PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Film przedstawiajacy skutki GMO "świat według Monsanto"

ja, 2017-10-01 20:32:20

GMO mamy od 89 roku. Trzeba unikać syropu glukozowo fruktozowego, soi, rzepaku. To trucizny na roundapie.

michal, 2017-05-12 02:12:48

To nie prawda. PIS jest za i przeciw.

PIS=PO, 2017-05-11 15:29:35

Wasze atestowanie zywnosci oraz sprawdzanie plantacji na polach to śmiech na sali :-) inspektorzy przyjezdzaja do domu rolnik przynosi to co pasuje i wszyscy zadowoleni :-) na tym to polega nikogo w polu na kontroli nie widzialem :-) .
Sprowadzacie gmo do polski a my musimy uprawiać tradycyjnie :-) kupując mleko czy szynke już zjadasz gmo :-) powodzenia

Bałor, 2017-04-22 11:19:21

GMO to przyszłość która i tak nadejdzie jak nie teraz to za 50 czy 100 lat, mi jako producentowi mleka nie opłaca sie kupować soji non gmo i płacić za taką 600zł więcej na tonie a sprzedając mleko w tej samej cenie w którym i tak nie mają możliwości znajść gmo

rolnik, 2017-04-20 21:23:31

o ile plony podnosi i obniża koszty stosowanie WODY ŚWĘCONEJ.. czy kler to zbadał????

swój, 2017-04-20 15:23:58

Sami sobie w stope strzelacie takim myśleniem. Zakazać upraw gmo, tylko problem polega na tym, że żywność GMO napływa do Polski. Czyli nam uprawiać nie wolno (w paszach stosować nie wolno), ale importować żywnośc wolno.

BLAZ, 2017-04-20 11:11:40

@europejczyk, jesteś przykładem typowego durnego biurokraty wierzącego w biurokratyczne zabezpieczenia. Zadne z twych 2-ch sposobów nie gwarantuje zabezpieczenia się przed napływem gmo, ale tobie chodzi tylko o formalistykę. Jak każdemu biurokracie - aby w papierach było w porządku !.
Jedynym, w miarę skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed gmo jest całkowity, karalny zakaz importu produktów rolnych z krajów, gdzie gmo nie jest zakazane i zakaz ten nie jest rygorystycznie przestrzegany. Gdyby taki rygorystyczny zakaz został wprowadzony, to wymusiło by zejście z gmo krajów, które na jego produkcję zezwalają, lub ją dopuszczają.
Inaczej na twoje atesty, certyfikaty i inne biurokratyczne sraty,taty szkoda "pejperu i putramentu"

bolek, 2017-04-20 10:44:43

Jeżeli PiS zgadza sie na uprawę GMO w Polsce to powinna jak najszybciej odbrana im byc władza. Genetycznie modyfikowana żywność wg. badan naukowych obniża płodność, zwieksza choroby alergiczne przez nadmiar w niej modyfikowanego białaka w tym tez moze jest przyczyna zwiększonej zapadalności na AD - chorobę degradująca mózg, a przez akumulację w swej masie, ziarnach środków ochrony roślin( bo jest sztucznie na nie odporna) zwiększa zagrożenie po jej spożyciu rakiem

Matka Polka, 2017-04-20 09:46:32

Istnieją 2 sposoby zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością (nie mylić z obecnością) surowców GMO w paszach.

Pierwszym z nich, kosztownym ale na 100% skutecznym jest wymóg atestów np. SGS http://www.sgs.pl/pl-PL/Trade/Commodity-Trading/Agricultural-Goods/Fresh-Produce/GMO-Testing.aspx w próbkach pasz. Atesty te powinny być dostarczane przez rolników a ci z kolei powinni się ich domagać u producenta pasz od którego nabywają produkt dla swoich zwierząt. To oczywiście podroży koszt pasz bo wytwórnia przerzuci je na hodowców, a ci mogą mieć problem przerzucenia go na konsumentów. Mnie, na przykład jako świadomego konsumenta bawi do łez fakt, że w jakimkolwiek produkcie gotowym np. mleku czy nabiale miałoby się znajdować GMO.

Drugim sposobem, nieco tańszym ale nie gwarantującym na 100% sukcesu jest uzyskanie deklaracji producenta pasz, że w danych mieszankach nie występują surowce GMO. Taka deklaracje mógłby każdorazowo żądać od rosyjskich lub ukraińskich dostawców śruty sojowej. Nie wchodzi to w grę w przypadku śrut sojowych dostarczanych droga morska z obu Ameryk. Pozostaje jednak wątpliwość na ile wiarygodna jest taka deklaracja i jaki regres mógłby mieć polski importer śruty wobec rosyjskiego dostawcy.

Szkoda że zamiast mącić ludziom w głowach o rzekomej „szkodliwości” GMO nie informuje się na przykład, że już na etapie analizy odchodów zwierzęcych nie odnajduje się śladu produktów modyfikowanych genetycznie, a co dopiero w produkcie pochodnym.

Europejczyk, 2017-04-20 08:59:41

czy tego chcemy czy nie to i tak gmo wejdzie na polskie pola. to tylko kwestia czasu.

Bączek, 2017-04-20 08:46:59BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Wracając do tematu odmian rzepaku  Chcę przestrzec Was wszystkich przed odmianą Marcelo  W teście po tygodniu przyrostu prawie...

Marecki

Oj tam oj tam. Nie sraj żarem, jeśli dupa na to nie gotowa :p Trzeba ozime siać konkretne, trzeba się liczyć z mrozem, potem z suszą i będzie...