PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Takie gardłowanie, narzekanie i wzajemne obwinianie nie ma sensu. Należy czytać obowiązujące prawo. Ustawa Prawo Łowieckie (obowiązująca) już daje rolnikowi prawo grodzenia uprawy i nie wpuszczania na pola myśliwych uniemożliwiając im polowanie, co = świadome wybranie przez rolnika rezygnacji z odszkodowania z tytułu szkód wyrządzonych przez dziki. Jest to w terenie realizowane w różnym zakresie. Wystarczy stosowne oświadczenie rolnika na piśmie złożone do zarządu koła , że "nie chce widzieć myśliwych na swoim polu. Aktualnie Minister Rolnictwa od lutego br. zarządził odstrzał sanitarny dzików na całej granicy wschodniej od styku z Ukrainą i Słowacją do Bałtyku w pasie 50km od linii granicy państwowej. Zredukowanie dzików ma być wykonane do końca br do ilości 0,5 dzika na 1 km kwadratowy powierzchni dzierżawionego terenu. Zachętą dla myśliwych z tytułu poniesionych kosztów jest tusza odstrzelonego dzika zabierana na użytek własny a dla koła 200 zł.W przypadku strzelenia lochy dodatkowa gratyfikacja dla koła w kwocie 84zł. To powoduje istotne zmniejszanie pogłowia dzików, z których prawie połowę z zaplanowanych do odstrzału sanitarnego została już odstrzelona. Stosowne umowy z kołami łowieckimi zostały zawarte przez Powiatowe Inspekcje Weterynaryjne. Dlatego rolnicy więcej pieniędzy nie maja szans "wyrwać" ani od myśliwych ani od Skarbu Państwa.

Andrzej- myśliwy, szacujacy szkody., 2016-07-12 11:42:54

Ceny wieprzków spadły więc trzeba znaleźć pieniądze w kieszeni innych ludzi. Chłopska mentalność i pazerność znana od wieków. Ciągle bieda, ciągle mało, ciągłe pretensje i narzekanie, ciągle inni mają dokładać no bo słońce, no bo deszcz, no bo susza, no bo śnieg, no bo brak śniegu, no bo mróz, no bo brak mrozu i "chlapa". I tak bez końca. Uprawiasz ziemię w określonych warunkach przyrodniczych i sam na to się zdecydowałeś. Nikt cię nie prowadził do gospodarstwa pod karabinem. W przyrodzie występują zwierzęta w tym dziki. Siejesz kukurydzę którą lbią twoje krowy ? Twój wybór. Ale pamiętaj że kukurydzę lubią też dziki z lasu. Więc chroń swoją kukurydzę przed nieproszonymi gośćmi, którzy wszystko ci zeżrą. Grodź, ustawiaj pastuch elektryczny, stosuj repelenty słowem zabezpieczaj swoje dobro tak jak ja grodzę i zabezpieczam swój ogród i sad przed szkodnikami. Wszyscy inni mają to za ciebie zrobić a ty tylko będziesz narzekał i czekał by ci wypłacono odszkodowanie bo tobie nie chciało się pracować ? Spróbuj ubezpieczyć uprawę a ubezpieczyciel zapyta czy ty zabezpieczyłeś odpowiednio. Więc najłatwiej szukać u innych z wyciągniętą ręką po pieniądze. I nie ważne czy to z budżetu w ramach pomocy no bo słońe, no bo deszcz itd itd. A jeszcze paru mądralińskich wymyśliło że można skubnąć myśliwych no i pomyśleliście że można a czemu nie ? To wam podpowiem istnieje jeszcze kilka organizacji i to znacznie bogatszych od myśliwych, które można "naciągnąć" na kasę. Spróbujcie, może się uda. A czemu nie przy waszej roszczeniowej postawie i na to was stać. Byle wam ktoś sypnął groszem a czy to moralne czy nie to zza złotówki nie zobaczycie i nie zrozumiecie.

