PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Mój komentarz opisujący działanie pakietu mlecznego, który nigdy nie działał i nigdy nie zadziała, niestety nie ukazał się. Kto sprzedaje mleko, to wie jak wygląda sprawa negocjacji z zakładem przetwórczym , nie podoba się to proszę odejść , oddając mleko np przez 3 miesiące po 40 groszy, bo takie są cenniki.Sprawa sieci handlowych jest od 20 lat omawiana na każdym mleczarskim zebraniu rejonowym, sieci narzucają ceny, chcą taniego mleka, a co daje przeciętnemu konsumentowi oszczędność np 20 złotych miesięcznie, na pewno niewiele, a dla producenta mleka 20 groszy za litr więcej to jest "być albo nie".
Pomoc z PROW tak była, maksymalnie 300 tysięcy na gospodarstwo, co przy dużej produkcji mleka od 2,5 roku taniejącego, dzisiaj może być kulą u nogi. Gospodarstwo przez 5 lat musi mieć taką samą produkcję a nawet większą, a jak nie wypełni zobowiązania to musi te 300 oddać z odsetkami.
O innych sprawach szkoda pisać, bo to tak nic nie pomoże.

Producenci mleka powinni mieć swój jeden związek ogólnokrajowy, który naprawdę by ich bronił i walczył z takimi działaniami, ale ci chcieliby dobrze raczej do głosu nigdy nie będą dopuszczeni.W innych branżach jest nie lepiej, czy 1000 świń, czy więcej i tak nie ma dobrej ceny, albo poszczują na chwilę i ...... .
Mleko, jeden grosz podwyżki i wielkie halo.
A gdzie deklaracje z telewizyjnego Agrobiznesu, jesieni 2013 roku wielkiego Pana z branży, że mleko musi być po 1,50 zł, sam słyszałem i widziałem.
Dzisiejsze ceny mleka, to jest gorzej niż źle, chyba , że ktoś nie ma żadnego kredytu, a takich jest mało.

rolnik, 2016-08-24 18:04:25

http://www.n-tv.de/wirtschaft/Milchbauern-erhalten-Soforthilfen-article17812766.html .a jednak kazdy karaj może ratowac swoich.

producent, 2016-08-24 14:18:52

Zwierzęta Zwierzęta » Bydło i mleko
Autor: farmer.pl/MK 18-01-2012 09:51

Rekompensaty za kwoty mleczne


0Rekompensaty za kwoty mleczne
fot.farmer.pl

Rekompensaty przysługują za dobrowolne zrzeczenie się prawa do kwoty mlecznej i zobowiązanie się do zaniechania produkcji i wprowadzania do obrotu mleka lub przetworów. Prawo UE nie przewiduje jednak rekompensat wypłacanych producentom mleka w związku ze zniesieniem systemu kwotowania za zakup indywidualnych kwot mlecznych.Rekompensaty z tytułu zrzeczenia były wypłacane w Polsce z budżetu krajowego w latach kwotowych 2007/2008, 2008/2009 i 2009/2010. Łącznie na ten cel przeznaczono kwotę ok. 153 min zł.

Mając na uwadze przewidziane na 2015 r. zakończenie systemu kwotowania produkcji mleka, podczas przeglądu WPR z 2008 r. przyjęto stopniowe jednoprocentowe zwiększanie krajowych kwot mlecznych dla państw członkowskich przez pięć kolejnych lat kwotowych, zaczynając od roku kwotowego 2009/2010, aby umożliwić stopniowy wzrost produkcji poprzez lepsze wykorzystanie potencjału gospodarstw. Coroczne zwiększanie krajowych kwot mlecznych ma na celu przygotowanie producentów mleka do funkcjonowania na rynku pozbawionym systemu kwot mlecznych.

Ze względu na duże znaczenie produkcji mleka dla polskiego rolnictwa, w tzw. „nowych wyzwaniach” dla rozwoju obszarów wiejskich została uwzględniona restrukturyzacja sektora mleczarskiego, dzięki czemu na modernizację gospodarstw zajmujących się produkcją mleczarską przeznaczono dodatkowo kwotę ok. 69 min EUR, informuje Ministerstwo Rolnictwa.

