PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Takie gardłowanie, narzekanie i wzajemne obwinianie nie ma sensu. Należy czytać obowiązujące prawo. Ustawa Prawo Łowieckie (obowiązująca) już daje rolnikowi prawo grodzenia uprawy i nie wpuszczania na pola myśliwych uniemożliwiając im polowanie, co = świadome wybranie przez rolnika rezygnacji z odszkodowania z tytułu szkód wyrządzonych przez dziki. Jest to w terenie realizowane w różnym zakresie. Wystarczy stosowne oświadczenie rolnika na piśmie złożone do zarządu koła , że "nie chce widzieć myśliwych na swoim polu. Aktualnie Minister Rolnictwa od lutego br. zarządził odstrzał sanitarny dzików na całej granicy wschodniej od styku z Ukrainą i Słowacją do Bałtyku w pasie 50km od linii granicy państwowej. Zredukowanie dzików ma być wykonane do końca br do ilości 0,5 dzika na 1 km kwadratowy powierzchni dzierżawionego terenu. Zachętą dla myśliwych z tytułu poniesionych kosztów jest tusza odstrzelonego dzika zabierana na użytek własny a dla koła 200 zł.W przypadku strzelenia lochy dodatkowa gratyfikacja dla koła w kwocie 84zł. To powoduje istotne zmniejszanie pogłowia dzików, z których prawie połowę z zaplanowanych do odstrzału sanitarnego została już odstrzelona. Stosowne umowy z kołami łowieckimi zostały zawarte przez Powiatowe Inspekcje Weterynaryjne. Dlatego rolnicy więcej pieniędzy nie maja szans "wyrwać" ani od myśliwych ani od Skarbu Państwa.

Andrzej- myśliwy, szacujacy szkody., 2016-07-12 11:42:54

Ceny wieprzków spadły więc trzeba znaleźć pieniądze w kieszeni innych ludzi. Chłopska mentalność i pazerność znana od wieków. Ciągle bieda, ciągle mało, ciągłe pretensje i narzekanie, ciągle inni mają dokładać no bo słońce, no bo deszcz, no bo susza, no bo śnieg, no bo brak śniegu, no bo mróz, no bo brak mrozu i "chlapa". I tak bez końca. Uprawiasz ziemię w określonych warunkach przyrodniczych i sam na to się zdecydowałeś. Nikt cię nie prowadził do gospodarstwa pod karabinem. W przyrodzie występują zwierzęta w tym dziki. Siejesz kukurydzę którą lbią twoje krowy ? Twój wybór. Ale pamiętaj że kukurydzę lubią też dziki z lasu. Więc chroń swoją kukurydzę przed nieproszonymi gośćmi, którzy wszystko ci zeżrą. Grodź, ustawiaj pastuch elektryczny, stosuj repelenty słowem zabezpieczaj swoje dobro tak jak ja grodzę i zabezpieczam swój ogród i sad przed szkodnikami. Wszyscy inni mają to za ciebie zrobić a ty tylko będziesz narzekał i czekał by ci wypłacono odszkodowanie bo tobie nie chciało się pracować ? Spróbuj ubezpieczyć uprawę a ubezpieczyciel zapyta czy ty zabezpieczyłeś odpowiednio. Więc najłatwiej szukać u innych z wyciągniętą ręką po pieniądze. I nie ważne czy to z budżetu w ramach pomocy no bo słońe, no bo deszcz itd itd. A jeszcze paru mądralińskich wymyśliło że można skubnąć myśliwych no i pomyśleliście że można a czemu nie ? To wam podpowiem istnieje jeszcze kilka organizacji i to znacznie bogatszych od myśliwych, które można "naciągnąć" na kasę. Spróbujcie, może się uda. A czemu nie przy waszej roszczeniowej postawie i na to was stać. Byle wam ktoś sypnął groszem a czy to moralne czy nie to zza złotówki nie zobaczycie i nie zrozumiecie.

