PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

@baca56 Nie jadam wolowiny wykarmionej na kiszonce/sianokiszonce bo to oznacza co najmnej "dna moczanowa" i "botulizm" czyli wolowina wypadowa. Za ta hodowle wolowiny zaplaci spoleczenstwo choroba i przedwczesna smiercia - inaczej mowiac "beda "ryc morda w ziemi cmentarnej" Takim pseudo-hodowca (pseudo-rolnikom) winni zabrac doplaty, ...

Ekorolnik, 2017-06-16 08:26:17

Zazielenienie w tej formie to jedna wielka porażka. Sam muszę uprawiać 3 rośliny w danym roku, co powoduje tylko rozdrobnienie produkcji w czasach kiedy liczy się efekt skali. Powinien być jak już płodozmian, np zakaz siania dwa lata tego samego na tej samej działce. Kolejny absurd to dla przykładu dwa gospodarstwa o powierzchni 100 ha. Jedno gospodarstwo całe orne musi tylko 5 ha np ugorować i już spełnia zazielenienie. Drugie ma 80 ha ornych i 20 TUZ, dodatkowo musi jeszcze 4 ha np ugorować. Pytanie do znawców które gospodarstwo jest bardziej zazielenione te co ma 5 ha ugoru czy te co ma 20 ha TUZ cenny przyrodniczo. Tak jak pisze baca tu chodzi wyłącznie o ograniczanie produkcji. Co do programów dla orzechowców itp to temat przerabialiśmy kilka lat temu, są to programy dla rolników z marszałkowskiej i nikt tego szybko nie zmieni.

rolnik polski, 2017-06-08 08:40:03

Witaj @ baca 56.
Na zazielenieniu mam zabrane ładnych kilka ha gleby jedynka i dwójka bonitacji...wartość "mojej produkcji" na takim obszarze przewyższa całkowite dopłaty, a najlepsze gleby produkcyjne kraju pauzują. Każdy sąsiad tu przerabia fakt " koniecznego socjalu" i ubezwłasnowolnienie.....w ukrytej formie. Każdy rejon ma inaczej wrzucono wszystko do jednego wora. Mam dojrzałego sąsiada o jednym polu, duża działka , każdego roku robił co innego ...jeden silos jedno działanie z dobrym płodozmianem. Dzisiaj pólko podzielone na kilka......wymóg kilku roślin ( nie ma gdzie wsypać)...Zniewolenie, na własnym gruncie. Rozumiem, że dopłaty w takim wymuszonym, zburzonym systemie muszą być...ale jest tyle ale...Ministerstwo przekłada papierami, nikt tam nie ma pojęcia o potrzebach rolnictwa....Rolnik nie jest potrzebny decydentom. Rolnik jest tylko narzędziem...pojęcie na wielu płaszczyznach. Pozdrawiam.

z..,, 2017-06-08 07:45:49

UE przede wszystkim ma interes w zwalczaniu polskiej konkurencji. W produkcji mercedesów groźnymi konkurentami nie jesteśmy, za to w rolnictwie i owszem. Np. 90% polskiej wołowiny eksportujemy, głównie do UE. Dodatkowo wołowina wyprodukowana nie w przemysłowych tuczarniach, a naturalnie, na użytkach zielonych jest lepszej jakości.
Większość programów RŚ, Natura 2000, OSN i tym podobne ograniczenia służą przede wszystkim wyeliminowaniu produkcji, cele związane z ochroną przyrody są drugorzędne -
jak się wejdzie głębiej w szczegóły widać to wyraźnie.
Poza interesem naszych unijnych konkurentów jest też w Polsce (na Marszałkowskiej i Wiejskiej) potężne ponadpartyjne lobby beneficjentów "wielkoobszarowej hodowli derkacza" i "ekologicznych plantacji orzechów włoskich". Zmieniają się rządy, ministrowie rolnictwa, rozporządzenia - a interes polegający na kasowaniu tłustych dopłat za pozorowanie rolnictwa ciągle kwitnie i ma się dobrze - kosztem prawdziwego rolnictwa. Żadnych kontroli, żadnych restrykcji, zielone światło.
Rząd, który ochoczo "wstaje z kolan" wchodząc w liczne (często jałowe) spory z UE na tak wielu frontach - w tej sprawie nie zrobił nic. Jest nawet coraz gorzej, wytyczne europejskie wprowadzane są coraz gorliwiej, często nadgorliwie przez coraz szerszy krąg instytucji i osób które otrzymując coraz większą władzę nad rolnikami tłamszą i paraliżują aktywność rolniczą.

Cytując piosenkę Karela Kryla z lat 70-tych: "Nie, nie jesteśmy na kolanach. Ryjemy mordą w ziemi."

baca56, 2017-06-08 07:04:58

Niech posłowie Kukiza zajmą się uprawą marihuany , na tym się znają .

Mark, 2017-06-08 06:16:32

Tak bylo, jest i bedzie. UE nie ma zadnego interesu w powiekszaniu arealu uzytkow rolnych. Doplaty moga zostac zabrana w druga strone np. gdy łąki cenne przyrodniczo beda zaorane. Poslowie Kukiza powinni zajac sie czyms o czym maja wieksze pojecie.

roch, 2017-06-07 16:46:26BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Fajter z Ciebie ponad 200 N przed ruszeniem wegetacji  A jeszcze niedawno jak pisałem że na kiepski około 170 na raz chcieli mnie...

jarki

@ikcomas dobra robota  A ja chciał to wywalić :D