PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

@baca56 Nie jadam wolowiny wykarmionej na kiszonce/sianokiszonce bo to oznacza co najmnej "dna moczanowa" i "botulizm" czyli wolowina wypadowa. Za ta hodowle wolowiny zaplaci spoleczenstwo choroba i przedwczesna smiercia - inaczej mowiac "beda "ryc morda w ziemi cmentarnej" Takim pseudo-hodowca (pseudo-rolnikom) winni zabrac doplaty, ...

Ekorolnik, 2017-06-16 08:26:17

Zazielenienie w tej formie to jedna wielka porażka. Sam muszę uprawiać 3 rośliny w danym roku, co powoduje tylko rozdrobnienie produkcji w czasach kiedy liczy się efekt skali. Powinien być jak już płodozmian, np zakaz siania dwa lata tego samego na tej samej działce. Kolejny absurd to dla przykładu dwa gospodarstwa o powierzchni 100 ha. Jedno gospodarstwo całe orne musi tylko 5 ha np ugorować i już spełnia zazielenienie. Drugie ma 80 ha ornych i 20 TUZ, dodatkowo musi jeszcze 4 ha np ugorować. Pytanie do znawców które gospodarstwo jest bardziej zazielenione te co ma 5 ha ugoru czy te co ma 20 ha TUZ cenny przyrodniczo. Tak jak pisze baca tu chodzi wyłącznie o ograniczanie produkcji. Co do programów dla orzechowców itp to temat przerabialiśmy kilka lat temu, są to programy dla rolników z marszałkowskiej i nikt tego szybko nie zmieni.

rolnik polski, 2017-06-08 08:40:03

Witaj @ baca 56.
Na zazielenieniu mam zabrane ładnych kilka ha gleby jedynka i dwójka bonitacji...wartość "mojej produkcji" na takim obszarze przewyższa całkowite dopłaty, a najlepsze gleby produkcyjne kraju pauzują. Każdy sąsiad tu przerabia fakt " koniecznego socjalu" i ubezwłasnowolnienie.....w ukrytej formie. Każdy rejon ma inaczej wrzucono wszystko do jednego wora. Mam dojrzałego sąsiada o jednym polu, duża działka , każdego roku robił co innego ...jeden silos jedno działanie z dobrym płodozmianem. Dzisiaj pólko podzielone na kilka......wymóg kilku roślin ( nie ma gdzie wsypać)...Zniewolenie, na własnym gruncie. Rozumiem, że dopłaty w takim wymuszonym, zburzonym systemie muszą być...ale jest tyle ale...Ministerstwo przekłada papierami, nikt tam nie ma pojęcia o potrzebach rolnictwa....Rolnik nie jest potrzebny decydentom. Rolnik jest tylko narzędziem...pojęcie na wielu płaszczyznach. Pozdrawiam.

z..,, 2017-06-08 07:45:49

UE przede wszystkim ma interes w zwalczaniu polskiej konkurencji. W produkcji mercedesów groźnymi konkurentami nie jesteśmy, za to w rolnictwie i owszem. Np. 90% polskiej wołowiny eksportujemy, głównie do UE. Dodatkowo wołowina wyprodukowana nie w przemysłowych tuczarniach, a naturalnie, na użytkach zielonych jest lepszej jakości.
Większość programów RŚ, Natura 2000, OSN i tym podobne ograniczenia służą przede wszystkim wyeliminowaniu produkcji, cele związane z ochroną przyrody są drugorzędne -
jak się wejdzie głębiej w szczegóły widać to wyraźnie.
Poza interesem naszych unijnych konkurentów jest też w Polsce (na Marszałkowskiej i Wiejskiej) potężne ponadpartyjne lobby beneficjentów "wielkoobszarowej hodowli derkacza" i "ekologicznych plantacji orzechów włoskich". Zmieniają się rządy, ministrowie rolnictwa, rozporządzenia - a interes polegający na kasowaniu tłustych dopłat za pozorowanie rolnictwa ciągle kwitnie i ma się dobrze - kosztem prawdziwego rolnictwa. Żadnych kontroli, żadnych restrykcji, zielone światło.
Rząd, który ochoczo "wstaje z kolan" wchodząc w liczne (często jałowe) spory z UE na tak wielu frontach - w tej sprawie nie zrobił nic. Jest nawet coraz gorzej, wytyczne europejskie wprowadzane są coraz gorliwiej, często nadgorliwie przez coraz szerszy krąg instytucji i osób które otrzymując coraz większą władzę nad rolnikami tłamszą i paraliżują aktywność rolniczą.

Cytując piosenkę Karela Kryla z lat 70-tych: "Nie, nie jesteśmy na kolanach. Ryjemy mordą w ziemi."

baca56, 2017-06-08 07:04:58

Niech posłowie Kukiza zajmą się uprawą marihuany , na tym się znają .

Mark, 2017-06-08 06:16:32

Tak bylo, jest i bedzie. UE nie ma zadnego interesu w powiekszaniu arealu uzytkow rolnych. Doplaty moga zostac zabrana w druga strone np. gdy łąki cenne przyrodniczo beda zaorane. Poslowie Kukiza powinni zajac sie czyms o czym maja wieksze pojecie.

roch, 2017-06-07 16:46:26



BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Marecki

Ten hektar to raczej na niewiele wystarczy, chyba że będziesz kupować. Bo rozumiem, że opasy, nie buhaje, więc pewnie na pastwisko nie będziesz...

Marecki

A miejsca dużo?