PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Firmy ubezpieczeniowe są teraz nie w tym celu, aby zmniejszyć ryzyko rolnika, ale na mim zarobić. Ale czy kiedyś było inaczej? Pamiętam z dzieciństwa, jak najpierw roślinom zagroziły wiosenne upały i susza. Ksiądz dobrodziej zaproponował rolnikom zbiórkę różnych produktów "na specjalną Mszę Świętą, którą odprawi celem uproszenia od Niebios deszczu". Babcia dała kościelnym posłańcom spory kosz jaj. Podobnie uczynili inni. Stwórca wysłuchał ofiary i żarliwych modłów parafian, bo lunęło, jak z cebra, ale ten deszcz nie znał granicy czasu. Teraz uprawom zagroziło wygnicie. Dobrodziej znów przysłał posłańców po ofiarę "co łaska", bo teraz zamierza odprawić specjalną Mszę Świętą w intencji poprawy pogody. Babcia znów chciała dać kosz jaj, ale tym razem sprzeciwił się dziadek. "Jeśli poprzednio nie porozumiał się z Panem Bogiem, ile tego deszczu ma być i Niebo przebrało miarę, to teraz też - oświadczył - może intencje spartaczyć i spowodować kolejną suszę". Babcia go "ofuknęła", że "takie myśli wypowiada przy dziecku (czyli przy mnie)", ale pod wpływem dziadka drugiej "transzy" jaj odmówiła, aby nie doszło do kolejnego nieporozumienia między dobrodziejem a Niebem i w rezultacie kolejnej suszy. Dziadkowie postanowili, że lepiej zapalić gromnicę i pomodlić się do Stwórcy we własnym zakresie, a On już Sam będzie wiedział, jak pogodą zarządzić. Te rodzinne modły i intencje wyraźnie spodobały się Stwórcy, bo zapewnił pogodę tak dobroczynną, że wszystkie uprawy należycie się udały i zapewniły dobre plony. Morał z tego taki, że Bóg najlepiej wie, jaka ma być pogoda.

Stach Ostróżka, 2017-04-18 18:05:24

paranoja

młody, 2017-04-07 23:03:41

Sieję tylko ozime, więc ubezpieczenie wiosną u mnie nie ma sensu. Jak mam spełniać obowiązek ubezpieczenia 50% ?? Mam płacić bele płacić?

rolo, 2017-04-06 21:22:11

ZLIKWIDOWAĆ I TYLE CAŁKOWICIE

beart, 2017-04-06 21:06:43

na koniec kwietnia ubezpiecze od gradu rzepak a reszta u mnie nie występuje wiec nie ma sensu na darmo płacic

rolnik6666, 2017-04-06 17:41:05

To panstwo jest chore zapuzno na leczenie

stan, 2017-04-06 17:05:23

To jest nowy program PiS: ubezpieczenie - (minus)

rolnik, 2017-04-06 16:55:40

Nigdy takich jaj z ubezpieczeniami nie było, zawsze ubezpieczałem z dotacją. 3 października pszenicy ubezpieczyć się nie dało, bo brak dotacji. Teraz chciałem ubezpieczyć, między innymi też buraki w pakiecie, nie można i nie wiadomo kiedy ruszą, bez dotacji nie mają ofert. Paranoja... Jak coś co jest obowiązkowe (obowiązkowe dotowane ubezpieczenie upraw), może być niedostępne.

Marcin, 2017-04-06 16:54:28BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Yamato to jakiś  "gotowiec"mięszaniny tiofanatu?  Czyli zalecasz Topsin+tebu(mondatack,amistar itp)

jarki

Substancja z Japonii znana od początku lat 70 bez oporności  Działa w niskich temperaturach czuli dobry japoński produkt ...