PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

zorro 90% ludzi w tym kraju ziemia rolnicza obchodzi tyle co nic ale jest grupka cwaniaczków, których to utrudnienie spekulacji boli bo do tej pory świetnie z tego sobie żyli choć rączek sobie nie brudzili. Ziemia nie powinna być środkiem do robienia kapuchy na spekulacyjnym podbijaniu jej cen przez wąską klikę bo tym się stała i to wywindowało jej ceny w jakiś kosmos dla chłopa. Cwaniaczki od tego jest giełda tam sobie jakieś papierki kupujcie jak nie wiecie co innego mądrego z kasą na szwindlach zarobioną zrobić a ziemia dla chłopa. A co tak tym komornikiem straszysz, czyżbyś sam miał jakieś przykre doświadczenia panie bogatodupcu zafascynowany pewnie tą byłą elitą pożerającą ośmiorniczki i plującą teraz na swój kraj i mający w podobnej jak oni pogardzie tych jak ich nazywasz "debili na morgach po rodzicach". Wielu z nich i słusznie chętnie by cię chciało nieco szacunku dla innych nauczyć i módl się aby tak któregoś dnia się nie stało w realu bo zapewne z taką samą pogardą spoglądasz na tych "debili" jadąc przez wieś dumnie swoim ciągniczkiem z PROW-u albo młodego rolnika.

smoku, 2016-04-28 18:40:04

@smoku, barania łąko.
PIS swoją debilną ustawą sprawił, że 90% Polaków mieszkających w Polsce (ponad 30 milionów ludzi) nie ma możliwości zakupu nawet skrawka ziemi rolnej. Około 3 mln może w naszym kraju kupić i uprawiać ziemię. Z tego około 2,5 mln to debile bez szkół klepiący biedę na morgach po swoich rodzicach. Tylko około 300 tyś to w miarę dobrze gospodarujący rolnicy ze swoimi rodzinami. @smoku, udający patriotę gołodupcu ze zlasowanym od taniego wina mózgiem - los tobie podobnych chłopków jest już przesądzony. Komornicy niedługo się wami zajmą.

zorro, 2016-04-28 01:20:35

Tu jest Polska i ręce precz obcego kapitału wara od niej, niech sobie kupuje firmy, huty, kopalnie ect. ale nie polską ziemię - chodzi o sygnał a ten pójdzie w świat taki, że po co kombinować jak można gdzie indziej bez problemu wykupić całe połacie od biedaków z III świata- bo co to dla kapitalisty dajmy na to chińskiego, dla niego kasa nie gra roli byle mieć nomen omen role bo uwierzcie są narody i rejony świata gdzie ziemia jest skarbem bezcennym.

smoku, 2016-04-28 00:45:09

@smoku
Mnie żadne ustawy nie są potrzebne, żeby pokazać, że mam honor. Zastanów się dobrze czy aby na pewno zakaz kupowania ziemi dla większości Polaków sprawi, że zostanie ona z polskich rękach.

galas, 2016-04-27 19:00:57

Hawk za przeproszeniem gnój to ty masz w swojej gębie i chętnie go jak tak chcesz koniecznie, powywalam jakimś prawym sierpowym żeby ci ulżyło nieco pod czaszką bo widać już tam ci się gotuje od tego twojego ulubionego PIS-u. A co do obchodzenia ustaw to pokaż mnie jeden z drugim taką, której nie dało się obejść- takiego prawa nie ma i nie będzie prawnicy wiadomo też ludzie. Rzecz w tym, że ta ustawa pokazuje nie tylko intencje władzy ale jest co może najważniejsze w tym wszystkim wyrazem patriotyzmu i pokazaniem reszcie świata, że my Polacy mamy resztki honoru i szacunku do ojcowizny a nie tylko do mamony. A co do tych Niemców czy Holendrów to przepraszam bardzo ale kto do Polski wpuścił jak nie poprzednie władze no i się rozpychają bo wiadomo dostali wielkie wsparcie od swoich w ramach rzekomo jednej łuni a i błogosławieństwo naszych anty narodowych władz. Myślicie może sobie, że jak macie po 100 czy 150 ha to was by nie połknęli? To tylko kwestia czasu -są korporacje dla których kapitał nie ma znaczenia a ziemia zawsze jest łakomym kąskiem.

smoku, 2016-04-27 17:52:55

@smoku pisowski cymbale.
Większość z tych,którzy mają kasę i inwestują w ziemię mają przynajmniej jedną z nieruchomości rolnych w gminie, w której mieszkają. I dopóki nie przekroczą 300 ha mogą sobie dalej inwestować w ziemię, Jak będą obdzielać ziemią rodzinę to spokojnie mogą dobić do 1000 ha.
PIS-owski gamoniu, Niemiec, który 5 lat temu zamieszkał w Polsce i uprawia dzierżawioną ziemię, po 1 maja będzie mógł bez problemu kupować ziemię rolną do 300 ha a jak obdzieli rodzinę to dojdzie spokojnie do 1000 ha.

