PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Rolnikom niemieckim dopłaca budżet (budżet państwa niemieckiego). Poza tym; dopłata jest uzależniona od wysokości nakładów do uzyskania średnich plonów, które są sprzedawane po kosztach lub z niewielkim zyskiem. Gdybyśmy w okresie referencyjnym mieli plon 6 ton z ha to dopłata by uwzględniała nakłady na 6 ton , a nie - na polskie - trzy tony. Wydaje się , że to powinno być jasne, ale dla wielu - nie jest . Trzeba wiedzieć, że dopłata jest przenoszona tańszym produktem (sprzedawanym po niższej cenie) na klienta, na budżet, na banki, a w ostatecznym rachunku też na rolnika. Trzeba znać uzasadnienie traktatowe dopłat , a nie snuć własne wyobrażenia.

pro, 2017-04-05 17:43:33

Jestem tylko ciekawy kiedy to polscy rolnicy mają takie same dopłaty jak np. Niemcy ?
Chyba to Wyrównie dopłat minie jakoś ominęło ? A może ja w chorwacji mieszkam. U nas się mówi że równianie dopłat do taka sama historia jak z UFO wszyscy słyszeli że jest ale K... nikt tego nie widział.

Dante, 2017-04-05 10:29:24

macie mnóstwo zaniedbań w agrotechnice i produkcji pasz... zajrzyjcie na you tube ...brona chwastownik 20 m...

swój, 2017-04-04 23:43:18

zwany cwaniakiem@ w mojej okolicy polityka bambrów polegała na tym że kupowali ziemię i wstawiali max cenę jaka mógł udzielić bank na dany ha a gościowi płacili o wiele mniej i obracali tą kasą to na auta to na 20% wkładu własnego na sprzęt rozbudowa mieszkań i lekkie życie. Przeszli na wat i dalej szli aż w pewnym momencie robi się cienko i zaczyna sie w głowie przewracać i sie jeździ po polach trochę tutaj trochę tutaj i zaczyna się pić albo wieszać tyle że rodzice są w domu to odetną albo sąsiad ale ten wypapla. Także Panowie nie ma co się nakręcać zobaczymy jak zmniejszą dopłaty lub je zabiorą co jest bardzo realne po 20 roku zobaczymy jak bedą stac duże i małe gospodarstwa. Zgadza sie kredyt jest pomocny ale trzeba brac pod uwagę że coś padnie, coś się urwie zachoruje itp. dlatego nie wolno przesadzać. Ja odłożyłem trochę kasy i zobaczę albo kupie ziemię jak będzie w rozsądnej cenie albo mieszkanie pod wynajem jak zdrowie da.

tomek, 2017-04-04 22:19:42

@tk, czas twoich " prawdziwych" rolników już się skończył, a ty tego nawet nie zauważyłeś.
Bo kto to jest rolnik prawdziwy ? Chłop ? Wiedza z zimowej szkoły przysposobienia rolniczego, doświadczenie rodziców i dziadków, harówka (razem z dziećmi ) od świtu do nocy ? Złość na cwaniaków i popijawa na dożynkach ?

zwany cwaniakiem, 2017-04-04 21:43:38

@tk, (pointa na końcu , jak to z pointami bywa) w 1991 roku kupiłem 10 hektarów po 2 tony pszenicy za hektar, a w 1992r. 16 hektarów po 4 tony za hektar (lubuskie). Wyremontowałem budynki po SKR. Rozmowa w sklepie, trzech mądrali pije piwo; a co pan zrobi jak Niemcy przyjdą, ha,ha ? Za Niemców powiadam, ten co znał niemiecki był nadzorcą tych co niemieckiego nie znają. Ja - niemiecki znam. Jak te Niemce przyjdą i zobaczą , że ich ojcowizna leży zarośnięta krzakami, a ja gospodarkę odbudowałem, to spodziewam się, że oddadzą mi te zaniedbane grunty w dzierżawę.
Pointa: nie należy zakładać , że prawdziwymi rolnikami nie będą wyłącznie cwaniaki bo czym niby przewyższają cwaniaków - rozgarnięci inaczej?

zwany cwaniakiem, 2017-04-04 21:35:35

wam zabroli do bydła i już beczycie co mają powiedzieć hodowcy tszody niema dopłat do macior ja nie jestem ani za pis ani za złodziejami po psl dadzą dobrze nie dadzą też a dopłaty powinni znieść do hektarów wtedy ziemia będzie tania wtedy pojawią się prawdziwi rolnicy a nie cwaniaki do dopłat

tk, 2017-04-04 20:51:36

dopłaty i tak znikną i tak ,,,jeszcze parę lat ,i w tedy będzie kicha ,,ktoś mówi że mali gospodarze nie przeżyją ,a ja myślę że będzie wręcz odwrotnie ,mali zawsze dadzą rady ,,najwyżej nie posieje albo nie zbierze ,,,wiem to po sąsiadach ich dopłaty ani nie grzeją ani nie ziębią ,,dużo gorzej było by z dużymi gospodarstwami ,które chcąc nie chcąc w bardzo dużym stopniu są uzależnione od dopłat w każdej postaci ,,,a to podejrzewam że byłby dla nich powolny koniec ,,chyba że cena żywnośći wzrosła by co najmniej o 40-50%,ale na to się nie zanosi ,a zwiększanie produkcji nic nie da,, bo będzie to dążyło do obniżania ceny za dany towar ,,po prostu nad produkcja i kółko się zamyka ,,dlaczego Niemiec po cichu przestawia się na produkcję ekologiczną ,bo wie że za parę lat tylko to będzie się liczyło ,a nie masowe {taśmowe } produkcje ,,tak ze panowie nie ma co się kłócić ,,tylko trzeba się liczyć z tym że dopłaty za parę lat w ogóle znikną ....

