PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Pawlak i Kargul to byli rolnicy. Teraz nie ma rolników są kułacy co wychamęcili hektary za damski ch...j i ciągle im mało! Dziki by chcieli powystrzelać! A kto zapłaci za dziesiątki godzin latania za czarnuchami?

Polok, 2016-05-16 16:14:20

Zmiana ustrojowa łowiectwa konieczna ale w następnym podejściu do nowelizacji, bo obawiam sie iż rozmydli się temat o komisjach szacujących szkody.Tempo zmian tych spraw jest opieszałe i flustrujące rolników.

poszkodowany przez dziki, 2016-05-16 09:56:30

Już wiele razy pisałem, że bez zmiany ustrojowej łowiectwa nie da się rozwiązać żadnego problemu nawet za pieniądze budżetowe.
Środek ciężkości zarządzania gospodarką łowiecką musi powrócić na wieś do właścicieli ziemi tak jak było to przed wojną i jak jest aktualnie we wszystkich szanujących się państwach.
Obserwuję, że gdyby rolnicy nie byli manipulowani przez niektóre środowiska, że ich problemy może ktoś rozwiązać poza nimi i bez ich udziału kształt prawa łowieckiego już dawno wyglądałby tak:Art. 4. Polowanie związane jest z własnością gruntu i należy do właściciela gruntu.
Art. 6. Właściciel polowania może użytkować je samodzielnie, jeżeli obszar gruntu, na którym ma polowanie, jest nie mniejszy od stu hektarów ciągłej powierzchni. Obszar taki po zarejestrowaniu go przez właściwego starostę stanowi obwód łowiecki własny.
Obszary lasów państwowych, uznane przez zarząd lasów państwowych za odpowiadające wymaganiom ustępu pierwszego, stanowią obwody łowieckie własne państwa.
Obwód łowiecki własny powstaje na czas nieoznaczony i istnieje tak długo, jak tego sobie życzy właściciel, a jeżeli polowanie zostało wypuszczone w dzierżawę - najkrócej do końca terminu dzierżawy.

Art. 7. Jeżeli obszar polowania nie stanowi obwodu łowieckiego własnego, właściciel tego polowania może użytkować je jedynie łącznie z właścicielami innych obszarów polowania na obszarze nie mniejszym od stu hektarów ciągłej powierzchni. Obszar taki po zarejestrowaniu go przez właściwego starostę stanowi obwód łowiecki wspólny.

Art. 8. Obwód łowiecki wspólny winien być tworzony w ten sposób, ażeby obejmował cały obszar gminy po wyłączeniu obszarów obwodów łowieckich własnych, jeżeli nie zajdą wypadki przewidziane niżej.
Gdy obszar gminy po wyłączeniu obszarów obwodów łowieckich własnych zawiera co najmniej tysiąc hektarów ciągłej powierzchni, można w obrębie tej gminy utworzyć ki1ka obwodów łowieckich wspólnych, z których każdy winien mieć co najmniej pięćset hektarów ciągłej powierzchni.
Gdy obszar gminy po wyłączeniu obszarów obwodów łowieckich własnych nie stanowi ciągłej powierzchni, lecz składa się z kilku nieprzylegających do siebie obszarów, z których każdy obejmuje co najmniej sto hektarów, z każdego z tych obszarów może być utworzony osobny obwód łowiecki wspólny.
Gdy gmina składa się z pewnej liczby wsi (kolonii, zaścianków), to z wsi, które po wyłączeniu obszarów obwodów łowieckich własnych mają co najmniej po dwieście pięćdziesiąt hektarów ciągłej powierzchni, mogą być tworzone osobne obwody łowieckie wspólne.
W wypadkach przewidzianego wyżej tworzenia kilku obwodów łowieckich wspólnych w obrębie jednej gminy należy je tworzyć w ten sposób, ażeby obszary tych obwodów łącznie obejmowały cały obszar gminy po wyłączeniu obszarów obwodów łowieckich własnych.

Art. 9. Obwód łowiecki wspó1ny może być utworzony z obszarów kilku gmin po wyłączeniu obszarów obwodów łowieckich własnych, jeżeli za utworzeniem takiego obwodu wypowiedzą się w każdej z nich właściciele gruntów, stanowiących więcej niż połowę obszaru.

Art. 10. Właściciel polowania, które ze względu na swoje położenie nie może być włączone do obwodu łowieckiego wspólnego w tej samej gminie i nie odpowiada warunkom utworzenia obwodu łowieckiego własnego, może swoje polowanie przyłączyć do obwodu łowieckiego wspólnego innej gminy, z którym tworzy ono obszar ciągłej powierzchni, lub wypuścić je w dzierżawę właścicielowi przylegającego obwodu łowieckiego własnego, albo też wziąć w dzierżawę przylegający obwód łowiecki własny i użytkować swoje polowanie łącznie z polowaniem w tym obwodzie.

Art. 11. Wody publiczne, drogi publiczne lądowe i wodne oraz tory kolejowe, jak również cudze drogi prywatne, na których właściciel gruntów drogą przedzielonych ma służebność przejazdu, nie stanowią przerwy w ciągłości powierzchni, obszaru ich jednak nie wlicza się do obszaru tworzonego obwodu łowieckiego i nie mogą one stanowić osobnych obwodów łowieckich.

Art. 12. Obwód łowiecki powstaje po upływie miesiąca od dnia zgłoszenia go przez właściciela lub właścicieli gruntów w jego skład wchodzących do właściwego starosty. Starosta w ciągu miesiąca odmówi zarejestrowania, jeżeli zgłoszenie nie odpowiada przepisom artykułów 6-11. Przepis ten nie dotyczy obwodów łowieckich własnych Państwa, utworzonych z obszarów lasów państwowych (ustęp drugi art. 6).
Jeżeli zarejestrowany obwód łowiecki z jakichkolwiek powodów przestanie odpowiadać warunkom wymienionym w artykułach 6-11, starosta poweźmie decyzję o zniesieniu obwodu.

Darz Bór, 2016-05-13 11:48:02

Dziki się rozmnażają i mają odstrzał w d....

ad64, 2016-05-13 05:24:19

Wielcy specjaliści od dzików. Jakby takie działania miały pomóc z ASFem.

MP, 2016-05-13 00:25:01

Z relacji kilku "łowczych" wynika że żaden odstrzał nie jest realizowany bo nikomu nie chce się uganiać za tymi szkodnikami...

Ja, 2016-05-12 19:08:44

dziki nie takie głupie żeby mieszkać tam gdzie kulki świszczą. dawno rozbiegły się po polandii.

Kulfon, 2016-05-12 17:36:00BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

grzegorzsoł

Pałuczanin  spokojna  Twoja  rozczochrana   kwestia   kilku   miesięcy  najwyżej roku  ...

barkas

M.in. o te ale okazuje sie, ze jest duzo więcej takich sytuacji... Wiekszosc jest w lubelskim opubliikowala ten apel na swoich stronach.......