PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Wyborcy PO dopłaty przeżerali u Sowy, gdy ASF dawał się w znaki dla Rolników, to PO razem z PSL obrzucało Rolników inwektywami!

Dowódca, 2016-10-16 23:30:26

pozdrawiam tego idiote co

lhd, 2016-10-15 09:22:02

czy sie stoi, czy sie leży dopłata z UE sie należy. Rząd POpaprańców umocnił kołchoźników zabierającej z puli UE aż 40 % całej kasy, im się lepiej żyje na gruntach ANR.

Dowódca, 2016-10-15 00:58:23

dlaczego redakcja nie napisze jakie straty poniesie rolnictwo i rolnicy
jak rząd podpisze CETA brak reakcji ministra rolnictwa to zdrada polskich
rolników i koniec gospodarstw rodzinnych

marek, 2016-10-13 12:05:49

czyżby niektórzy tylko potrafili chamsko reagować? może najpierw zanim użyją swoich ograniczonych merytorycznie mądrości, pomyślą trochę, pukną się w głowę i dopiero coś mądrzejszego wymyślą, chamstwo należy tępić w każdym przypadku bo na to zasługuje... i już

obserwer, 2016-10-12 12:48:23

Co można dodać więcej do rzeczowego komentarza Bacy 56.Może to że nic nie robimy kiedy
Jurgiel tylko nam szkodzi.

małorolny, 2016-10-11 07:33:19

Z uwagą czytam artykuły "Farmera" sygnowane MP lub M.P-K.
Ich Autorka stanowi główny merytoryczny filar tego portalu.
Teraz temat wydaje się błahy - druga cyfra po przecinku.
Ale chodzi o zasady. I o całokształt.
Pomimo obowiązującej rzetelnego dziennikarza apolityczności daje się zauważyć coraz bardziej krytyczny stosunek MP (całej redakcji?) do nowej wersji krajowej polityki rolnej.
Komentator może sobie pozwolić na nieco więcej niż dziennikarz poważnego portalu, więc pozwolę sobie bez ogródek dopowiedzieć co nieco.
W skrócie ewolucję postrzegania realnej polskiej polityki rolnej można opisać tak:
Dobra Zmiana (w kampanii przedwyborczej)
Dojna Zmiana (po wygranych wyborach)
Dobra Zdrada.(po powołaniu "superministra" i wyraźnym zwrocie w kierunku sił globalistycznych).
Taka zmiana postrzegania nie wynika z przyczyn politycznych, ideowych czy religijnych.
Po prostu będąc uczciwym nie można zamykać oczu na fakty, na wyraźne sygnały płynące z otaczającej nas rzeczywistości. Nie pomoże żaden dym, piękne słówka czy sztuczna mgła - widać wyraźnie, że rolnicy zostali złożeni w ofierze na ołtarzu "dobrej zmiany", cokolwiek to ostatnie miałoby oznaczać.
Nie ma co się łudzić - podjęto polityczną decyzję o skazaniu nas na pożarcie.
Poprzednia ekipa PO/PSL przehandlowywała interesy rolnicze brukselskim komisarzom w zamian za klepanie po plecach, stołki, pieniądze na chodniki, akwaparki czy intratne szkolenie psich fryzjerów. Mafia PSL dodatkowo tradycyjnie "obdajała" dolne piętra władzy "agencyjnej" i samorządowej (zwłaszcza po sfałszowanych wyborach).
Wielu z nas głosowało przeciwko temu stanowi rzeczy na PIS, co przełożyło się na większość sejmową dla tej partii.

Mija prawie rok - odłóżmy na bok propagandę, popatrzmy co widać.