spory hodowca, 2017-04-04 20:27:08

@tomek, piszesz rozsądnie ale to nie oznacza, że masz rację będąc pewnym przetrwania i rozwoju. Nie sądzę, żeby każdy, kto posiadł dodatkowo 75 hektarów do tych swoich 25 - po ich sprzedaży - nie pokrył długu. Tak to nie działa. Jakoś musiał ten 100 hektarowy kapitał "zorganizować" więc nie należy zakładać, że jest durny . Durnych mamy pewno proporcjonalnie i wśród 10 hektarowych, i 100 hektarowych więc to nie jest argument by się nie kredytować choć bez przesady, a najlepiej jako udziałowiec w spółce handlowej (np. z o.o.)

zwany cwaniakiem , 2017-04-04 20:02:58

przetrwa ten co będzie miał kasę i infrastrukturę i to wszystko bez kredytu. Jestem mały mam tylko 10 ha i stać mnie produkować osiągać dobry plon, kupować środki za gotówkę remontować co trzeba i odłożyć a patrzę na gospodarza który ma ponad 100 ha i zebrał może 4 t pszenicy a jak pryska lub nawozy sieje to tak miejscowo troche tutaj troche tutaj i zbiera tyle ile sieje i też mówił że duży da radę a dziś mówi że chociaż nowym pojeździ bo już i tak nie da radę tego spłacić. A zaczynał z 25 h i pewnie to wszystko straci bo komornik już pukał. Przetrwa ten co będzie bystry i będzie miał kapitał oraz zero skrupuł. Ja uważam że dopłata powinna być zabrana wszystkim krajom i zniesienie tych chorych wymogów niech każdy robi na swoim jak sie jemu podoba. Ale jeszcze spekulanci muszą zarobić na polu co nabrali za grosze a teraz chcą opchnąć z wielkim zyskiem.

tomek, 2017-04-04 19:49:43

Patrząc na obecna sytuacje oraz słuchając urzędujących i przyszłych politruków europejskich stwierdzam ze trzeba się przyczaić. Robi się niepewnie, trzeba pospłacać co się da i napchać "skarpetę". Przetrwają tylko silni i sprytni, a przede wszystkim duzi.

Sceptyk, 2017-04-04 19:34:03

Panowie smieszni jesteście, kłócicie sie między sobą choć i tak wieś jest podzielona przez zawiść i abym ja miał wiecej aż się czasem można udławić, za 3 lata nie wiadomo co będzie, jak zdrowie Ci kolego dopisze albo jaka nisza sie zrobi lub klęska. Dajcie ludzie trochę na wstrzymanie i pomyślcie zanim zabrniecie w ślepy róg a później będziecie płakac o pomoc Państwa bo nie będzie za co spłacić. Na spokojnie trzeba wszystko to nie niemcy czy francja, tam są kozacy a my jesteśmy siuśki w porównaniu do nich. Troszkę pokory Panowie życzę i mniej jadu nawzajem choć wiem że to trudne.

jan, 2017-04-04 17:46:09

@zach-pom. byłem ciekaw czy się ktoś wypowie na temat ale jeśli już cię wzburzyłem, to dopowiem , do tych 32 krów mam 34 jałówki , w tym 11 do wycielenia. Nie wiem od ilu sztuk jest się kozakiem ale ten z 8 sztukami raczej nie jest i nie będzie.

mikołaj, 2017-04-04 17:26:34

Ty już nie bądź taki wielki gospodarz jak ci obcięli dopłatę o 33% to miałeś 30 szt i żaden z ciebie kozak

Zach-pom, 2017-04-04 15:09:00

@ antoni Rząd polski ograniczył mi z dnia na dzień dopłaty do bydła o 33 % . No co ? No żyję ! Mój sąsiad się cieszy bo dostanie wyższą dopłatę do swoich 8 krów. Zawsze tak było dziel i rządź. Mój sąsiad zagłosuje na PIS ponownie bo mu lepiej, a ja dohoduje krów, zwiększę produkcję i go wyeliminuję z rynku dostaw do tej samej spółdzielni. No nie ma zmiłuj się. Potem on zagłosuje na PSL albo co innego co się wykluje ale na rynek nie wróci bo nie będzie dla niego miejsca. I za 3 lata poszli won jurgielopodobni.

miko., 2017-04-04 14:59:15BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Czas zacząć podsumowania?...

Pałuczanin81

Takie Ojcowskie przemyślenia(podczas moich poszukiwań C2 na ewentualne przesiewy):jęczmień C1 kwalifikat-dopłata teraz ARiMR do 130kg/ha i...