PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Według wszystkich podręczników dotyczących obsługi akumulatorów ołowiowo kwasowych kwasu w akumulatorze nie ubywa. Ubywa tylko woda parująca w lecie lub rozkładana w czasie elektrolizy. Przez ostatnie ćwierć wieku skład chemiczny kwasu siarkowego nie zmienił się, więc nie widzę istotnych przyczyn dla których miałoby się coś zmienić w kwestii jego parowania. Jedyne możliwe ubytki kwasu są powodowane wyciekami i wypełzaniem elektrolitu. Jeśli nic takiego się nie wydarzyło, to różnice gęstości są efektem niedoładowania akumulatora lub jego zasiarcznienia. W obu przypadkach elektrolit będzie miał gęstość mniejszą od właściwej. W jakiej więc sytuacji i przy jakim splocie okoliczności może dojść do tego, że przy właściwym poziomie elektrolitu (dolewamy tylko wodę), przy w pełni naładowanym akumulatorze, w temperaturze ok. 20 st. C, gęstość tegoż elektrolitu jest większa niż potrzeba?

ja, 2016-01-26 17:23:40

Naturalnie, że przed ładowaniem należy upewnić się, że poziom elektrolitu jest właściwy i ewentualne braki uzupełnić. Natomiast po ładowaniu warto sprawdzić jego gęstość, bowiem kwasu również ubywa, tylko znacznie wolniej.

red, 2016-01-21 14:22:01

wcześniej prawidłowy poziom elektrolitu 1-2 cm nad płyty . Obecnie poziom jest zaznaczany przez producenta na obudowie lub po odkręceniu korków są specjalne wskazówki .

antiga, 2016-01-20 21:20:49

no właśnie nawet znajomi elektrycy tak mi mówili,dlatego nie wiem czy coś się zmieniło czy autor pisze bzdury?

paweli, 2016-01-20 20:26:12

paweli, takie były zalecenia jeszcze 20 lat temu, ale mogło się coś zmienić do tej pory. :) Zasadniczo dolewanie wody ma na celu uzupełnienie jej ubytków powstających w skutek parowania.

ja, 2016-01-20 20:18:56

"Poprawna gęstość elektrolitu to 1,28 g/cm3 . Jeżeli nasz pomiar wskaże, że po naładowaniu jest zbyt gęsty, należy po trochę dolewać wody demineralizowanej (1,5-3 zł za litr) aż do uzyskania właściwej gęstości – jednak nie więcej niż do zakrycia płyt." z tego co wiem to dolewa się wody około 1cm przed korkami i wtedy się ładuje ale mogę się mylic

paweli, 2016-01-20 20:09:46

Panie Grzegorzu, w czasie tzw. gazowania elektrolitu następuje elektroliza wody w związku z czym z akumulatora wydziela się mieszanina wodoru i tlenu. Mieszanina ta ma właściwości wybuchowe. Akumulatory bezobsługowe zazwyczaj nie mogą być ładowane do napięcia wyższego niż 14,4V. Przekroczenie tego napięcia, jak donosi producent w instrukcji obsługi, powoduje uszkodzenie akumulatora. 15,6V to napięcie gazowania i dotyczy ono wyłącznie tradycyjnych akumulatorów kwasowo ołowiowych. Jednocześnie gazowanie elektrolitu świadczy o naładowaniu akumulatora.
Można byłoby opisać jeszcze metody ładowania akumulatora - stałym prądem lub stałym napięciem. Przy metodzie pierwszej konieczne jest kontrolowanie napięcia akumulatora jeśli użyta ładowarka nie ma układu przerywającego ładowanie akumulatora gdy napięcie na jego zaciskach osiągnie 15,6V.
W metodzie drugiej do ładowania używa się ładowarki o napięciu 14.4 lub 15,6V w zależności od rodzaju ładowanego akumulatora, zaś prąd ładowania zależny jest wyłącznie od oporu wewnętrznego akumulatora i ładowarki (ta, może mieć wbudowane ograniczenie prądu). W tej metodzie prąd ładowania sprawnego akumulatora początkowo jest duży, później maleje i nie ma ryzyka przeładowania. Metoda ta jest stosowana w pojazdach - napięcie w instalacji utrzymywane jest w granicach 13,8V - 14,5V. Niekiedy możliwe jest obniżenie napięcia na okres letni do poziomu ok. 13,6-13,8V i podwyższenie do ok. 14,5V na okres zimowy.

ja, 2016-01-20 17:15:08BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Marecki

Już się boję Twojego Misiewicza. Szkoda, że Twój nick nie zapisał się na stałe... To by jaja były.

Antoni Maicerewicz

Też bym tak wolał, bo wtedy tego "cwaniaka" widzi każdy. A teraz widzę tylko swój status i swoje cwaniactwo. Zostałeś namierzony. Twe...

jarki

Z wjazdem żaden problem mogę jechać ziemia głodna wody Do odżywek potrzeba tylko nieco cieplej i kilka godzin słońca Jeszcze ten tydzień i...