PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • Janusz Gargała 2017-05-29 00:48:34
  Z powyższych komentarzy wnioskować można jedno. Z pewnością jeszcze nie wszyscy rozumiemy ideę wspólnoty mieszkańców, którymi ktoś w końcu musi zarządzać a raczej inicjować, kierować i porywać do działań (choćby uczestnictwa w przygotowanej imprezie). Czas pracy wolontariusza w takiej pracy właśnie się kończy. Jeśli mamy być dobrze zorganizowaną, sprawną społecznością musimy starać się o to by naszymi liderami byli swego rodzaju specjaliści a nie marni sołtysi liczący na profity. Jestem przekonany, że w naszym kraju jest bardzo niewielu sołtysów czujących samorząd i z ochotą przeznaczających swój czas na rzecz pracy dla wspólnego dobra. Tylko osoby niezależne finansowo, mające wolę i wiele pomysłów mogą wokół siebie zgromadzić ludzi chętnych do wypełnienia wyznaczonych celów. Jeśli mamy mieć szansę na dorównanie krajom rozwiniętym w Europie musimy na swoim podwórku poszukiwać ludzi otwartych na pomysły, znających możliwości i potrzeby grup docelowych, gotowych poświęcić swój czas dla innych. Trzeba też pamiętać, że najlepsi idą w swój interes, nie dbając o dobro wspólne. Swój kapitał wykorzystują dla siebie i najbliższych. to właśnie lokalni liderzy (nierzadko sołtysi) potrafią pozyskiwać wsparcie dla różnych przedsięwzięć na rzecz lokalnej społeczności. Minął już czas dla nieudaczników, lawirantów i pseudosołtysów. Zawsze byłem zdania, że sołtysom należy zwiększyć uprawniania na wzór francuskich merów i zanim się im coś zapłaci, należy przede wszystkim wymagać. Pozdrawiam dyskutantów z Tyńca Małego, podwrocławskiej wsi (niestety już nie wsi), w której kościele jest najstarsza w Polsce figura MB Fatimskiej. Zapraszam do Tyńca Małego zawsze a szczególnie na imprezy według terminarza na stronie www. tyniec maly.pl
 • Janusz 2017-01-11 21:04:13
  Witam wszystkich z Tyńca Małego. Jak to zwykle bywa w naszej szarej rzeczywistości, wychodzi brak spokojnego, rozsądnego spojrzenia na temat (każdy temat) z prostego powodu. Kierują nami i to bezwiednie stereotypy. Mamy stereotyp wójta, nauczyciela, księdza, posła, czy wreszcie sołtysa. Sołtysa, niewykształconego chłopa w walonkach lub rolnika na rencie bądź emeryturze w wys. 904 zł. Byłem radnym gminnym, sejmiku, powiatu i jestem sołtysem wsi liczącej 1 500 mieszkańców. Są różni sołtysi, w naszej gminie również. Jednych chce się coś robić, inni nie robią zupełnie nic. Wynagradzać wszystkich równo to psucie idei "zwiększania roli sołtysa". Nie patrzę na wynagrodzenia i robię swoje. Mam z czego żyć i swoje pieniądze z sołtysowania (marna dieta i prowizja od zebranego podatku) przeznaczam w dużej mierze na sponsorowanie wielu imprez lub pomoc dla uboższych mieszkańców. Założyłem stowarzyszenie, które pozyskuje środki, piszę projekty, pozyskuję sponsorów i nasza wspólnota wyraźnie odróżnia się od innych. Mamy swój hejnał, swoją sołecką strategie rozwoju, wiejska gazetę Finansuje z własnych środków), i stronę www, własne logo i pracujemy nad herbem wsi. To elementy budujące i utrwalające tożsamość wspólnoty. Na to wszystko potrzeba ogromu czasu i dużej znajomości tematu. Trochę wyobraźni i wielu ludzi do współpracy. Takich mamy w Tyńcu M. To tylko niektóre formy pracy współczesnego sołtysa. Ludzie dzisiaj wymagają wiele i coraz więcej. Zapraszam na nasza stronę tyniec-maly.pl Wszystkich serdecznie pozdrawiam, Janusz Gargała.
 • SOŁTYSEK 2017-01-11 15:20:12
  Dlaczego znowu "wszystkim równo" Wystarczy przyjąć jakiś ryczałt od mieszkańca wsi np. 1 zł, wówczas we wsi 100 osobowej sołtys dostanie 100 zł a w 500 osobowej 500 zł. Wszak więcej pracy ma ten w większej wiosce. Prawda?
 • sołtys 2017-01-11 14:57:39
  Sołtys nie tylko zbiera podatki za 5 % przykład jak zbierze 2000 zł to ma z tego 5% i to za kwartał a jest ich 4 to wiec o jakiej kasie my tu mówimy. Obowiązki roznieść nakazy płatnicze po wsi i koloniach. Rewelacji nie ma a obowiązków bardzo dużo .