1. Wyrównanie dopłat. Nie podjęto żadnych kroków w tym kierunku. Dopłaty realnie maleją, biurokracji przybywa, nasilono kontrole. Poza brukselskimi pieniędzmi nie jest realizowany dopuszczalny unijnym prawem krajowy poziom dopłat czy innego wsparcia rolnictwa.
2. Ustawa o handlu ziemią - wprawdzie zahamowała chwilowo wykup ziemi przez podmioty zagraniczne, ale nie przełożyła się na zmianę rozdrobnionej struktury agrarnej - po prostu cały obrót ziemią rolną zamarł. Skutki uboczne natomiast biją w rolników - przede wszystkim ich ziemia straciła na wartości plus/minus sto miliardów złotych (bardzo z grubsza szacunkowo 10 mln chłopskich hektarów x spadek ceny 10 tys. za ha). Dla wielu starszych rolników ziemia była jedynym zabezpieczeniem emerytalnym - dziś nie mogą jej sprzedać. Ale też, jeśli zechcę na starość sprzedać swoje gospodarstwo i kupić 3 ha na pojezierzu, żeby łowić rybki i z przyzwyczajenia trzymać jedn krówkę z cielaczkiem - też nie mogę kupić, bo nie moja gmina..
Cena ziemi będzie jechać w dół - rolnicy z tego nie korzystają. Kto ma tą ziemię tanio kupić?
"Związki wyznaniowe"? Które? KK podobno nie jest zainteresowany. Bayer/Monsanto?
3.Uszczelnianie systemu kastowego.
Umacnia się "zasieki" otaczające kastę chłopów. Od dawna już system KRUS był "niekompatybilny" z ZUS, czyli nie było możliwości płynnego przejścia od jednego do drugiego.
Teraz ustawa "o handlu ziemią" dodatkowo ten system kastowy uszczelnia. Co trzeci prawdziwy (czyli produkujący i utrzymujący się z ziemi) rolnik w mojej okolicy pochodzi spoza tej kasty, to zazwyczaj dobrze prowadzone gospodarstwa - dziś na takie transfery postawiono szlaban.
4. Pełzające wywłaszczanie.
- ustawa o handlu ziemią ewidentnie odebrała nam sporo uprawnień właścicielskich.
- nowa ustawa łowiecka odbiera nam kolejne prawa właścicielskie, obdarowując nimi myśliwych.
- ARiMR corocznie "z kapelusza" zaznacza od nowa na mapkach "cenne użytki zielone", na których prawa właściciela są bardzo istotnie ograniczane decyzją anonimowego urzędnika niskiego szczebla.
5. Zboże z Ukrainy - po Majdanie Bruksela postanowiła wspomóc Ukrainę bezcłowym kontyngentem na zboże do UE. Pierwszym stratnym są polscy rolnicy - bo najbliżej, niski koszt transportu. Na dokładkę (o czym pisała MPK) nikt nie kontroluje ani ilości, ani jakości tego importu. Jest tajemnicą poliszynela, że znaczny procent ukraińskich dostawców to niemiecki kapitał, a handlarze są z PSL. Rząd nic nie robi.
6. Depeeselizacja rolnictwa.
Poza efektownym (ale niekoniecznie efektywnym) wyrzuceniem hurtem szefów powiatowych ARiMR nie zrobiono nic (dużo o tym komentuje @ekojajo). Nie uderzono w paramafijne układy tej partii w terenie i w otoczeniu rolnictwa. Wiele wskazuje na to, że zawarty został cichy układ między PIS i PSL.
7. Sprzedaż bezpośrednia. Zamiast próbować dekretem "umocnić pozycję przetargową producentów rolnych w negocjacjach z wielkimi sieciami" wystarczy realnie pozwolić na sprzedaż bezpośrednią. PSL wycierało sobie tym gębę pod koniec drugiej kadencji - nie zmienili nic poza wprowadzeniem dodatkowego podatku 2%. PIS w kampanii wyborczej obiecywał - nie robią nic, blokują w Sejmie dobry projekt Kukiza w tej sprawie.
8. CETA/TTIP - negocjowane w tajemnicy przez uzurpatorów z Brukseli porozumienia z USA i Kanadą. Protesty w Europie są powszechne, bo to może oznaczać pogorszenie wszystkiego dla Europejczyków, a zwłaszcza dla rolnictwa na pierwszy ogień. To także oznacza utratę dużej części suwerenności na rzecz wielkich (głównie amerykańskich) korporacji.
Obecny rząd (a zwłaszcza superminister Morawiecki) deklaruje się jako zwolennik podpisania tych porozumień. To odbiera państwu suwerenność, obywatelom wolność a rolnikom chleb.
I to już nie jest dojenie - to jest zdrada.
Bo w sumie brukselscy komisarze to pikuś przy globalnych amerykańskich korporacjach.
15 października w Warszawie pod MinRol protest przeciw CETA.
Jak nie możemy pojechać - to może pikieta w każdej gminie ?

Co możemy przedsięwziąć, aby odwrócić czarną przyszłość?
Trawestując znaną wypowiedź Piłsudskiego są dwie możliwości: naturalna i cudowna.
Naturalna jest taka, że z nieba zstąpi Matka Boska Królowa Polski i zrobi z tym porządek.
Cudowna jest taka, że rolnicy zaprzestaną zawiści, kombinacji i sporów i masowo, natychmiast wylegną na protesty, pikiety i blokady.

Pozdrowienia dl Autorki!

baca56, 2016-10-10 20:25:23

500 to im się należy ale batow na du..e .

kitamicha, 2016-10-10 18:23:43

nic tylko gratulowac tym golllodupcom wyboru sekty nieudacznikow ale 500 maja

andrzejek d-pa i beatka straszydlo, 2016-10-10 18:12:57

PO płacilo chociaż na czas , a nie czekali my ze w żniwa dopłaty dopiero przyszły , a jak się spóźnisz z oplata za podatki to ci zara odsetki liczo.

kitamicha, 2016-10-10 16:15:09

Nie wystarczy zmienić skrzypka , żeby orkiestra grała inaczej.

ciotka Władka, 2016-10-10 16:07:10

Ty @kitamicha , a POmiot liberalno -ludowy to co w złocie płacił?

John Travolta, 2016-10-10 16:02:02

Niech zaczną płacić te dopłaty a nie spekulować po ile i kiedy jaki kurs euro.Czy ktoś już dostał decyzję

jan, 2016-10-10 15:39:06

Pisuary od Unii bioro dopłaty w EURO a rolnikom placo w zlotowkach poto żeby chachmencic jak tylko się da. Przecierz można by na konto rolnika wplywac w EURO a rolnik se wymieni na zlote gdzie i kiedy będzie chciał. ALE TAK SIE NIE DA BO TRZA WYKOLOWAC ROLNIKA

kitamicha, 2016-10-10 15:28:59BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Na końcu nam zmarznie w lutym i tabelki do archiwum

mieto35

Ja mam coś takiego , trochę się różni od tego co dodał @przem  , co źródło to inne dane .