PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Największy paser współczesnego świata ANR uzyskała nowe uprawnienia. ! BRAWO to jest bolszewizm w czystej postaci Feliks Dzierżyński może czuć się zadowolony.

A. Krzak, 2016-06-16 22:01:14

Ja nie mam nic przeciwko ochronie gruntów przed spekulacją, ale skoro uczciwie pracuję na ziemi powyżej 20ha i trochę poza rolnictwem, dlaczego stawia się mnie przed wyborem: zostań chłopem pańszczyźnianym (tylko KRUS przez 10 lat) albo rezygnuj z gospodarstwa, bo przy 20 ha to można sobie palcem w bucie poruszać, a nie świat zawojować. O tym samym mówi Chrościkowski i Izby Rolnicze, że głównym problemem jest tu propozycja wprowadzenia obowiązku ubezpieczenia w KRUS. Obowiązek prowadzenia gospodarstwa na nabytym gruncie przez 10 lat jest ok, ale obowiązek podlegania ubezpieczeniu w KRUS przez ten okres już nie. Założenia ustawy co do zasady są słuszne, ale niestety jest w niej kilka punktów, które utrudniłyby rozwój znacznej części perspektywicznych gospodarstw rodzinnych. W ustawie nie przewidziano nawet odstępstwa, że jak nabędzie się ziemię (powyżej 20ha) w ramach dziedziczenia, to jest się zwolnionym od obowiązku 10 lat ubezpieczenia w KRUS, więc ANR mogłaby wyciągnąć łapki także po takie grunty, w szczególności jeśli jakiś kolega kolegi byłby zainteresowany ich nabyciem. Mam nadzieję, że te najbardziej zapalne punkty zostaną poprawione. Osobiście uważam, że jak mają być już jakieś ograniczenia, to rolnikiem powinna być osoba, która uzyskuje przynajmniej 50% przychodów z rolnictwa. Takie kryterium też nie byłoby idealne, ale sprawiedliwsze i bardziej obiektywne od tych 20ha, które nic nie rozwiązuje, a komplikuje sytuację nieubezpieczonym w KRUS (dwuzawodowcom) i prowadzącym rozwojowe gospodarstwa rodzinne. Zgodnie z projektem nowelizacji każdy nabywca (w tym dziecko rolnika) ma obowiązek przez 10 lat prowadzić gospodarstwo osobiście. Z tym zastrzeżeniem, że "osobiście" rozumie się ubezpieczenie w KRUS (propozycja dodania art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. c w UKUR). Oznacza to, że spadkobiercy rolnika muszą przez 10 lat prowadzić działalność osobiście, czyli być ubezpieczonym w KRUS lub posiadać mniej niż 20 ha. Jak odziedziczysz więcej niż 20ha i nie będziesz ubezpieczony w KRUS, to ANR może ci ziemię odebrać. Nie sądzę, żeby taki zamiar miały osoby opracowujące projekt, ale taki niestety mógłby być efekt tych propozycji. Nie słuchajcie opowiadanych wam bajek, ale sami poczytajcie druk sejmowy nr 293 http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=F79366BE9760ECEEC1257F6F004BB918 Wtedy sami stwierdzicie, co rzeczywiście jest w projekcie.

chłoporobotnik, 2016-03-17 09:50:48

Nie ma żadnej zmiany w definicji rolnika indywidualnego, kłamstwo! W projekcie jest mowa o tym, że rolnik indywidualny to ten który jest ubezpieczony KRUS, bo jak ma przy tym swoim gospodarstwie(powyżej 20 ha) jakąś działalność i tym samym podlega pod ZUS - to już rolnikiem indywidualnym nie jest. To w takim razie kim?? Skoro prowadzi gospodarstwo osobiście itd. płaci podatki, dostaje dopłaty..

kujawianka, 2016-03-16 16:25:26

PSL kradło to rolnicy płakali że oj zła partia oszuści itp.
PIS teraz u władzy i rolnicy płaczą, że ziemia spadnie z ceny. W dodatku powinna być wstrzymana sprzedaż ziemi przez okres minimum 15 lat. Po co się gryźć na przetargach niech będzie ścisły przydział.
Niech zrobią lepiej porządek z wywłaszczeniami bo co wam po tych 50 tyś. za hektar skoro wywłaszczą za 15 tyś.
Dosyć.
Ja jako rolnik mam po dziurki w nosie PSL-U bo jako młody rolnik nie mogłem przystąpić do kupna ziemi, bo gospodarstwo nie było utworzone przed grudniem 2011 roku.
Obsiewane były pola wzdłuż i wszerz przez kolesiostwo PSL_U z Warszawy. Drzewka, Orzechy po kij to komu.
Niech Jurgiel wypierdzieli całe to towarzystwo z agencji ANR, i zostawi tylko sekretarki.
Niech będzie nowa władza. I żadnych przedłużeń umów na ziemię tym słupom z Holandii, Dani, Niemiec, Belgi.
Dziadostwo się rozpanoszyło po Polsce

Rolnik_K, 2016-03-16 16:15:17

mazury Polacy zrobia z PiS juz niedługo porzadek

rolnik, 2016-03-16 14:43:59

NIE ! dla "pisiorów" - bo wykończą wszystkich a na końcu sami się pozagryzają !

zet, 2016-03-16 14:38:17

Projekt przewiduje jedynie, że w przypadku, gdy w drodze dziedziczenia właścicielem nieruchomości rolnej zostanie inna osoba niż osoba bliska zbywcy, to wówczas Agencji Nieruchomości Rolnych przysługiwać będzie prawo nabycia tej nieruchomości - TO NIEPRAWDA! W projekcie ustawy nie ma takiego zapisu, jest natomiast zapis, ze w przypadku dziedziczenia Agencja moze wejsc w prawo do nabycia. Niech zmienia zapis, na taki o jakim mowia, co za problem wpisac to w ustawe? Nie chca, bo planuja przejmowac ziemie.

rolnik, 2016-03-16 13:18:49

@kitmicha co tak się wczoraj udzielałeś możesz spać spokojnie ANR nie zabierze twojej ojcowizny o ile będziesz uczciwie gospodarzył w co wątpie jak tak dalej będziesz słuchał złodziei i tej propagandy PSLowskiej

mazury, 2016-03-16 12:30:18

od czasu jak ZŁODZIEJ sawicki ,oszukał mnie i moją rodzinę ,,,/wysokobjałkowe/ NIE dla OSZUSTÓW

hgf, 2016-03-16 12:16:12

Jak z tym dziedziczeniem w tej ustawie, bo gdy spadkobiercy nie są rolnikami indywidualnymi w myśl ustawy to agencja ma prawo wykupić to gospodarstwo wbrew woli spadkobierców? Np. duże gospodarstwo, gospodaż zmarł a dzieci nie zajmują się rolą i co wtakim przypadku, grunty przechodzą na dzieci czy agencja wykupi za ustaloną przez siebie kwotę. Druga sprawa wiele działek jest rolnych ale z możliwością przekształcenia na budowlane i co agencja wykupi taką działkę za grosze a później może sobie przekfalifikować i sprzedać z zyskiem.

kowalski, 2016-03-16 12:09:04BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Baranowo rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

miwigos

Do mnie jeszcze nie dojechali,bo to już wielkopolska ,ale są juz blisko