Zaproponowano również specjalne możliwości dofinansowania gospodarstw z regionów szczególnie wrażliwych pod względem gospodarczym lub środowiskowym - realizowany jest w Polsce program wsparcia rolników utrzymujących bydło na cele produkcji mlecznej oraz mięsnej w małych stadach, na obszarze pięciu województw położonych w południowo-wschodniej części kraju, tj.: lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i śląskie. W latach 2010-2012 na realizację programu przeznacza się rocznie 28,5 min EUR.

Kolejnym środkiem, który ma służyć stabilizacji rynku mleka po likwidacji systemu kwot mlecznych oraz w sytuacji wzrastającej konkurencji rynkowej, jest tzw. „pakiet mleczny", który został uzgodniony w grudniu 2011 r. pomiędzy Radą UE a Parlamentem Europejskim. Uzgodniony projekt rozporządzenia zakłada wzmocnienie siły przetargowej producentów mleka wobec podmiotów skupujących poprzez umożliwienie producentom, za pośrednictwem zarejestrowanych organizacji producentów, zbiorowego negocjowania cen za dostarczone mleko. Ponadto państwa członkowskie będą miały możliwość, aby wprowadzić na swoim terytorium obowiązek zawierania pomiędzy producentami a skupującymi formalnych pisemnych umów na dostawy mleka.


W dyskusjach na temat przyszłości rynku mleka odbywających się na forum UE, Polska konsekwentnie opowiada się za utrzymaniem systemu kwotowania produkcji mleka jako instrumentu wpływającego na stabilizację sytuacji na rynku mleka. Należy jednak zauważyć, że stanowisko Polski w tej kwestii nie ma wsparcia innych państw członkowskich, jak również głównych organizacji rolniczych. Tym niemniej resort rolnictwa zapewnia, że w trakcie prac dotyczących reformy WPR Polska będzie dążyć do uzyskania jak najlepszych warunków prawnych dla funkcjonowania rynku mleka w naszym kraju.

123, 2016-08-24 11:25:04

@Worker
Dziękuję za te informacje, ale czy można to jakoś udokumentować? Gdzie tego poszukać, czy nasi ludzie w rządzie tego nie wiedzą, że Niemcy i inni pomagają swoim rolnikom, dlaczego tu w Polsce tego nie ma. Ja też wiedziałem, że przez 3 lata tamci unijni rolnicy dostawali taki zwrot za kwoty mleczne, a u nas tylko jeden pan z Polskiej federacji nieśmiało o tym "bąknął" jakieś 1,5 roku temu, a potem cisza. Rolnicy nakupili kwot, wydali pieniądze, wpisano to jako majątkowe prawa w dziale środków trwałych gospodarstwa a tu nagle jedną ustawą zabiera się mój nabyty majątek i to bez odszkodowania! To jest Demokracja?, to jest takie zachowanie jak za komuny zrobili nacjonalizację i pozabierali własność prywatną hrabiom ,....Za zakupione kwoty mleczne powinni wszyscy dostać zwrot kosztów nabycia.
Zycie i prowadzenie gospodarstwa w Polsce to trzeba mieć końskie zdrowie. Posłowie tylko się przymilają do społeczeństwa żeby na nich głosować, a później robią co chcą, ale dla siebie, a nie dla ludzi.
Worker jak możesz to daj jakiś namiar do siebie.

