PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Koncentracja produkcji do niczego dobrego nie prowadzi. Choćby tylko ze względów epidemiologicznych. Koncentracja produkcji = wzrost kosztów weterynaryjnych ( antybiotyki itp.)

wrrr, 2016-03-30 08:59:15

na skutek nadmiernej koncentracji,morze wyjsc "konserwa".

ogrodnik, 2016-03-20 20:21:42

Oczywiście ciągle zwiększajmy skalę, jednak koszty produkcji nie są na stałym poziomie. Wraz ze zwiększaniem obsady rosną nakłady pracy, zapotrzebowanie na paszę, musimy zwiększać areał gospodarstwa. A może pozwólmy każdemu produkować w miarę możliwości, kluczem jest wyrównanie szans pomiędzy naszym rolnictwem a zachodem.

Ja, 2016-03-16 19:07:32

Załóżmy, że osiągniemy średnią wielkość stada 30 sztuk krów mlecznych i 60 opasów. Natychmiast pojawi się wskazanie, że szanse na rozwój mają gospodarstwa z 60 mlecznymi i 120 opasami. Potem będzie to odpowiednio 120 i 240. A potem 1000 i 2000. Moje pytanie - a gdzie przy jakich wartościach to się skończy? Moim zdaniem nigdy się nie skończy i będzie tak, jak w wojnie hipermarketów - po to obniżają ceny (ale nie kosztem własnym lecz kosztem dostawców), aby wykończyć konkurencję. Jak już tego dokonają wówczas nie ma hamulców przed podwyższaniem cen. Zwracam uwagę, że niemal w każdej dziedzinie życia monopol, gigantyzm, koncentracja jest mniej odporna na wszelkie zawirowania. Dąży się rozproszenia wszelkich działań (produkcja energii, wielu jej dostawców, przetwarzanie i gromadzenie danych, partie polityczne, władza, bioróżnorodność, dywersyfikacja w lokowaniu pieniędzy, itd). No, a my jak zwykle nie potrafimy uczyć się na czyichś błędach. Sami musimy się sparzyć. I tak, kurna, od stuleci. Nikt nie będzie się nam wtrącał.

djp, 2016-03-16 16:47:14

Co ci profesorowie wymyślają. Przecież znakomity specjalista d/s rolnictwa Jurgiel uważa że przede wszystkim należy popierać drobnotowarową gospodarkę chłopską oparta o trójpolówkę i zazielenienie kraju (ugorami).

Małorolny, 2016-03-16 15:59:31

Żeby to rządzący brali pod uwagę wyliczenia ludzi nauki. U nas jednak liczy się polityka
i wielkość elektoratu, któremu się ciągle obiecuje i który dalej w te obiecanki wierzy.
Małym gospodarstwom należy stworzyć warunki rozwoju inne, bo wegetacja na kilku lub
kilkunastu hektarach to żadna przyszłość i dla nich i dla całej gospodarki.

wład, 2016-03-16 15:40:14BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Adamski

@miwigos Cerplon też wraca do orki po latach-pod burak i po buraku to nie zamierzam zmieniać Cerplon jest słaby w uprawie bezorkowej. To nie jest...

Adamski

A czy te dziwne nietypowe chwasty, to nie efekt bezorkowj uprawy,tak sądzi mój znajomy i zaczyna orać raz na 3-4 lata Prawidłowa uprawa...

lokizom

U mnie w zbożu nawet w tym roku nie ma miotły, a uprawa bezorkowa