PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Szanuję wybór i działanie rolnictwa ekologicznego mającego na celu przynosić określone dochody rolnikom w to zaangażowanym. Niestety ze swojego doświadczenie Doradcy ODR wiem, że to często ściema pozwalająca pseudo rolnikom wyciągać duże kwoty dofinansowania w zamian nic nie robiąc albo ograniczając się do minimum. Mam np. takiego rolnika 40 ha gospodarstwo ekologiczne, zero nawożenia, ochrony itp czyli ok. Jednak tu się wkrada ale. Rolnik ten "uprawia" ale nie zbiera, dlaczego? Po co skoro dopłat przez wykorzystanie różnych programów weźmie 100 tyś?
Drugi przykład. Rolnik z "Marszałkowskiej" ma 30 ha, kompletnie nic nie robi za wyjątkiem złożenia wniosku o płatność i kasa leci.
Rolnictwo ekologiczne i konwencjonalne powinno być wspierane nie do ha a do produktu, bo inaczej dalej będą korzyści czerpać rolnicy z "Marszałkowskiej" i innych ulic dużych miast

Doradca rolny, 2016-07-09 06:30:05

Bardzo chcę podziękować autorowi za poświęcony czas na temat eko.
Proszę w miarę możliwości abyście poświęcili więcej uwagi rolnictwu ekologicznemu.Mamy w moim regionie bardzo słabe doradztwo w zakresie ekologi a stowarzyszenia i grupy to fikcja.

młody rolnik, 2016-07-08 20:54:11

Chodzi mi o konkret, jaką to korzystną zmianę wprowadzono w projekcie?
Jest to tak napisane, jakby po chińsku.

młody rolnik, 2016-07-08 20:42:19

Szanowny Panie MP co znaczy ostatni akapit tekstu?

młody rolnik, 2016-07-08 20:36:11

#dobrazmiana

odnośnie do Waszych komentarzy to dostrzegam ignorancką optykę, rolnictwo ekologiczne nie polega wyłącznie na patrzeniu jak nam rośnie lecz można również dążyć do zwiększenia plonu stosując biologiczną ochronę i nawożenie; natomiast w kwestii nawozów należy zauważyć, iż nie można stosować środków syntetycznych, do których nieprzetworzona sól potasowa i siarczan potasu nie należą,

kissmy..., 2016-07-08 19:59:49

Jeszcze dodam, że gdy chciałem przesiać łąkę nową trawą, to wciskano mi na siłę jakąś "ekomieszankę" z Bawarii, bo miała certyfikat i była cztery razy droższa. Żeby zasiać lokalną, sprawdzoną w okolicy, ale konwencjonalną mieszankę traw musiałem trzy miesiące użerać się z wIorinami i wijharsami.
Ile gramów "zabronionych substancji" trafi na łąkę z kilkudziesięcioma kilogramami nasion?
Jak się wysikam po bełcie czy red bullu to będzie większe skażenie :)
Inny przykład: byk ekologiczny, zakład rozbioru i sprzedawca też eko, wszystko eko-koko-euro-spoko, tylko niestety rzeżnik nie miał ekopapierka.
I tak nie spuszczaliśmy byka z oka ani na chwilę, żeby mu żeber nie ubyło, więc nie było możliwości podmianki.
Ale mięsa nie można było sprzedać jako "eko".
A gdzieś obok, jak pisze @ekojajo ekologiczne zboże aż granatowe, wylega, bo "przesadzili z gnojowicą".
Moim zdaniem rezygnując z szalonej ortodoksji (jak np. z w/w nasionami i in.) można osiągnąć 90% "ekoefektu" w postaci zdrowej żywności przy ograniczeniu ekstra kosztów o 90%.
Dopuścić pewien niewielki poziom odstępstw, ale rzetelniej to kontrolować.
I wtedy być może ten rynek by zaczął hulać, ceny ekożywności byłyby wyższe niż zwykłej, ale realne, byliby zarówno nabywcy jak i produkty.
A tak, to jest jedna wielka fikcja.

baca56, 2016-07-08 18:18:05

albo sól potasowa z pewnej niemieckiej firmy z plusem w nazwie. Wszystko co mówi ekojajo jest niestety prawdą.

półekolog, 2016-07-08 17:09:59

Skończy się matactwo ekologiczne - byc może po przecież Polak potrafi.

