PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej. 2016-03-18 11:41:44
  A jeśli zaś chodzi o rozwiązania węgierskie, to niech PISióry lepiej ten swój "Drugi Budapeszt" budują na księżycu... Po tym oczywiście jak ich nabijemy w armatę i poślemy do wszystkich diabłów !
  -Już tylko 3,5 roku :)
 • prawicowy rolnik kapitalista katolik - wielki piewca świętej własności prywatnej. 2016-03-18 11:24:51
  Rozwiązania francuskie ? A kiedy rozwiązania tego lewackiego kraju były dobre ? Francja już w czasie swojej rewolucji, zawłaszczyła prywatną ziemię, aby obdarować nią klikę burżuazyjną, która do tej rewolucji doprowadziła. Kolejne kradzieże prywatnej własności miały miejsce za Napoleonów i następujących po sobie republik posiekanych (w między czasie), restauracjami Burbonów.
  - W późniejszym okresie, Francja jako jedno z nielicznych państw za żelazną kurtyną nacjonalizowała prywatne banki i duże firmy. Natomiast teraz oferuje swoim obywatelom wysokie podatki, aby spłacać zadłużenie publiczne, które powstało w czasie "władzy obecnych darmozjadów".
  -Na pohybel Francji i jej rozwiązaniom. My mamy swój kraj i swoją w nim prywatną własność!
  - Tak więc wara PISiorom od prywatnej własności ziemi ! Wypad z głupimi rozwiązaniami francuskimi w tej kwestii !
 • kitamicha 2016-03-17 17:24:19
  PiS zalezy zeby chłop był ciemny i głupi wtedy władza przejmie ziemie a chłopa przywiazac do dzierzawy jak w sredniowieczu k..a , jego m..ć !
 • kolo 2016-03-17 13:47:31
  ta ustawa ma wiele niejasności, miała utrudnić obcokrajowcą wykup u nas ziemi a utrudni życie rodzimym obywatelą. Za duża ingerencja urzędnika w własność prywatną. Łatwo rozporządzać nie swoją własnością.
 • jozef 2016-03-17 11:44:48
  Każdy co liczy ,że tanio odkupi od sasiada ,bo dzieci w mieście,albo za granicą ,albo chłop wpadłw alkoholizm i nie ma kto pola obrabiać to się przeliczy.Na krzywdzie ludzkiej to tylko polityk Jurgiel albo Sawicki sie dorobi ,zwykłemu człowiekowi bokiem wyjdzie.
 • chłoporobotnik 2016-03-17 09:34:42
  Nie mam nic przeciwko ochronie gruntów przed spekulacją, ale skoro uczciwie pracuję na ziemi powyżej 20ha i trochę poza rolnictwem, dlaczego stawia się mnie przed wyborem: zostań chłopem pańszczyźnianym (tylko KRUS przez 10 lat) albo rezygnuj z gospodarstwa, bo przy 20 ha to można sobie palcem w bucie poruszać, a nie świat zawojować. O tym samym mówi Chrościkowski i Izby Rolnicze, że głównym problemem jest tu propozycja wprowadzenia obowiązku ubezpieczenia w KRUS. Obowiązek prowadzenia gospodarstwa na nabytym gruncie przez 10 lat jest ok, ale obowiązek podlegania ubezpieczeniu w KRUS przez ten okres już nie. Założenia ustawy co do zasady są słuszne, ale niestety jest w niej kilka punktów, które utrudniłyby rozwój znacznej części perspektywicznych gospodarstw rodzinnych. W ustawie nie przewidziano nawet odstępstwa, że jak nabędzie się ziemię (powyżej 20ha) w ramach dziedziczenia, to jest się zwolnionym od obowiązku 10 lat ubezpieczenia w KRUS, więc ANR mogłaby wyciągnąć łapki także po takie grunty, w szczególności jeśli jakiś kolega kolegi byłby zainteresowany ich nabyciem. Mam nadzieję, że te najbardziej zapalne punkty zostaną poprawione. Osobiście uważam, że jak mają być już jakieś ograniczenia, to rolnikiem powinna być osoba, która uzyskuje przynajmniej 50% przychodów z rolnictwa. Takie kryterium też nie byłoby idealne, ale sprawiedliwsze i bardziej obiektywne od tych 20ha, które nic nie rozwiązuje, a komplikuje sytuację nieubezpieczonym w KRUS (dwuzawodowcom) i prowadzącym rozwojowe gospodarstwa rodzinne. Zgodnie z projektem nowelizacji każdy nabywca (w tym dziecko rolnika) ma obowiązek przez 10 lat prowadzić gospodarstwo osobiście. Z tym zastrzeżeniem, że "osobiście" rozumie się ubezpieczenie w KRUS (propozycja dodania art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. c w UKUR). Oznacza to, że spadkobiercy rolnika muszą przez 10 lat prowadzić działalność osobiście, czyli być ubezpieczonym w KRUS lub posiadać mniej niż 20 ha. Jak odziedziczysz więcej niż 20ha i nie będziesz ubezpieczony w KRUS, to ANR może ci ziemię odebrać. Nie sądzę, żeby taki zamiar miały osoby opracowujące projekt, ale taki niestety mógłby być efekt tych propozycji. Nie słuchajcie opowiadanych wam bajek, ale sami poczytajcie druk sejmowy nr 293 http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=F79366BE9760ECEEC1257F6F004BB918 Wtedy sami stwierdzicie, co rzeczywiście jest w projekcie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!