PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Tak smakuje kapitalizm i tyle w temacie, nikt nie zareaguje żaden rząd żadna Bruksela, bo cała kasa i tak jak krew w piach pójdzie na pierdoły i cebulę z biedronki...TAK od 12 lat mamy przykład w Polsce...pozro 300 }:)

Lewar, 2016-05-27 13:35:57

A teraz proszę, żeby głos zabrał Lewar.

Weź powiedz co ten Kandyba pie r doli, bo wierzyć mi się nie chce. Wytłumacz chłopom, dlaczego dojcz bałer nie ma prawa zbankrutować, a na rynku ktoś ustąpić musi.

parody, 2016-05-26 10:19:11

@piotr Kandyba, byłeś kiedyś przedstawicielem na zachodniopomorskie w kukurydzy? Tak z 10 lat temu?

arszczecin, 2016-05-25 22:08:19

W Polsce wzrost był w tym okresie na poziomie około 10%. Wzrost produkcji w Europie (włączając Polskę) spowodował spadek cen, co przy jednoczesnym utrzymaniem embarga rosyjskiego, presji sieci sklepowych na ceny gotowych wyrobów, "siłowe" zmiany organizacyjne w agencjach, zmniejszenie popytu na produkty mleczarskie na świecie z towarzyszącym temu zmniejszeniu cen eksportowych oddaje aktualną trudną sytuację branży. W Niemczech dzisiaj cena jest poniżej 20 eurocentów / litr !!!. To cena niższa od polskich cen. Pomimo wszystko rolnicy z krajów unijnych prześcigają się kto wyprodukuje więcej... jeszcze prześcigają bo nie wiadomo jak długo. Moim zdaniem kto przetrwa ten trudny okres, którego końca niestety nie widać, to wygra w przyszłości. Liczą się oczywiście koszty produkcji i zapasy kapitału. Od kolegi z Niemiec dostałem informację, że na Północy Niemiec rolnicy zaczynają likwidować hodowle i przestawiają się na inną produkcję lub kończą z produkcją rolną w ogóle wyprzedając co można. Jeżeli jest to prawda, to wzrosty w Niemczech mogą zamienić się w spadki i to będzie korzystne dla naszych rolników w dłuższym okresie (stada nie można szybko odbudować). Pytanie czy nasi rolnicy przetrwają ten trudny okres, czy wytrzymają presję i kłopoty. Rząd aktualnie nie ma mechanizmów pomocowych, a konflikt z UE w zakresie TK nie wróży nic dobrego w zakresie wdrożenia działań naprawczych, choćby umorzenie trzeciej transzy wpłat za kary wynikające z przekroczenia limitów mlecznych z 2015. To może nie zaakceptować KE. Jeżeli nawet zaakceptuje to będzie to pomoc doraźna i powstaje pytanie jak rząd zamierza wytłumaczyć umorzenia tym rolnikom, którzy już rozliczyli się do końca. Niestety wojna rządu z sieciami sklepowymi o podatek obrotowy też nie pomoże w negocjacjach i unormowaniu stosunków z sieciami w zakresie współpracy z całym łańcuchem dostaw. Wydaje się, że jednak koncentracja naszego rolnictwa i przemysłu spożywczego jest jednym z ważniejszych rozwiązań na przyszłość, chyba, że ktoś z Was ma inne zdanie to proszę o dyskusję.

Piotr Kandyba, 2016-05-25 19:27:58BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

UeorMdsan

have scored Bo Horvat Jersey. Fran Keep extra a few provides help plus Alex Stalock manufactured 28 helps you to save. Thomas Johansen, Boone...

jarki

Dzięki dzięki ciągle się zastanawiam czy siać qq  Napiszcie jeszcze o tym FAO  Czy wczesne czyli niskie FAO koniecznie znaczy...