PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Mamy nadzieje, że wcześniejsze przejście na emeryturę 55/60 zostanie przywrócone bezterminowe!!!. Nie będzie to znów duża rzesza rolników, którzy mogą udowodnić 30-letni okres ubezpieczenia w KRUS. Rolnicy z rocznika po 1949 r. nie maja doliczanych lat przepracowanych na ZUS-ie, ani do okresu ubezpieczeniowego, ani do obliczania wysokości emerytury. Mamy nadzieję, że najpóźniej przy okazji procedowanej zmiany ustawy "emerytalnej" ta kwestia rażącej luki zostanie naprawiona. Zniesiony powinien być również wymóg wyzbywania się gospodarstwa przez rolnika, jako warunek "sine qua non" otrzymania przysługującego i wypracowanego świadczenia emerytalnego. Młodzi nie chcą przejmować gospodarstw, boja się utraty pracy (tej na ZUS-ie). A co jeśli rolnik ma wypracowane kilkadziesiąt lat i nie ma dzieci? A co jeśli ma zstępnych, ale oni nie chcą przejąć i pracować na gospodarstwie? A co, jeśli ceny nieruchomości są niskie i przepisy ograniczają sprzedaż gruntów rolnych powyżej 30 a ? Muszą zaprzepaścić dorobek swojego życia, by uzyskać sprawiedliwie wypracowaną emeryturę? Właściciele gospodarstwa w większości pozbawiani są zasiłku dla bezrobotnego, odgórnie wyliczany dochód z ha często uniemożliwia pobieranie zasiłków na dzieci, stypendiów w szkołach itd.Gospodarstwo jest własnością prywatną, często dorobkiem życia i wielu pokoleń. To właściciel winien decydować o terminie i sposobie jego sprzedaży, przekazaniu itd. a nie wymóg ustawy! Rolnik -emeryt- powinien jedynie zaprzestać działalności, pracy na tym gospodarstwie, albo jak "zusowiec" płacić składkę ubezp.-zdrowotną i dalej jako emeryt pracować.ZUS-owiec nie musi w chwili przejścia na emeryturę sprzedawać warsztatu, lokalu, przedsiębiorstwa, likwidować firmy.... Wielu emerytów z ZUS nadal pracuje i jednocześnie pobiera emeryturę. Może nasi posłowie i senatorowie w końcu to dostrzegą i zmienią te niesprawiedliwe przepisy. Jak rolnik ma żyć za ok. 800 PLN miesięcznie? Długoletni okres przepracowanych i "oskładkowanych" lat pracy powinien być premiowany w przepisach ustawy emerytalnej, zarówno w KRUS, jak i w ZUS. Nie dajmy się dzielić, nie ulegajmy fikcyjnym podziałom - każdy pracownik w mieście, na wsi, "zusowiec" czy "krusowiec" chce mieć zapewnioną godną emeryturę po kilkudziesięciu latach ciężkiej pracy (w tym przypadku mówimy o conajmniej 30 latach!).

Rex, 2016-07-25 13:36:07

Po co się sprzeczać o emeryturę.
Jeśli rolnik ma 15ha to wydzierżawiając te grunty rocznie ma więcej niż z emerytury. Mało tego , posiada prawo własności i jako rolnik nie musi płacić podatku od nieruchomości. A że nas kradną np. w postaci wielokrotności składki KRUS a w zamian świadczenia podstawowe, nijak nie rozumiem konieczności oddania swojego warsztatu pracy za taki ochłap.... więc mam ich w d...oniczce.....
Jak się zmęczę to będę miała lepiej jak aktualnie ...będzie bez roboty można popatrzeć na swoje hektary. A potem to już będzie mi wszystko jedno.
Póki co pracuję z wielką przyjemnością choć czuje się zmęczona głównie tym politycznym bałaganem.... rzepak we wtorek (27).....magicznego 5,7 nie przeskoczy......nie tym razem.......za szybko dochodzi plony max dojrzewały później.
Życzę pogodnych żniw i pogodnej starości.

z.., 2016-07-22 14:58:38

Stwierdzam , że z większości osób się wypowiadających bije jadem zazdrości, złości, nienawiści... proponuję kupić sobie lub wydzierżawić ziemię np.; 50-100 ha, nie po co tak mało od razu 300 ha kupić sprzęt rolniczy, nasiona, nawozy, opryski itd...iść do szkoły rolniczej aby coś mieć podstawy, poradzić się doradcy i kasa z nieba wam nakapie. A po roku lub dwóch kupicie sobie super autko , urlop z rodzina na wypasie i gitara. Słuchajcie ludzie, idź popracuj w rolnictwie, a później wypowiadaj się.

