PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Do Caracal , na temat likwidacji 49 gorzelni; dopuszczasz myśl, że jednak jesteś źle wykształcony, a Twoje rozumowanie jest przeciwekonomiczne i anty społeczne ?
Po likwidacji (Twoich przykładowych) 49 gorzelni - zysk z kapitału idzie do jednego właściciela (udziałowców jednego podmiotu). Zatem ten jeden buduje "pałac" i kształci dzieci na swoich następców, pozostali przechodzą do procowników i kształcą dzieci po ?"amerykańsku" (czyli na poziomie dostępnym ) , których stać jedynie na mieszkanie w bloku . Jedna ( pozostała - przy życiu - gorzelnia ) nie ma konkurentów . Brak konkurencji , to wzrost ceny na wszystkie produkty , w których wykorzystywany jest alkohol (nie tylko wódka) . Wyższe ceny , to wyższe koszty utrzymania . Jeżeli pracownik nie może kupić - za tę sama pensje , takiej samej ilości produktów żąda podwyżki (czasem rzucając kamieniami lub paląc opony) itd. Dalej powinieneś już rozumieć , że to jest wadliwa droga rozwoju społeczeństw.

Stan., 2016-10-14 14:45:11

@arszczecin
Ale rolnicy dostali pieniądze na inwestycje, które miały umożliwiać generowanie większych przychodów.
Poza tym nie przyszło ci do głowy, że postęp skutkujący koncentracją produkcji spowodował, że już nie potrzeba 50 gorzelni bo wszystko to co podmioty te produkowały obecnie może wyprodukować jedna.

Caracal, 2016-10-13 12:31:55

"Zadajmy sobie pytanie: czy Polska skorzystała na handlowej integracji z UE? Każdy przedsiębiorca i 80 proc. społeczeństwa odpowie: tak, zyskaliśmy na tym, że możemy bez przeszkód sprzedawać nasze towary i z mniejszą liczbą przeszkód oferować nasze usługi - powiedział Morawiecki we wtorek."
W momencie wejścia do UE mieliśmy rynki zbytu, były masarnie, mleczarnie, gorzelnie. Dziś w zachpom jest 1mleczarnia, może 3 masarnie i nie ma już gorzelni.
W zamian za to dostaliśmy dopłaty, a społeczeństwo przystanki autobusowe, pływalnie itp. Zmieniliśmy infrastrukturę gospodarczą na społeczną. Jedna generowala obrót, drugą generuje koszty.

arszczecin , 2016-10-13 12:23:23

niech mi ktos powie co bedziemy eksportowac do kanady skoro u nas w sklepach jest wszystko z zagranicy

ukasz, 2016-10-13 10:27:54

@Stan
Tak, ci rolnicy, którzy będą nieudolni i niekonkurencyjni powinni zbankrutować, bo w przeciwnym razie ktoś stale będzie musiał do nich dopłacać? Pytam kto? Uważam ponadto, że ci rolnicy, którzy skorzystali ze środków UE, której budżet również jest zasilany z kieszeni polskich podatników, powinni już być na tyle wydolni, że powinni z powodzeniem konkurować z producentami zagranicznymi.

Caracal, 2016-10-13 09:46:20

PiS i poprawa struktury gospodarstw? To jak to się ma do ustawy o obrocie ziemi (duży gospodarz nie może powiększyć gospodarstwa) ziemie agencyjna dzieli się na małe części.

sie, 2016-10-13 09:25:37

Zmiany strukturalne na wsi wprowadzali lenin stalin i nieudolnie hitler . Powiedzcie dlaczego największą przeszkodą na drodze do postępu jest Chłop a odpowiedzią głód ?

ted, 2016-10-12 20:09:45

@Caracal
Gdy nastąpią zmiany, będziesz jadł GMO polane chemicznym sosem. Uzasadnienie sobie daruję, bo myślący je znają a dla reszty szkoda czasu.
Odnośnie korzyści w innych branżach, to zarówno Tobie jak wicepremierowi Morawieckiemu proponuję rzucić okiem na arytmetykę: Kanada, o powierzchni o wiele większej od całej UE, z olbrzymim potencjałem rolniczym i przemysłowym, pozbawiona krępujących te dziedziny przepisów, posiadająca 35 mln konsumentów. I UE, z całą masą kretyńskich, krępujących wszystko i podnoszących ceny produkcji uregulowań, ale mająca 500 mln konsumentów. KTO DLA KOGO BĘDZIE RYNKIEM ZBYTU ??? Tym retorycznym pytaniem można by zakończyć, ale że przed chwila czytałem próbkę tych ułatwień, jakie KE
przygotowuje rodzimym producentom rolnym, to ją tu zamieszczę:
http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/bedziemy_skazani_na_import_nawozow_z_rosji,7255.html
Brukselska eurocho...ta!

quetzalcoatl, 2016-10-12 19:06:40

Do Caracal, twierdzisz, że Akurat ta decyzja rzeczywiście wymusi zmiany strukturalne na wsi ?
Bój się Boga - chłopie !
To może opisz bezkonfliktowy sposób dochodzenia do tych zmian strukturalnych , a wówczas zmienię zdanie : " Bój się Boga - chłopie ! " ; na pochwalne : geniusz , no geniusz intelektu.
Rozumiem , że poprawa struktury gospodarstw miałaby nastąpić poprzez bankructwo (upadłość) małych gospodarstw i ich wykup od komorników lub syndyków albo w obrocie prywatnym bądź za pośrednictwem Agencji Nieruchomości Rolnych .
Opisz dalsze przemyślenia na tę okoliczność. Może śledzisz aktywność legislacyjną PIS i widzisz światłe rozwiązania w tej dziedzinie . Podziel się tym "światłem"

Stan., 2016-10-12 16:00:52

Premier Morawiecki, jako mąż stanu czasem musi podejmować decyzje, które nie są korzystne punktu widzenia każdej grupy społecznej. Akurat ta decyzja rzeczywiście wymusi zmiany strukturalne na wsi, które już dawno powinny dzięki środkom unijnym zajść. Polska ma najgorszą strukturę agrarną w Europie. Nawet na Białorusi maja znacznie lepszą. Poza tym Polska to nie tylko wieś. Korzyści jakie uda się uzyskać w ramach innych branż wielokrotnie zrekompensują to co ewentualnie Polska straci na deficytowym wiecznie rolnictwie.

Caracal, 2016-10-12 15:32:56

morowieckiego rolnictwo nie interesuje.
coż jak zwykle rolnika kopnie sie w dupe niech se radzi

dzej, 2016-10-12 14:50:54

dopuszczenie do polski kurczaków, wołowiny, soi i kukurydzy napewno poprawi złą sytuacje w rolnictwie.dobra zmiana szkoda gadać

kaluś, 2016-10-12 11:41:11BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

U nas też zaczynają kwitnąć te kikuty :(   A pszenica kończy krzewienie ale jest "fest" :)

jarki

Kiedy jeszcze siałem jary z wyboru to zwykle 70-80 przedsiewnie Reszta tak do 120-140 (oczywiście łącznie)  Teraz ma DUŻO więcej :D