C$#12%yt, 2016-07-09 18:49:59

mądrych rolników mają na podlasiu... niech kola zbankrutują OK. niech szkody szacują państwowi rzeczoznawcy , niech skarb państwa zacznie wypłacać odszkodowania to z pewnością będziecie zadowoleni z łaskawej ręki prezesa "dobrej zmiany"

Kulfon, 2016-06-08 17:53:03

Hodowla na chłopskich polach jest wciąż aktualna. Nie ma motywacji myśliwy do mniejszej populacji.Prawo do broni dla właściciela plantacji powinno zaistnieć w systemie prawnym bez ingerencji PZŁ.

Plantator, 2016-06-08 12:58:48

zdaniem Pana Popczyka -jedynie zagrożona kieszeń myśliwego zmusi go do myślenia.
Przywilej polowania i hodowania dzików na chłopskich polach, aby potem jeść z nich kiełbasy jest zbyt wielki aby z niego zrezygnować. Rachityczny związek leśnych dziadków już dawno powinien się rozpaść. Ale się nie rozpada bo w tym systemie prawnym nic was nie ruszy. Jedynie kolosalne odszkodowania i bankructwa kół.
Wobec tego jedynie świadomość rolników, poszkodowanych przez dziki, które myśliwi, leśnicy, zieloni, minśrod i inni nieświadomi zagrożenia i konsekwencji ze świadomie zwiększanej populacji dzików -szkodników polnych może doprowadzić do zmiany zachowania myśliwych i do rezygnacji przez nich z namnażania dzików.
Zawodowy myśliwy, traper - czemu nie.
Ale żeby wszedł traper musicie zrzec się swoich komunistycznych przywilejów.
Czemu wasz główny łowczy nie rzuci ręcznika na ring i nie podda waszego związku krzycząc - kończ waść, wstydu oszczędź.

rolnik podlaski, 2016-06-08 12:38:26

Niech prezes "dobra zmiana" stworzy zawód -myśliwy. ozusowany ze świadczeniami itd. wówczas zawodowy myśliwy będzie pelnil swoją funkcję na etacie. w tej chwili garstka czynnych myśliwych w polsce na pewno nie załatwi sprawy. i to nie tylko dlatego że obowiązują okresy ochronne ale też dlatego że zwyczajnie myśliwych w polsce jest za mało. blisko 50 procent myśliwych to osoby nieaktywne, mam tu na myśli staruszków, chorych, pracujących, wyjechanych za granicę za chlebem itd.
Odpowiadając na wpis "Rolnika" -niech rolnicy hodują ślimaki i mrówki to nie będą mieli problemu z ASF.

Kulfon, 2016-06-08 10:07:59

Kto ma strzelać te dziki ? leśne dziadki ? młodzi na robotach w eurokołchozie . niech państwo wprowadzi konkretne dopłaty do pozyskania dzika a problem zniknie , tak ze 300zł za strzelenie dzika , i po sprawie .

wow, 2016-06-08 07:39:22

Dziki to problem wsi a dla mysliwych to rozrywka.

Adam, 2016-06-08 00:03:48

Dalej dokarmiają dziki a nam na życie brakuje. Lochy zagubiły płohliwość bo są przekonane że nikt do nich nie strzeli. Myśliwi niech sobie mrówki i ślimaki rozmnażają ale nie dziki.

Rolnik, 2016-06-08 00:00:22

Jakby myśliwi pilnowali populacji dzika, zamiast ją świadomie mnożyć bez opamiętania, to nie musieliby pilnować upraw

taki_ktos, 2016-06-07 21:33:03

prosty wniosek że czlonkowie KZP-PTCh nie mają zielonego pojęcia o łowiectwie, za grosz pomyślunku.
Won na staż, zdać egzaminy i pilnować swoich pól a nie liczyć tylko że myśliwi dopilnuję rolniczego interesu!!!

Kulfon, 2016-06-07 15:09:25

Panie Ministrze kiedy Polak zmądrzeje i skorzysta z doswidaczen innych wyzej stojących narodow, Włosi rozwiazali problem odstrzełu dzikow dajac prawo do odstrzału rolnikom ????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pragmatyk, 2016-06-07 14:31:09BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Łódź rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Kraków rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Kraków rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Chodziło mi o liniową odmianę od monsanta pokrewną californium  Kiedyś cała wieś miała californium i wszyscy byli zadowoleni 

men2face

https://www.agrolok.pl/nasiona/rzepak-ozimy-dk-seax-f1.htm