PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Jeżeli producenci mają ugadaną cenę bazową to nie ma czegoś takiego jak "konkurencja", u którego dealera byś nie kupował zawsze rozmawiacie od tej samej kwoty... Poza tym co to znaczy mała marża ? 10-12% od ceny przeciętnego ciągnika 120 KM albo najmniejszego kombajnu? Faktycznie pycio tej kaski. A dotacje w układzie 50% sponsoringu to prosty sygnał, żeby podnieść cenę maszyny dwukrotnie, bo połowa kasy i tak leci z UE, a na drugą połowę klienta stać.
Poza tym w ojropie żaden długo działajacy producent nie musiał "wkupować" się w rynek, bo albo na nim jest od lat, albo dobra ciocia Angela (i poprzedni wujek) zadbali o to aby dorżnąć ewentualną konkurencję. Z resztą jak idzie o ciągniki czy kombajny to i tak mówimy o 3-4 dużych rybach i paru płotkach, więc kto z kim ma tu konkurować?
Ekonomia to nie nauka i nie ma żadnych praw ekonomii, bo żeby coś było prawem trzeba to udowodnić. To raczej zbiór hipotez i luźnych spostrzeżeń, właśnie dlatego tak łatwo manipulować tym burdlem robiąc jakieś ciche zmowy, spekulacje, terefere. Mam nadzieję, że w końcu powpadają wszyscy oby jak najszybciej

rolas, 2016-07-22 10:35:30

@marcin, masz po części rację, ale tylko po części.
Wprowadzenie dotacji wpływa na zwiększenie popytu na dany produkt, co przekłada się na wzrost cen. Oczywiści jest to okazja do podwyższenia cen u dealerów, ale marże przeważnie pozostają te same, a nawet mniejsze, co wynika z automatycznie zwiększonej konkurencji - co wpływa na obniżenie marż.
Istnieje jedna zasada w ekonomii - udział w rynku trzeba sobie kupić, a osiąga się to tylko w jeden sposób - scedując ten ciężar na barki dealerów. Jednym słowem mniej zarabiają - osiągając większy wynik sprzedaży - w ten sposób rekompensują sobie niższe marże.
Oczywiście fabryki widząc zwiększony popyt na produkt podwyższają ceny, co wynika z systemu naczyń połączonych - dostawcy i podwykonawcy rownież korzystają z okazji.
Normalne prawo ekonomii.

Realista, 2016-07-22 10:14:52

święta prawda Marcin, pamiętam jak to było z tym dofinansowaniem bo wszystko sobie wtedy przeliczyłem i zrezygnowałem z tego. To była kompletna bzdura - dostać dofinansowanie ale wziąć kredyt!
Podobnie może być z maszynami rolniczymi

biedron, 2016-07-21 09:31:27

To są naczynia połączone. Na cenę ciągnika mają wpływ: zmowy cenowe oraz dotację unijne, ktore windują cenę w górę. Każdy dotowany sprzęt automatycznie drożeje, a konkurencji na zachodzie sie nie dopuszcza (przykład Ursusa) do rynku, bo by zmowy między gigantami trzeba było na nowo ustalać i się dzielić zyskami z nowymi graczami. Zajmowałem się solarami, przed dotacją solary kosztowały 6-7 tys. zł. jak wprowadzono dotację do solarów to te same solary kosztowaly już 11 tys. i jeszcze wmawiano ludziom że dostaną dotację do solara w wysokości 45% i kolejny absurd miało to iść za pośrednictwem banku, ktory też swoją dole musiał wziąć. Ostatecznie solar wart 6 tys. kosztował 16 tys., a szary człowiek zadowolony, że ma ciepłą wode.

marcin, 2016-07-21 09:21:46

w VAGu skończyły się chyba czyste gacie hy hy hy szkoda, że nie robili żadnych maszyn, byłby pewniak kolejnej ustawki

rol-maz, 2016-07-20 18:13:22

ojej za komuny tez tak bylo i bylo lepij

ajato, 2016-07-20 17:42:40

Musieliście 14 lat nad tym myśleć zeby na to wpaść? Czy ktoś nie dostał swojej doli i wysypał kolegów?

parody, 2016-07-20 16:34:14

Tak to jest. Koszt byle jakiego ciągniczka 200 tysięcy. Przecież to jest jawna zmowa cenowa

grzevoo, 2016-07-20 15:53:11BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Kolxoznik

Новая простая экономическая игра. Более 65 000 пользователей. Заработок происходит на сборе сырья от домашних животных. Доход можно вывести на...

barts

Tak to on, sama nazwa kusi, jak ktoś się spyta co siałeś i odpowiesz że vikinga to szczena palce u nóg potłucze Byłem sceptycznie nastawiony ale...

miwigos

Ja za przechowywanie nic nie płace ,jeśli im sprzedam,a w silosie to musi być idealny suchy ,no i czyszczony,a tak święty spokój ,bez zmartwienia...