PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Ziemia powinna rodzić, jak kobieta, po to jest stworzona. Aby ziemię można uprawiać należy regulować stosunki wodne w glebie czyli odwadniać tam gdzie trzeba, nawadniać tam gdzie trzeba , czy retencjonować budując zbiorniki wodne które winny przejmować nadwyżki wody podczas powodzi i oddawać wodę podczas suszy. Po wybudowaniu urządzenia te należy konserwować ponieważ ulegną dewastacji a na to potrzeba środków finansowych. Wszystkie te działania są potrzebne po to, aby zaspokoić produkcję żywności oraz aby gospodarka normalnie funkcjonowała. Nikt się nie zastanawia idąc do sklepu rano,skąd się bierze papu (szynka, mleko i inne rarytasy) większość myśli że na półce w sklepie zawsze będzie leżeć. Niestety nikt w kapitalizmie za darmo nic nie zrobi za wszystko trzeba płacić i za wodę też. Proponowany system zarządzania zlewnią jest bardzo dobrym rozwiązaniem
i powinien był już dawno być wprowadzony przy założeniu że za działania w zlewni będzie odpowiadała jedna instytucja. Kibicuję nowej Ustawie Prawo Wodne chociaż nie jestem z PiS - su.

ZSW, 2017-07-07 10:03:04

trzeba będzie zasypać wszystkie bagienka i rowy meliaracyjne bo inaczej puszczą z torbami za fikcyjne korzystanie z wody

cwa, 2016-06-23 08:46:48

W projekcie nowego prawa wodnego przewidują wysokie opłaty, bo korzystający z wody z rzeki, czy nawet z własnego stawu ma uczestniczyć w zwrocie kosztów usługi wodnej. Jaki ku... zwrot kosztów? Jak biorę wodę z rzeki (niezdatna do picia) i nawadniam nią pole, to nie dość, że przez takie działanie zwiększam zasoby wody podziemnej (przefiltrowana przez ziemię może stać się wodą pitną), to jeszcze zmniejsza się ryzyko powodzi i spowalnia się wzrost poziomu wód morskich. Dodatkowo muszę kupić paliwo do agregatu lub ciągnika (płacę akcyzę i VAT). Takie działania powinny być wręcz dotowane. Lepiej żeby bez żadnego pożytku woda spłynęła do Bałtyku? Kto i jakie koszty ponosi z tego tytułu? Rozumiem jak ktoś korzysta ze zbiornika wodnego będącego rezerwuarem wody pitnej albo utrudnia gospodarkę rybacką, ale w innych przypadkach wykorzystanie rolnicze z wód powierzchniowych do nawodnień jest z korzyścią nie tylko dla gospodarki, ale i dla środowiska. To po prostu dodatkowy podatek i niech nie ściemniają, że wymaga tego unia. Stawka mogłaby być ryczałtowa tak jak np. składki na spółkę wodną (np. 50 zł/ha), wtedy ok, ale nie takie stawki z kosmosu. Trzeba być eko-oszołomem albo pożytecznym idiotą pomagającym mimo woli konkurencji spoza kraju. To wykończy nie tylko hodowców ryb, ale także odbije się niekorzystnie na całym rolnictwie, przemyśle spożywczym i konkurencyjności polskiej gospodarki. Co do polityki, to wstępny projekt opracowywał jeszcze poprzedni Minister Środowiska, a obecny temu przyklaskuje, więc tak samo PiS jak i PO chcą nas zrobić w wałka...
Link do projektu: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12284651/katalog/12349263#12349263

Zed, 2016-06-20 09:06:53

Oficjalnie mówi się, że podobno opłaty za wodę nie obejmą hodowców ryb i rolników. Tylko ciekawe dlaczego RZGW już robią plany w jaki sposób naliczać te opłaty (za 1m3 wody skierowanej do stawu np.) i z kolei - w jaki sposób kontrolować ten pobór w terenie... Ponadto nigdzie w Internecie nie można znaleźć projektu przyszłego Prawa Wodnego. Czy to taka tajemnica co właściwie ma być ustanowione za naszymi plecami? A może Pawodawcy boją się sprzeciwów tych, który - pomimo zapewnień - jednak mają być obciążeni opłatami?

Salmo salar, 2016-06-12 01:49:59

Nie wolno do tego dopuścić, ażeby wprowadzono w życie program "zapobiegania suszy i powodzi", ponieważ w jego planach jest betonowanie i prostowanie rzek, a co za tym idzie - szybsze spuszczanie wody do morza. Europa od dwudziestu już lat odwraca się od tego modelu ponownie "renaturyzując" rzeki, a my pchamy się w "regulowanie" biegu rzek pod szczytnymi hasłami. Przecież Odra wylewa tylko tam, gdzie jest "uregulowana". Co za sobą pociągnie "regulacja" środkowego i/lub dolnego biegu rzeki? Po realizacji tego programu powodzie będą już nie tylko we Wrocławiu i Frankfurcie, ale także w Kostrzynie i w Szczecinie.