C$#12%yt, 2016-07-09 18:49:59

mądrych rolników mają na podlasiu... niech kola zbankrutują OK. niech szkody szacują państwowi rzeczoznawcy , niech skarb państwa zacznie wypłacać odszkodowania to z pewnością będziecie zadowoleni z łaskawej ręki prezesa "dobrej zmiany"

Kulfon, 2016-06-08 17:53:03

Hodowla na chłopskich polach jest wciąż aktualna. Nie ma motywacji myśliwy do mniejszej populacji.Prawo do broni dla właściciela plantacji powinno zaistnieć w systemie prawnym bez ingerencji PZŁ.

Plantator, 2016-06-08 12:58:48

zdaniem Pana Popczyka -jedynie zagrożona kieszeń myśliwego zmusi go do myślenia.
Przywilej polowania i hodowania dzików na chłopskich polach, aby potem jeść z nich kiełbasy jest zbyt wielki aby z niego zrezygnować. Rachityczny związek leśnych dziadków już dawno powinien się rozpaść. Ale się nie rozpada bo w tym systemie prawnym nic was nie ruszy. Jedynie kolosalne odszkodowania i bankructwa kół.
Wobec tego jedynie świadomość rolników, poszkodowanych przez dziki, które myśliwi, leśnicy, zieloni, minśrod i inni nieświadomi zagrożenia i konsekwencji ze świadomie zwiększanej populacji dzików -szkodników polnych może doprowadzić do zmiany zachowania myśliwych i do rezygnacji przez nich z namnażania dzików.
Zawodowy myśliwy, traper - czemu nie.
Ale żeby wszedł traper musicie zrzec się swoich komunistycznych przywilejów.
Czemu wasz główny łowczy nie rzuci ręcznika na ring i nie podda waszego związku krzycząc - kończ waść, wstydu oszczędź.

rolnik podlaski, 2016-06-08 12:38:26

Niech prezes "dobra zmiana" stworzy zawód -myśliwy. ozusowany ze świadczeniami itd. wówczas zawodowy myśliwy będzie pelnil swoją funkcję na etacie. w tej chwili garstka czynnych myśliwych w polsce na pewno nie załatwi sprawy. i to nie tylko dlatego że obowiązują okresy ochronne ale też dlatego że zwyczajnie myśliwych w polsce jest za mało. blisko 50 procent myśliwych to osoby nieaktywne, mam tu na myśli staruszków, chorych, pracujących, wyjechanych za granicę za chlebem itd.
Odpowiadając na wpis "Rolnika" -niech rolnicy hodują ślimaki i mrówki to nie będą mieli problemu z ASF.

Kulfon, 2016-06-08 10:07:59

Kto ma strzelać te dziki ? leśne dziadki ? młodzi na robotach w eurokołchozie . niech państwo wprowadzi konkretne dopłaty do pozyskania dzika a problem zniknie , tak ze 300zł za strzelenie dzika , i po sprawie .

wow, 2016-06-08 07:39:22

Dziki to problem wsi a dla mysliwych to rozrywka.

Adam, 2016-06-08 00:03:48

Dalej dokarmiają dziki a nam na życie brakuje. Lochy zagubiły płohliwość bo są przekonane że nikt do nich nie strzeli. Myśliwi niech sobie mrówki i ślimaki rozmnażają ale nie dziki.

Rolnik, 2016-06-08 00:00:22

Jakby myśliwi pilnowali populacji dzika, zamiast ją świadomie mnożyć bez opamiętania, to nie musieliby pilnować upraw

taki_ktos, 2016-06-07 21:33:03

prosty wniosek że czlonkowie KZP-PTCh nie mają zielonego pojęcia o łowiectwie, za grosz pomyślunku.
Won na staż, zdać egzaminy i pilnować swoich pól a nie liczyć tylko że myśliwi dopilnuję rolniczego interesu!!!

Kulfon, 2016-06-07 15:09:25

Panie Ministrze kiedy Polak zmądrzeje i skorzysta z doswidaczen innych wyzej stojących narodow, Włosi rozwiazali problem odstrzełu dzikow dajac prawo do odstrzału rolnikom ????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pragmatyk, 2016-06-07 14:31:09BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

Arimr nie ma nic do tego. Gdyby miał ziemię z KOWR można pomieszać, ale tu??? Co arimr obxgodzi omacnica

przem

czy jest możliwość zgłoszenia "sąsiada" np. do ARiMR za zostawienie ścierni QQ do tej pory?  Badyle po 40 cm, istna uczta dla...