Ty @smoku - bezmózgi wyznawco PIS-u nadal będziesz gołodupcem. Jak będziesz silny w łapach i nie doił za dużo taniego wina to może znajdziesz zajęcie przy gnoju.

hawk, 2016-04-27 17:03:42

@smoku
Jest wręcz przeciwnie. Spekulanci, ludzie dysponujący dużymi pieniędzmi i prawnikami poradzą sobie z obejściem tej ustawy bez żadnego problemu. Zostawiono dla nich wygodne furtki.

Wszelkie ograniczające ustawy zawsze najbardziej uderzają w najbiedniejszych i najmniej wykształconych, więc właśnie w małorolnych, właścicieli niewielkich areałów słabej ziemi.

galas, 2016-04-27 10:02:37

bolszewicy jak wkraczali do kraju to tez kradli, odbierali panom, a dawali ludziom (czyt. idiotom) i panow zabijali, moja ziemia jest moja i zadna panstwowa (...) ma bez mojej wiedzy jej nie ruszac. toz to rozboj w bialy dzien jest.

ajato, 2016-04-26 21:46:37

Chłop nadal i kupi i sprzeda innemu chłopu albo babie byle polskiemu/polskiej, swoją ziemię jak tylko będzie chciał i za ile będzie chciał ale chłop a nie zapluty spekulant wykupujący po układzikach całe majątki ziemskie za psie grosze dla durnych dotacji i spekulacji. 25 lat takiej polityki do czego doprowadziło większość chłopów do upadku i biedy a tylko garstka się nachapała i to wcale nie byli chłopi tylko cwaniacy, których mało tego poprzednia ekipa stawiała za wzór jako przedsiębiorczych i zaradnych podobnie jak w innych dziedzinach np takich z kreatywną księgowością - a właśnie tacy ludzie doprowadzają zawsze do kryzysów i utraty majątku przez miliony ludzi na rzecz garstki nienasyconych, egoistycznych cwaniaczków.

smoku, 2016-04-26 19:45:14

Komentarz 2 do ustawy.
W 1983 porzuciłem miasto i kupiłem niewielkie gospodarstwo w górach. Po kupnie zrobiłem stosowny kurs i zdobyłem tytuł "rolnika wykwalifikowanego". Za Balcerowicza zbankrutowałem, ale ziemię obroniłem. Dziś obrabiam 100 ha własnych gruntów, 20 ha dzierżawy i "na gębę" jakieś 50 ha gruntów "rolników z Marszałkowskiej", Mam największe stado bydła w gminie.
W świetle nowej "słusznej ustawy" taki przypadek jest nie do powtórzenia.
Mój praktykant, młody chłopak "z gospodarstwa", po technikum rolniczym, z kilkuletnią praktyką "na saksach" w gospodarstwach hodowlanych, gość posiadający wszelkie mentalne i charakterologiczne predyspozycje (i zamiłowanie) do zawodu rolnika niestety nie odziedziczył kilku ha gruntów po rodzicach. Dziś jego droga do rolnictwa jest (abstrahując od pieniędzy) w praktyce zamknięta przez "z gruntu właściwe uregulowanie".
I trzeba będzie "jechać po bandzie" aby wymyślić jakieś karkołomne rozwiązanie, które mu drogę do tego zawodu otworzy.
Jeden z członków mojej najbliższej rodziny, "miastowy", bardzo zasłużył się dla mojego gospodarstwa i okolicy pomagając na wszelkie sposoby w sytuacjach kryzysowych. Na pięćdziesiąte urodziny obiecałem mu działkę 0,3 ha z ruinami, żeby miał swoje miejsce na ziemi, której się dobrze przysłużył. Niestety, nie zdążyliśmy załatwić sprawy formalnie. Pod rządami "dobrej ustawy" wydaje się to być niemożliwe, albo przynajmniej bardzo trudne.
W 2013 postawiony "pod ścianą" kupiłem od gminy 50 ha gruntów, w tym "składnik budowlany" 1,2 ha, nieoznaczony nawet na mapie, choć zgodny ze "studium uwarunkowań...". Zapłaciłem za ten "składnik" 230 tys. netto. Kredyt o mało mnie nie zabił.
Dziś nie ma większych szans, aby ten "skłądnik" wykorzystać.
Za jakieś dziesięć lat nie będę już w żaden sposób zdolny do prowadzenia tego gospodarstwa - wiek i "przebieg" zrobią swoje. Na dzieci nie mogę liczyć, pojechały w świat, to moja osobista klęska. Będę musiał sprzedać gospodarstwo i ze smutkiem udać się na zasłużoną emeryturę. 100 ha ziemi, wprawdzie lichej, ale przepięknie położonej, dobrze zorganizowanej w całość - ogrodzenia, wodopoje, przepędy, przejazdy, piękne stado bydła, do tego komplet maszyn - jako całość warte jest sporych pieniędzy, i szukając na wolnym rynku można znaleźć pasjonata z pieniędzmi i wizją, aby to pociągnął dalej.
"Dobra ustawa" blokuje taką możliwość, bowiem ogranicza krąg nabywców do "rolników indywidualnych z gminy i gmin ościennych". Rolnicy w mojej gminie prowadzą gospodarstwa uprawowe jakieś 200 - 300 m poniżej mojego poziomu :). Za hodowlę w górach się nie wezmą. Są gospodarstwa hodowlane po drugiej stronie kotliny - jakieś 30 kilometrów dalej. Nie będą zainteresowani.
Maszyny weźmie handlarz, hodowlane stado rzeźnik.
Jedynym nabywcą gruntów zostanie ANR, za ustalone przez siebie pieniądze, przy kompletnej demolce pięknej całości, którą budowałem całe swoje życie.
Obrona polskiej ziemi jest OK. ale ustawa do (...).