Wodz Polskie, 2016-06-12 01:42:00

......Z kolei zadania istniejących spółek wodnych, odpowiedzialnych za meliorację szczegółową, mają przejąć gminy......Najlepiej zabrać Spółkom wodnym zadania do gmin przyjąć nowych niedoświadczonych kolesi i od razu się poprawi stan melioracji szczegółowych. System w tym zakresie od 10-lat zaczął w miarę dobrze działać są dotacje, należy go tylko usprawnić, nadzór nad spółkami gmin już był, jest to zabieg kosmetyczny, należy tylko rozwiązać największy problem składek, nie może być tak że rolnik ponosi koszty utrzymania urządzeń, lecz zastąpić go opłatami w formie podatku doliczanego do podatku, ponieważ każdy korzysta z tych urządzeń szczegółowych. Często ludzie prowadzący spółki wodne to społecznicy, nie związani z żadną partia polityczną, nierzadko sołtysi, którym dobro wsi leży na sercu, wrażliwi na krzywdę ludzką dlatego pracują w Spółkach za symboliczne wynagrodzenie ( zwrot kosztów podróży ), a wyzwania stoją prze nimi jak przed firmami. Trudno ze składek 25 zł/ha ( około 25 tysięcy złotych rocznie ) utrzymać pracowników i jednocześnie wykonać konserwacje rowów nie licząc usunięcia wybicia. Trzeba wykazać się naprawdę kreatywnością, pogodzić te dwie rzeczy i jednocześnie napisać wnioski o dotację do wojewody, rozliczyć je i mieć jeszcze 20% własnego udziału ( do niedawna dotacja wynosiła 2 tysiące i trzeba było jechać do Krakowa żeby ja podpisać - śmiech; można było poszaleć, szczególnie jakbyśmy jechali komunikacją publiczną, wynajęli hotel + posiłki w Krakowie nie zostało by nic - to już od około 10 lat się zmieniło, ale tak było ) . Dzisiaj po 25 latach pracy nie oczekuję miotły która mnie wymiecie, tylko realnych rozwiązań środków na konserwacje ( zamiast składek doliczyć do każdego podatku gruntowego 5- 10 zł rocznie na konserwację i problem rozwiązany. A jako Spółka Wodna z małopolski - Bastion PIS szczególnie liczę na dobra zmianę!

Tarnów, 2016-04-27 12:15:52

Dlaczego ciągłe narzekania na wszystko ? Polacy to dziwny, żeby nie powiedzieć, zwariowany naród. A jeszcze daj mu władzę, to zarżnie współtowarzyszy niedoli.
Żadnej perspektywy na lepsze. Nie było i nie ma. Rozumku na bazarze nie kupisz. Jeśli
trzeba, a od dawna wiadomo, że trzeba tworzyć możliwości nawadniania, tam gdzie to
możliwe, to co robi polski rząd ? TWORZY NOWE URZĘDY. Od razu się poprawi. Nic się
nie chce, jak się obserwuje taki kretynizm.

wład, 2016-03-24 08:16:10

R3 a podatek klimatyczny nad morzem i w górach no i na mazurach .....to co za powietrze też płacisz tylko o tym nie wiesz....a już wiesz i co zrobisz .....gów no rano i do roboty pójdziesz na tych poje bów robić daj pan żyć...pozdro 300 }:) dla tych co nie wiedzą że nie wiedzą

Lewar, 2016-03-24 02:44:16

Prawo własności w tym kraju polega na płaceniu podatków, ubezpieczeń i za wszystko, co masz na rzekomo swojej ziemi. Utwardzasz podwórko, budujesz chlewnię- kup piasek ze żwirowni odległej 100 km , choć u siebie na polu masz go w bród.Zrąbałeś drzewo, które sam posadziłeś- płać karę.Chcesz wody z własnego stawu, czy rowu - płać, ale czyścić go masz za darmo! Jeszcze tylko za powietrze do oddychania nie płacisz - ciekawe jak długo.

r3, 2016-03-23 20:41:05

Wizjoner towarzysz nieboszczyk Gierek znacjonalizował ziemię pod wodami , towarzysze z pisi są progresywni bo znacjonalizują całą dostępną wodę . I jak się nie bać postępu.

Ted, 2016-03-23 19:26:50

Aaaa - znaczy odpłatność za korzystanie z wody ograniczy skutki powodzi ???? Szok !!!!
A może jednak zadbać o retencję wody ułatwiając uzyskiwanie pozwoleń na budowę zbiorników (np stawów) ?

ozi, 2016-03-23 18:57:30

Dziękujemy wizjonerom z PIS.

ramol, 2016-03-23 15:52:57

Te sprzęty nie takie stare, chociaż mam 40 lat to większość tych sprzętów używałem.W takich ławkach uczyłem się w podstawówce.

mada, 2016-03-23 15:31:11

JAk polaki biedaki mają konkurowac ze swiatem jak robią to samo ???!??!?!?!!? płacą za wszystko ponad stan ???!!! ludzie bida to dopiero do was przyjdzie }:) pozdro 300 woda w holenderskim rowie jest za darmo mozęsz pompować 5x 200 000 litrów na godz, a w polskim za zł kto tu jest pod okupacją UE ???

Lewar, 2016-03-23 13:58:09BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

@Marecki zmiana ministra zmieniła dużo . Miny pzł nietęgie. I zaczęło się w dupkach palić. Wszyscy do wioseł. Zobacz co piszą. "bez nas...

Marecki

Zdjęcia jak z dzika strzelił...  Artykuł fajny. Treść bardzo ogólnikowa, ale za to zmusiła kilku zajadłych zielonych do...