rolnik, 2016-08-24 09:00:51

Platnosc historyczna do każdego wyprodukowanego litra mleka.byla stosowana przed zmianami zasad dofinansowania rolników i kraje starej Unii udzielają jej z własnych środków a nie z kasy unijnej.a słyszeliście o rekompensatę za zniesienie kwot mlecznych ? Wprowadzonej trzy lata przed jej zniesieniem. To owa płatność. Teraz dodatkowo otworzono furtkę na doplacaja swoim rolnikom.14 centów za ograniczenie może być powiększone przez każdy kraj o drugie 14 centów. Plus jest zapis o indywidualnych dopłatach czyli każdy kraj ma prawo według uznania z własnej kasy domowa rolników. Wiadomo że w Polsce kasy brak a Niemcy .Duńczycy. holendrzy. I inni swoich utrzymają a nasi splatają przynajmniej tak twierdzą Niemcy. Bauer u którego pracuje przyznał ze sprzedaży mleka by na życie nie miał ale państwo dba wiec mogą sprzedawać poniżej kosztów bo doplaty dają godny zysk.

Worker, 2016-08-23 09:27:48

@ Worker
jesli to prawda, że tak was chronią w takim kryzysie, to znaczy nie jesteśmy w jednej UE, tylko dlaczego główne media rolnicze o tym milczą? Dopłacają Wam czysty zysk, a gdzie nasz zysk? Jak ktoś ma kredyt to nie jest ciekawie, jeśli teraz podniosą ceny to na wyrównanie zaległości u dostawców i tak minie rok albo więcej, bo zaraz wszyscy wokoło będą szybko podnosili.

rolnik, 2016-08-23 08:33:12

@Worker
Co to za płatności historyczne u Was w Niemczech? Możesz bliżej coś napisać jak to jest wypłacane, raz w roku, czy w miesiącu?

rolnik, 2016-08-23 08:24:25

Kryzys w rolnictwie pociągnie sznurki w innych branżach. Dzięki mądrym rządom budownictwo stoi, przemysł czeka, inwestycji jak na lekarstwo. Sprzedaż maszyn wyhamowało. Raz że nie ma za co, bo ceny niskie, brak opłacalności. Druga sprawa to ograniczone możliwości zakupu w ramach programów PROW. Będzie dopiero kryzys. Rolnictwo zacznie, a przemysł zakończy. Tylko (p)osłoiwe patrzą jak sobie jeszcze pensyjki podnieść i reszcie koleżaków przy korycie. Żeby do Wawki ASF zawitał. Tam dopiero świń położy...

Hugo, 2016-08-23 07:35:00

Ciolo i Hans prawdę piszą ale ograniczone miejskie mózgi tego nie pojmuje.

Lol, 2016-08-23 05:47:35

Od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza

ciolo, 2016-08-22 21:34:30

Lewa. Jak rolnik zarabia to zarabia zoo technik i lekwet. I sprzedawca maszyn i cala reszta a to dlatego że rolnictwo to jedna z głównych gałęzi gospodarki pomysł ile ludzi żyje ze sprzedaży usług dla rolników. Pozdrawiam myślących logicznie.

Hans, 2016-08-22 17:07:12

Cała Europa do.was chłopy dopłacai źle słyszał który o dopłatach dla weterynarzy czy zootechnikow???

Lewar, 2016-08-22 16:23:21

@hans W mlekovicie to samo. Banda nierobów z produkcji dostaje podwyżki lub dodatki, pensje Sapińskiemu podniesli, świeto mleka, kawałek drogi zbudowali i cały czas budują proszkownie, a mi dziwnym trafem 0,3% białka zniknęło po raz kolejny.

parody, 2016-08-22 13:19:18

Dobrze .ze w Niemczech rolnikom doplacaja do mleka bo bym wypłaty nie dostał a tak 8 centów do litra jako płatność historyczna.a ile Polacy doplacaja?

Worker, 2016-08-22 12:41:54

Kiedy podwyżki w mlekpolu? Ach zapomniałem że rada rolników w tej spółdzielni nie ma odwagi bronić swoich interesów.

Hans, 2016-08-22 12:37:29BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Też dziś lustracja w padającym śniegu- całe rzędy w zaniżeniu terenu(koleinach od siewu) zdechnięte wzdłuż-co za przyczyna?nadmiar...

jarki

Wcześniej dałeś 84 ? Ja bym teraz dołożył te 34 i liczył jako pierwszą dawkę     Sam podałem ciut więcej i to...