PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Te opoznienia prow to wsparcie malych gospodarstw rodzinnych Panie Ministrze ? Obluda w tej wypowiedzi I nic wiecej

rolnik, 2016-11-16 09:39:16

Ja w dwóch sprawach: od dłuższego czasu obserwuję wpisy osoby o nicku baca56 i muszę powiedzieć, że mam do merytorycznej strony tych wypowiedzi duży szacunek. Dużo się z nich dowiaduję. Druga sprawa : zdjęcie, które portal farmer zamieścił do ilustracji tekstu pochodzi z tamtej kolacji, kiedy Jurgiel, był posłem opozycji: W ławach rządowych siedzą wiceminister Plocke i znany skądinąd dyrektor ds. rozwoju wiejskich Waldemar Guba...

Piernik Czytelnik, 2016-11-16 09:00:28

@mały rolnik, @Stan
Macie trochę racji, że rolnicy oczywiście konkurują między sobą.
Ale odnoszę wrażenie, ze @ad64 miał inną konkurencyjność na myśli.
Teoretycznie cała UE to wspólny obszar celny, czyli konkurujemy z rolnikami z Niemiec, Francji, Danii Holandii itd.
Tu warunki konkurencji nie są niestety równe, i w dużym stopniu dlatego przegrywamy. Po pierwsze dopłaty do rolnictwa w naszym kraju są wyraźnie niższe (nawet kilkadziesiąt procent) niż u konkurencji ze starej UE. Po drugie - w "bieżącej siedmiolatce" 2014-2020 unijne regulacje dopuszczają spory zakres pomocy krajowej, której to możliwości nasz kraj w dużym stopniu nie wykorzystuje, a rządy naszych konkurentów i owszem.
Po trzecie - unijne wsparcie dla rolnictwa jest w Polsce bardzo źle wykorzystywane, wiele środków idzie na przewał, na biurwy, na kupowanie głosów.
Po czwarte - porównajcie koszt kredytu w Niemczech i w Polsce (a to przecież istotny składnik kosztów). Po piąte handel i przetwórstwo w Polsce jest w dużej mierze własnością właśnie naszych konkurentów, więc np. upłynniają duńską wieprzowinę zamiast naszej (kapitał oczywiście ma narodowość).
Można jeszcze długo ciągnąć tą listę.
Na to wpływu nie mają rolnicy, choćby się najlepiej zorganizowali - walka z tymi nierównościami to jest zadanie dla rządu. A kolejne rządy ten obowiązek odpuszczają, obecny też.

baca56, 2016-11-15 20:41:15

@Stan
jestem za kontraktacją, ale co to zmieni dla zwykłego chłopa? W jakim świecie żyjesz, w innym temacie już dali przykłady jak kontraktują np. zboże i jak za nie płacą. Mleko tak samo, umowy są, ale cena już nie, bo cena wynika z parametrów, które są zmienne. Ja myślę, że całym rynkiem surowcowym w rolnictwie rządzi kilka osób w Europie , Świecie. Jest to rynek, na którym bardzo dobrze się zarabia, wiedzą o tym tylko nieliczni. I co z tego, że wiem? Wielkie nic. Nie mam nic do gadania w tym temacie, od tego są prezesi i inni. Rolnikom tylko władza może pomóc wprowadzając odpowiednie ustawy i przepisy. Ma pełne prawo i zgodę suwerena. Zobaczymy co zrobi.

rolnikII, 2016-11-15 20:17:39

No fakt, mleczarze latali po mleczarniach i wpierniczali się ze swoim mlekiem po niższej cenie , a dotychczasowi dostawcy stali pokornie bo pan prezes mówił ; na wasze miejsce czeka dwóch następnych.. A czemu rząd nie wprowadzi kontraktacji bo jak na buraki można to chyba Unia dozwala , nie ?

mały rolnik, 2016-11-15 19:23:17

Porozmawiajmy o konkurencyjności (w nawiązaniu do wpisu ad 64); kto z kim konkuruje ? Pytanie proste , a odpowiedź ? Konkurują ci , którzy produkują i chcą sprzedać towar tego samego rodzaju , czyli konkurują - między sobą , aż do utraty majątku - poprzez obniżanie ceny (bo produkują za dużo, ceny są tylko w okresach nieurodzaju lub ustawowego ograniczenia tak jak np. buraków cukrowych) . W tym miejscu - czytelnicy - zaczynają używać słów zaczynających się na Q...i powiadają : a co my dostawcy mamy do powiedzenia , możemy produkować albo zamknąć produkcję. To w takim razie , kto z kim konkuruje , jeśli nie producenci ? To może konkurują między sobą odbiorcy produkcji rolnej , czyli zakłady ubojowe , mleczarnie , zakłady zbożowe , mieszalnie pasz , eksporterzy ? Tu już jest zgoda . A zakłady dlaczego konkurują (?) ponieważ także produkują za dużo , więc konkurują ceną sprzedaży . Czy na pewno ? Przecież wykazują coraz większe zyski , wystarczy przejrzeć sprawozdania spółek, które muszą publikować takie sprawozdania .
No i teraz uwaga, pytanie : czy ktoś z działaczy i członków rad nadzorczych w spółdzielniach mleczarskich wykazywał tę hipokryzję wykazywaną przez odbiorców naszych produktów ? Nie ? A dlaczego ? Próbuję wszcząć dyskusję na temat kontraktacji (obowiązkowej) i niestety ale nikt z szanownych kolegów nie podejmuje tematu.

Stan., 2016-11-15 19:17:38

Konkurencyjność Polskiego rolnictwa to sprawa kluczowa jeśli jej nie będzie to nie pomoże nic.Pytanie co Rzad robi w tej sprawie ?

ad64, 2016-11-15 17:55:42

300 sztuk świń do utylizacji ,,to się nazywa bezpieczeństwo żywnościowe kraju ,,,hańba ...

obserwator, 2016-11-15 17:40:13

Ten rok w rolnictwie jest bardzo ciężki, głównie dla tych gospodarstw, które mają kredyty; są położone w strefie ASF, mleczarze, sadownicy i inni. Rząd i Ministerstwo Rolnictwa mają od roku władzę absolutną, mogą zrobić każdą ustawę (przynajmniej teoretycznie). Ale czy zechcą? Czas pokaże.

rolnikII, 2016-11-15 15:38:53

JurgieL przestan pito€Lic nie nadajecie sie do rzadzenia

ryba, 2016-11-15 15:21:19

Strusie tez miały być wybawieniem polskich rolasów

kzo, 2016-11-15 15:19:01BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Marecki

Do wyłączenia swoich działek? Jestem w trakcie, teraz sprawa należy do wsa. 

arszczecin

http://www.farmer.pl/prawo/nieruchomosci/aktualnosci/jak-wylaczyc-dzialke-z-obwodu-lowieckiego,75957.html ktoś chętny?