PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Pytanie do praktyków :
czy koniecznie zaorać wymarzniętą uprawę pszenicy ozimej , czy może wystarczy intensywne bronowanie pod zasiew pszenicy jarej ?
Na moich polach szkoda wody ...

wymarznięty, 2016-03-19 13:10:42

Po doświadczeniach z roku 2012 kiedy wymarzło mi 60 ha pszenicy, uważam że nie ma na co czekać tylko jak najszybciej orać i siać. Wówczas zostało mi 2 ha ( bo nie było już czym obsiać), wyglądało na rokujące połowa zielona, męczyło się strasznie, ilość kłosów na polu gęsta jak słupy telefoniczne a plon na pokrycie kosztów paliwa. Nie ma co się łudzić że coś będzie tylko jak najszybciej likwidować bo czas leci.

rolnik polski, 2016-03-17 14:36:42

ja znam tylko jeden lek. pełen bak paliwa i orka po jaja. Wczoraj poszło 15 ha. sorry ale nie zamierzam latem liczyć kłosów. obsieję grochem, daje mi średnio po 4,5 tony, 5 ha jęczmień jary.

Damian, 2016-03-17 14:14:55

150 szt/m2 to jedynie umowna granica, nie można jej generalizować. W tym roku, wiele plantacji spełnia ten wymóg, ale rośliny żywe są często dość mocno uszkodzone przez mróz, a część jesiennych źdźbeł kłosonośnych jest poprostu przemarzniętych. Należało by tu jeszcze uwzględnić ilość jesiennych rozkrzewień u roślin i ocenić szanse na dalsze wiosenne rozkrzewienie. W przypadku uszkodzenia nawet nieznacznie węzła krzewienia, szanse do nowe pędy są małe. Każdy zatem przypadek należy analizować oddzielnie. 150 szt/m2 słabych roślin w dodatku nierównomiernie rozmieszczonych na polu, uważam, że może nie wydać przyzwoitego plonu na ekonomicznie uzasadnionym poziomie.

AK, 2016-03-17 10:34:46

głupoty pisze ten Farmer wczoraj czytałem artykuł z kilku lat wstecz też Farmera i pisało że pszenice których jest od 150 szt/m2 wzwyż zostawiać więc lepiej zastanówcie się porządnie i piszcie co roku mniej więcej to samo....

gosc, 2016-03-17 08:35:52BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rusinowo rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

@Pałuczanin81 nie ma tu kogoś takiego jak pan moderator  Na forach i ternetowych są zasady i należy je przestrzegać ...

Marecki

Chłopie, co Ty w ogóle gadasz?!!! Ogarnij się! I nie chodzi mi o ukaranie, ale o uprzejmość. Takie słowa, jak Twoje powyższe, to na...