PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Tak smakuje kapitalizm i tyle w temacie, nikt nie zareaguje żaden rząd żadna Bruksela, bo cała kasa i tak jak krew w piach pójdzie na pierdoły i cebulę z biedronki...TAK od 12 lat mamy przykład w Polsce...pozro 300 }:)

Lewar, 2016-05-27 13:35:57

A teraz proszę, żeby głos zabrał Lewar.

Weź powiedz co ten Kandyba pie r doli, bo wierzyć mi się nie chce. Wytłumacz chłopom, dlaczego dojcz bałer nie ma prawa zbankrutować, a na rynku ktoś ustąpić musi.

parody, 2016-05-26 10:19:11

@piotr Kandyba, byłeś kiedyś przedstawicielem na zachodniopomorskie w kukurydzy? Tak z 10 lat temu?

arszczecin, 2016-05-25 22:08:19

W Polsce wzrost był w tym okresie na poziomie około 10%. Wzrost produkcji w Europie (włączając Polskę) spowodował spadek cen, co przy jednoczesnym utrzymaniem embarga rosyjskiego, presji sieci sklepowych na ceny gotowych wyrobów, "siłowe" zmiany organizacyjne w agencjach, zmniejszenie popytu na produkty mleczarskie na świecie z towarzyszącym temu zmniejszeniu cen eksportowych oddaje aktualną trudną sytuację branży. W Niemczech dzisiaj cena jest poniżej 20 eurocentów / litr !!!. To cena niższa od polskich cen. Pomimo wszystko rolnicy z krajów unijnych prześcigają się kto wyprodukuje więcej... jeszcze prześcigają bo nie wiadomo jak długo. Moim zdaniem kto przetrwa ten trudny okres, którego końca niestety nie widać, to wygra w przyszłości. Liczą się oczywiście koszty produkcji i zapasy kapitału. Od kolegi z Niemiec dostałem informację, że na Północy Niemiec rolnicy zaczynają likwidować hodowle i przestawiają się na inną produkcję lub kończą z produkcją rolną w ogóle wyprzedając co można. Jeżeli jest to prawda, to wzrosty w Niemczech mogą zamienić się w spadki i to będzie korzystne dla naszych rolników w dłuższym okresie (stada nie można szybko odbudować). Pytanie czy nasi rolnicy przetrwają ten trudny okres, czy wytrzymają presję i kłopoty. Rząd aktualnie nie ma mechanizmów pomocowych, a konflikt z UE w zakresie TK nie wróży nic dobrego w zakresie wdrożenia działań naprawczych, choćby umorzenie trzeciej transzy wpłat za kary wynikające z przekroczenia limitów mlecznych z 2015. To może nie zaakceptować KE. Jeżeli nawet zaakceptuje to będzie to pomoc doraźna i powstaje pytanie jak rząd zamierza wytłumaczyć umorzenia tym rolnikom, którzy już rozliczyli się do końca. Niestety wojna rządu z sieciami sklepowymi o podatek obrotowy też nie pomoże w negocjacjach i unormowaniu stosunków z sieciami w zakresie współpracy z całym łańcuchem dostaw. Wydaje się, że jednak koncentracja naszego rolnictwa i przemysłu spożywczego jest jednym z ważniejszych rozwiązań na przyszłość, chyba, że ktoś z Was ma inne zdanie to proszę o dyskusję.

Piotr Kandyba, 2016-05-25 19:27:58BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Rzepak musi sam dojść takie jest moje zdanie chyba że zachwaszczenie ktoś ma Pamiętam ładnych kilka lat temu znajomy potraktował rzepak...

lokizom

Kolego @barts odnośnie rzepaku mam ten sam dylemat, aż nie śpię. Ale jestem już nastawiony na desykacje