Ekolog, 2016-07-08 17:09:59

@ekorolnik I nieprawda jest jak piszesz,że tylko środki biologiczne dopuszczone są dla ekologii a chemiczne nie .Weźmy chociaż taki siarczan potasu typowy środek chemiczny przecież a nie biologiczny i dopuszczony,ale tylko ten określony niemiecki,bo Polski już nie .Tak ktoś dba o narodowy przemysł i lobbuje zagraniczne koncerny!!!Przypadek,???Raczej nie !!!.Polecam literaturę fachową,abyś się dokształcił oraz odpowiednie rozporządzenie min roln.

ekojajo, 2016-07-08 15:59:08

Wiem,że są takie środki.Ja byłem certyfikowany przez 12 lat i wiem co piszę.Mam pole w 14 kawałkach i na tych dalszych przez 12 lat nikt nie był z jednostki na kontroli.Wiem też,że ekologiczni rolnicy tak te ścieżki tłumaczą,że wylewali np gnojowicę,ale fakt jest inny.Kiedyś jedna inspektor chciała być nadgorliwa to taka droga ją przewiozłem jej samochodem,że w połowie drogi zawróciła.Inspektor ma płacony ryczałt za kontrolowane gospodarstwo i nikt nie zaryzykuje swojego samochodu na polne drogi.@ekorolnik nie zarzucaj mi niewiedzy.Owszem są i uczciwi ekorolnicy.Mnie chodzi o to,że rolnik jak chce to zrobi w ciula każdego inspektora i urzędnika.A że jest takie podejście jednostek jak opisałem to fakt i moja wiedza o środkoch biologicznych nie ma tu żadnego znaczenia.

ekojajo, 2016-07-08 15:29:21

Ekojajo masz tyle pojęcia o ekologicznym rolnictwie i i sprawowaniu kontroli nad nimi przez firmy certyfikujace co kura o jajku które zniosła. Dla ciebie ścieżki technologiczne i opryskiwacz w ekologii to przestępstwo a tymczasem wiedz że używa się mnóstwa środków tyle że biologicznych a nie chemicznych polecam fachową literaturę abyś się dokształcił

Ekorolnik, 2016-07-08 14:48:59

Na terenie Polski działa kilka jednostek certyfikacyjnych .Nie obowiązuje rejonizacja.Każda jednostka robi wszystko,aby nie stracić klienta i pozyskać wielu nowych.Dlatego też "przymykają oko " na wiele drastycznych nieprawidłowości,aby rolnik się nie pogniewał i nie przeszedł do innej konkurencyjnej jednostki lub aby nie poszła fama,że ta jednostka się czepia.Dlatego często inspektorzy kontrolujący pola nie widzą w gospodarstwach ekologicznych ścieżek technologicznych po opryskach lub paszy GMO w karmnikach trzody i drobiu .Na polach dalszych w ogóle nie dokonują kontroli.Przy kawce wypisują protokól pouczając rolnika co robić jak z re kontrolą wpadnie IRHAS ,.Ot taka "ekologia "

ekojajo, 2016-07-08 12:18:29BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Konstancin-Jeziorna rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdańsk rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Elbląg rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Elbląg rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Marecki

Takie "obszarnickie" podejście do tematu rolnictwa czasem daje efekt, że ten z setkami hektarów patrzy na tego z dziesiątkami...

lokizom

Dlatego prywatnie już nie zwiększamy produkcji a stawiamy na wygodę która i tak już jest na wysokim poziomie. W przyszłości nie chciałbym...