rolnik który ma gospodarstwo z dziada na ojca, z ojca na syna... nie po uważaniu., 2016-07-21 14:28:30

podatnik utrzymujący wieś skoro nie potrafisz sprawdzić to napisze Ci składak ZUS od umowy o pracę 13,5% od pracownika i 20% płaci pracodawca . Łącznie 33,5% od minimalnej 1850zł daje ok 620 zł, do 1200, dużo brakuje. O innych podatkach nie będę się powtarzał bo za cienki jesteś by zrozumieć coś takiego jak ustawa o finansach publicznych. Żyjesz w jakimś matrixie z nienawiścią do rolników, czyżby brat przejął gospodarkę radzi sobie a ty teraz tak nadajesz bo tobie się gorzej wiedzie w mieście i z kolegami z fabryki lub korporacji call center bo nigdzie indziej Cię nie widzę narzekacie że te wasze niskie pensje to wina rolników bo musicie na nich robić. Do szkoły jak nie za późno to może będzie lepiej. I na koniec powiem Ci że posiadam gospodarstwo całkiem spore ale płacę ZUS

rolnik polski, 2016-07-21 12:14:50

ewidetnie przemawia przez WAS zawiści ,,,,,, zostańcie rolnikami ,też bedziecie MIEĆ DOBRZE , spytajcie rolnika KIEDY był na wakacjach ? a dochody ,,,,,, ile roniczych rodzin ma na czysto 5-7 tys zł na miesiąc ? a OBIBOKI / 8 godzin pracy/ tak maja ,,,,

dla, 2016-07-21 12:06:48

A co ma brać emeryturę i dalej praca w gospodarce ? Boże jak mi was żal

Polak, 2016-07-21 11:51:13

ponawiam pytanie ,,KTÓRA grupa zawodowa MUSI pozbyć sie swojej WŁASNOSCI ? a rolnik MUSI oddać lub sprzedać ziemie / swoja WŁASNOŚCI / DLACZEGO ? czy to jest sprawiedliwe ?

dla, 2016-07-21 11:46:57

Mieszkam na wsi i powiem jedno, rolnik ma się jak w niebie. To jest pasożyt. na 4h na kursie są 4 osoby i weź na nich zarób . dotacje z unii A pracują o nich na czarno wszyscy.

polak, 2016-07-21 11:39:28

podatniku utrzymujący wieś a ile wynosi składka na ZUS od umowy zlecenia ( tzw śmieciówki) bo tych jest najwięcej, ile wynosi składka od minimalnego wynagrodzenia, nie wyskakuj ze skłądka przedsiębiorcy od razu. Ile płacą na ZUS mundurowi i sędziowie. Ile dotacji idzie na kopalni i ZZ, A teraz powiedz mi ile podatku płacą ci z tych śmieciówek i z tym najniższym wynagrodzeniem, że tak krzyczysz że utrzymujesz wieś. Największe wpływy do budżety daje VAT i Akcyza a te podatki płaci rolnik tak jak miastowy, Rolnik mogę się założyć że płaci ich znacznie więcej jak osoba na etetcie, więc tak się nie bulwersuj tylko zreformuj swój ZUS bo goli wszystkich równo.

rolnik polski, 2016-07-21 11:35:45

Prezes@ masz rację i jeszcze dodaj średnia wysokość emerytury z KRUS 800 zł, średnia wysokość emerytury z ZUS 3000 zł. A tak miastowe pieski szczekają na KRUS. Ciekawe ilu jest miastowych emigrantów z 1 ha ubezpieczonych w KRUSIE. Proponuję zmianę, KRUSdla rolnika min 5 ha i dodatkowo udokumentowana fakturami sprzedaż produktów rolnych na kwotę min 20 000 zł rocznie.

rolnik polski, 2016-07-21 11:23:29

konstytucyjne to bedzie wtedy gdy rolnik bedzie pracował do 65

polska patologia, 2016-07-21 11:16:11

a dlaczego rolnik MUSI oddać lub sprzedać ziemie ? czy mechanik MUSI sprzedać warsztat ? a włściciel hotelu - hotel ? to jest NIESPRAWIEDLIWE i podejrzewam że NIE KONSTYTUCYJNE ,, czym różni sie rolnik od innych zawodów ? dlaczego MUSI BYĆ OBRABOWANY ze SWOJEJ WŁASNOŚCI ?

dla , 2016-07-21 10:56:44

datacja do krus 14,6 mld zł. a dotacja do zus ponad 40 mld, do roboty nieroby miastowe

Prezes, 2016-07-21 10:31:47BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

przem

Rolnicy przechodzą na VAT wyłącznie podczas dużych inwestycji nikt w "normalnych" warunkach nie przejdzie na Vat bo ma taki...

arszczecin

2 godziny temu, sapek napisał: ... ja to się kiedyś spotkałem z dziewczyną poznaną przez internet, nawet miała trochę więcej pola...