baca56, 2016-04-22 23:08:46

Komentarz 1 do ustawy:
Przykład 1
Klient kupił mieszkanie za kredyt frankowy zabezpieczony na mieszkaniu. Po jakimś czasie kurs franka się zmienił i przedstawiciel Banku mówi klientowi: Szanowny panie, aktualna wartość mieszkania nie stanowi dostatecznego zabezpieczenia pozostałej części kredytu, albo Pan spłać, albo daj jakieś dodatkowe zabezpieczenia.
Klient jest pokrzywdzony przez złe banki, wszyscy mu współczują, Rząd i Prezydent kombinują jak mu pomóc i ukarać złych banksterów. Społeczeństwo kibicuje "frankowiczom",
Przykład 2
Rolnik rozwijając gospodarstwo dokupił ziemi i maszyn na kredyt hipoteczny zabezpieczony na ziemi. Po pewnym czasie Rząd przeprowadził przez Parlament ustawę, w wyniku której cena ziemi spadłą o połowę. Przedstawiciel Banku mówi do rolnika:
Aktualna wartość pańskiej ziemi nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia kredytu. Daj nam pan jakieś dodatkowe zabezpieczenia, albo pan natychmiast spłacaj. Jak nie, przyślemy komornika. Próba sprzedaży ziemi aby spłacić długi jest zablokowana ustawą, grunty pierwokupuje ANR za ustaloną przez siebie niską cenę.
Pozostała niespłacona część kredytu obciąża do śmierci pozbawionego majątku rolnika. Rząd, Parlament, Prezydent i media bronią "dobrej ustawy", a publika opluwa delikwenta jako "spekulanta gruntami".
Przerysowane?
Być może, ale warto się nad tym zastanowić.


baca56, 2016-04-22 21:51:52

"@rolnik. ty na pewno nie jesteś rolnikiem. A wiesz czemu? Bo jesteś za głupi aby nim być! Gdybyś był rolnikiem, wiedziałbyś , że domów ,kamienic i pałaców można nabudować do woli i stosownie do potrzeb, ale ziemi ma się ograniczoną ilość i tylko jej ubywa właśnie pod drogi, fabryki, domy i dlatego należy ją chronić!" do cytatu Kaśka......szkoda mi Ciebie dość, że nie znasz pisowni polskiej, to jeszcze zastanów się co do swojej wypowiedzi powyżej ... te domy drogi I fabryki to dla kogo są budowane dla kosmitów??????

uwaga poważna , 2016-04-22 15:23:51

Kasiu, taka uwaga
HoleNdrzy

uwaga, 2016-04-22 07:57:51

chore prawo, chore państwo, TK taką głupią ustawę uwali ale ci schizofrenicy z Pisu nie uznawają wyroków innych niż prezesa, ewentualnie ojca Tadeusza

Mieczysław, 2016-04-22 07:49:46

Kaśka i inni jak nie Przyjdzie inwestor na wieś bo ziemi nie ma pod głupi wiatrak czy magazyn, to gdzie pójdzie???? Do miasta. MIASTOWE załatwił sobie monopol na sprzedaż ziemi w Polsce a ty de bilu z krzaka trzonka do wideł nie utniesz bo mandat dostaniesz i się jeszcze cieszysz ah... Miałeś chamie złoty róg }:(

Lewar, 2016-04-22 02:02:39BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Na końcu nam zmarznie w lutym i tabelki do archiwum

mieto35

Ja mam coś takiego , trochę się różni od tego co dodał @przem  , co źródło to inne dane .