PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Jeżeli producenci mają ugadaną cenę bazową to nie ma czegoś takiego jak "konkurencja", u którego dealera byś nie kupował zawsze rozmawiacie od tej samej kwoty... Poza tym co to znaczy mała marża ? 10-12% od ceny przeciętnego ciągnika 120 KM albo najmniejszego kombajnu? Faktycznie pycio tej kaski. A dotacje w układzie 50% sponsoringu to prosty sygnał, żeby podnieść cenę maszyny dwukrotnie, bo połowa kasy i tak leci z UE, a na drugą połowę klienta stać.
Poza tym w ojropie żaden długo działajacy producent nie musiał "wkupować" się w rynek, bo albo na nim jest od lat, albo dobra ciocia Angela (i poprzedni wujek) zadbali o to aby dorżnąć ewentualną konkurencję. Z resztą jak idzie o ciągniki czy kombajny to i tak mówimy o 3-4 dużych rybach i paru płotkach, więc kto z kim ma tu konkurować?
Ekonomia to nie nauka i nie ma żadnych praw ekonomii, bo żeby coś było prawem trzeba to udowodnić. To raczej zbiór hipotez i luźnych spostrzeżeń, właśnie dlatego tak łatwo manipulować tym burdlem robiąc jakieś ciche zmowy, spekulacje, terefere. Mam nadzieję, że w końcu powpadają wszyscy oby jak najszybciej

rolas, 2016-07-22 10:35:30

@marcin, masz po części rację, ale tylko po części.
Wprowadzenie dotacji wpływa na zwiększenie popytu na dany produkt, co przekłada się na wzrost cen. Oczywiści jest to okazja do podwyższenia cen u dealerów, ale marże przeważnie pozostają te same, a nawet mniejsze, co wynika z automatycznie zwiększonej konkurencji - co wpływa na obniżenie marż.
Istnieje jedna zasada w ekonomii - udział w rynku trzeba sobie kupić, a osiąga się to tylko w jeden sposób - scedując ten ciężar na barki dealerów. Jednym słowem mniej zarabiają - osiągając większy wynik sprzedaży - w ten sposób rekompensują sobie niższe marże.
Oczywiście fabryki widząc zwiększony popyt na produkt podwyższają ceny, co wynika z systemu naczyń połączonych - dostawcy i podwykonawcy rownież korzystają z okazji.
Normalne prawo ekonomii.

Realista, 2016-07-22 10:14:52

święta prawda Marcin, pamiętam jak to było z tym dofinansowaniem bo wszystko sobie wtedy przeliczyłem i zrezygnowałem z tego. To była kompletna bzdura - dostać dofinansowanie ale wziąć kredyt!
Podobnie może być z maszynami rolniczymi

biedron, 2016-07-21 09:31:27

To są naczynia połączone. Na cenę ciągnika mają wpływ: zmowy cenowe oraz dotację unijne, ktore windują cenę w górę. Każdy dotowany sprzęt automatycznie drożeje, a konkurencji na zachodzie sie nie dopuszcza (przykład Ursusa) do rynku, bo by zmowy między gigantami trzeba było na nowo ustalać i się dzielić zyskami z nowymi graczami. Zajmowałem się solarami, przed dotacją solary kosztowały 6-7 tys. zł. jak wprowadzono dotację do solarów to te same solary kosztowaly już 11 tys. i jeszcze wmawiano ludziom że dostaną dotację do solara w wysokości 45% i kolejny absurd miało to iść za pośrednictwem banku, ktory też swoją dole musiał wziąć. Ostatecznie solar wart 6 tys. kosztował 16 tys., a szary człowiek zadowolony, że ma ciepłą wode.

marcin, 2016-07-21 09:21:46

w VAGu skończyły się chyba czyste gacie hy hy hy szkoda, że nie robili żadnych maszyn, byłby pewniak kolejnej ustawki

rol-maz, 2016-07-20 18:13:22

ojej za komuny tez tak bylo i bylo lepij

ajato, 2016-07-20 17:42:40

Musieliście 14 lat nad tym myśleć zeby na to wpaść? Czy ktoś nie dostał swojej doli i wysypał kolegów?

parody, 2016-07-20 16:34:14

Tak to jest. Koszt byle jakiego ciągniczka 200 tysięcy. Przecież to jest jawna zmowa cenowa

grzevoo, 2016-07-20 15:53:11BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Płock rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Płock rynek komercyjny - obiekty do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

@Pałuczanin81  Przecież od dłuższego czasu piszę że ziemia była tak nasączona że zamarzła jak lód  

jarki

Ja jestem przerażony tymi z mokradeł  Dziś ciągnąc za rośliny te właśnie się urywają jakiś 4-5cm poniżej szyjki  Tam widocznie...