 • rolnik 2017-01-04 15:57:32
  To zwykły chłop na 1000 zł musi wydoić 1000 litrów mleka, albo sprzedać 2 tuczniki, a tu Państwo za parę pozbieranych podatków ma płacić takie pieniądze? A dzisiejsi emeryci co przepracowali po 40 lat i więcej w rolnictwie to ile dostają? Podobno najmniej po 1000 od stycznia, no myślę, że wg takiego projektu to oni powinni najmniej dostać po 4000.
  Tyle osób pracuje w urzędach, przecież te wszystkie inwestycje to oni obsługują, a sołtys co najwyżej mówi czego oczekuje, nie jest to w końcu praca przez 100 godzin miesięcznie, bo nieraz to tylko 3 godziny sesji w miesiącu i nic więcej.
 • tatoo 2017-01-03 20:13:45
  mamy nadmiar płatnych, dyspozycyjnych, zależnych od pracodawcy, szefa, bezdusznych i niekompetentnych urzędników w gminach, starostwach, urzędach wojewódzkich, marszałkowskich. Sołtys jest niezależnym, częściowo opłacanym z odpisów podatku społecznikiem. Wyznaczając mu wynagrodzenie zrobimy z niego jeszcze jednego urzędasa na kawałku etatu zależnego od płatnika. Na stołek wepchają się ludzie ządni władzy i pieniędzy, a nie prawdziwi społecznicy, którym na sercu leży dobro wsi i jej mieszkańców. Znowu chce się zniszczyć to, co działa najlepiej.
 • R 2017-01-03 18:07:35
  Autor, od przyznania poborów sołtys potęgą się nie stanie. Należy zwiększyć uprawnienia sołtysa, a nie obciążać społeczności dodatkowymi kosztami.
 • radny 2017-01-03 18:01:43
  PSL szuka kolejnych stołków dla kolesi na dole, bo na górze się urwało. Najlepiej obciążyć spoleczeństwo kolejnymi ciepłymi posadkami, a potem przegłosować podniesienie podatków, bo gminie brakuje na szkołę. Daria ma rację, a kitamicha to POPSLowski przydupas. Zadnego sołtysa nie wzięto z łapanki, a chętnych jest wielu. Radnym też znieść diety, a gwarantuję, że chętnych nie zabraknie i będą to rzeczywiście uczciwi społecznicy, a nie cwaniacy goniący za dochodem i załatwianiem własnych interesów.
 • sik 2017-01-03 17:28:43
  @Adamek jaka kadencyjność niech dadza urzędnika z gminy, pensje i niech zap...la. To będzie od kogo wymagac a teraz sołtys to chłop robi co może dla idei -...ale AJKIEJ ?
 • rolnik 2017-01-03 17:22:47
  gmina oni majom pieniądze
 • adamek 2017-01-03 17:15:42
  to trochę dziwny pomysł powinna być kadencyjność czyli np. sołtys może być tylko 2 razy pod rząd a rada sołecka co najmniej 5 osób sa wsie gdzie sołtys nic nie robi tylko za napojami wynagrodzenie tak ? najwięcej sołtysów to emeryci i renciści
 • kitamicha 2017-01-03 17:14:10
  @Daria -przemiła soczysta osóbko widze ze nie masz pojęcia o tej robocie zazdrość cie zżera o te pieniądze z podatkow tylko nie wiesz że dzisiaj większość ludzi placi podatki przez internet a sołtys wtedy nic nie ma , roboty jest masa , czas nie normowany (bo nawet w nocy się komus cos przypomni zapytać ) a zapytaj każdego sołtysa ile swojego paliwa ,pieniędzy, czasu, narzedzi, sprzętu,materiałow ITd. dokłada co miesiądz do tego interesu. Motto; dlatego sołtysem nikt nie chce być a radnym każdy.- bo co bo radny bierze forse i pierdzi w stołek. PA.
 • daria 2017-01-03 16:56:09
  do kitamicha: wolontariusze to wspaniali ludzie pracujący za darmo, sołtysi to wspaniali ludzie pracujący za pieniądze z podatków, a mieszkańcy mają prawo do oceny pracy sołtysa.Mamy bardzo dobrego sołtysa, nie ma potrzeby go zmieniać
 • kitamicha 2017-01-03 16:09:29
  QDaria to bierz się do roboty i zap...aj za frajer jak wolontariusz po wsii a mieszkancy Ci za to jeszcze powiedzo...a po cos się zgadzał ?
 • daria 2017-01-03 15:34:37
  sołtysi są dowartościowani procentem od podatków, dostają 6-7% z podatków i 40% napojem od mieszkańców by załatwili remonty drogi na przykład

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!