PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Wchodzą maszyny automatyczne, aby oplacilo się takie maszyny kupić trzeba gospodarstwa o powierzchni 300-500 ha, po co męczyć ludzi. priorytet dla dużych zautomatyzowanych gospodarstw, a jeszcze gdy wejdzie sztuczna inteligencja, trudno ogarnąć jak to wplynie na technikę rolniczą,

przyszlosc, 2017-10-16 12:21:53

Popieram cz@ jak HJENY ŻEROWAĆ NA MAŁYCH KAŻDY MA PRAWO DO ŻYCIA I KAZDY MA PRAWO DO WŁASNOŚCI KAŻDY MA PRAWO DECYDOWAĆ O SWOJM GOSPODARSTWIE Co unijna propaganda dopłat nie da ale gospodarstwo małe pozostanie duże zbankrutuje do zera

Robert, 2017-10-13 12:07:59

a co oznacza stwierdzenie małe iśrednie gospodarstwo, jaka jest tego definicja???

Pryncek, 2017-10-13 08:50:14

Ale pier...icie i tu go popieram małe gospodarstwa tez by mogły sie rozwijac ale nie tylko cwaniaki z by chciały tylko dla siebie bo jak byscie mogli to i swoje odchody zjedli

CZ., 2017-10-12 21:03:06

wład
100/100
smutna prawda o propagowaniu utopii

Motezuma, 2017-10-12 11:16:26

Panie Wojciechowski, zajmij się Pan prawem, bo jest Pan prawnikiem. Rolnictwo zostaw Pan tym co się na nim znają. Po co mieszać ludziom w głowach i na kilku czy kilkunastu hektarach
stwarzać iluzję i dawać nadzieję na dobrobyt. Przecież żadna rodzina nie utrzyma się na
z takiego gospodarstwa. Gospodarstwa muszą być duże; 50 ha to minimum. PO co pisać
głupoty i łożyć pieniądze na coś, co nie ma szans. Czy słyszał Pan o konkurencji; rolnictwo
nasze musi także być coraz bardziej konkurencyjne, trzeba obniżać koszty. Pan chce
tworzyć na wsi biedę i dziadostwo, a kilkuhektarowcom trzeba dać zatrudnienie, niech
zarabiają i żyją godnie. Pan chce utrzymywać ludzi wsi w biedzie i ciemnocie, licząc na ich
głosy w kolejnych wyborach, a ludziom trzeba mówić prawdę. Czy tzw. rolnik z 5, 10 czy 15,
a nawet 30 ha będzie kształcił swoje dzieci, jaką im zapewni przyszłość. Proszę nie męczyć
polskiej wsi swoimi utopijnymi pomysłami na dobrobyt w małym gospodarstwie. Cały świat
gospodarstwa powiększa tylko Pan Wojciechowski opowiada banialuki o małych gospodar-
stwach, które będą kwitły. Myślę, że nie wolno ludzi okłamywać.

wład, 2017-10-12 09:30:53

Gienek ...masz słuszną racje!!! miasto płaci za cebulę ,kapustę, czy ziemniaki około 2 zł za kg a na rynkach hurtowych ceny śmieszne, no teraz cebula skoczyła na 12 zł za 15 kg bo połowa została w polu nie można jej zebrać ,ale w sierpniu 15 kg worek ziemniaków czy cebuli kosztował 5zł. Kto bierze prawie te 700% które musi zapłacić konsument???? ale niestety nie rolnik

kama, 2017-10-11 17:07:58

Likwidacja swobodnego obrotu ziemia , to ugruntowywanie biedy na wsi w małych gospodarstwach. Jak chłop miła 3 ha ziemi, to mógł pójść do budowlanki w mieście , wypracować warunki na mieszkanie w spółdzielni, a ziemie sprzedać na wyposażenie mieszkania , a teraz co za 3 ha kupi ?

brat tego z miasta, 2017-10-11 16:07:36

Co za bełkot tego posła.
Przeciętny rolnik w Polsce to chlopina z 2 ha ziemi.
Rząd powinien opracować takie łączenie gruntów, by biedni rolnicy przekazywali ziemie za porządne pieniądze. Powinny być tez ukrócone wielkie latyfundia by nie zdominowały rynku spożywczego. Plan powinien zakładać powstanie gospodarstw 30-40 hektarowymi.

Viktor, 2017-10-11 15:54:04

Doplaty winne byc placone maksymalnie do 300 ha i basta, ...

Ekorolnik, 2017-10-11 15:51:43

@Gienek
Bardzo się cieszę, że masz takie podejście. Mam nadzieję, że ceny produktów rolnych stosowane w handlu światowym są z twojej perspektywy uczciwe. Moim zdaniem są uczciwe bo najczęściej są oferowane podmiotom, które funkcjonują w otoczeniu pozbawionym takiej ochrony jak rynek UE. W sytuacji, w której dzięki dalszej liberalizacji handlu międzynarodowego będziemy mieli dostęp do większego asortymentu produktów oferowanych na rynkach światowych po niewygórowanych cenach, polscy rolnicy (w tym również ty Gienku) bez dopłat (jak sugerujesz), będą mieli wreszcie możliwość sprawdzić się w konkurencji z dostawcami z całego świata. Bardzo jestem ciekaw jaki będzie efekt tej konkurencji. Chociaż jestem spokojny, że polscy rolnicy ze swoimi maluteńkimi gospodarstwami znajdą sposób na to, żeby pokonać konkurencję z Ukrainy, USA, Kanady, Brazylii, Argentyny, Australii i RPA.

Montezuma, 2017-10-11 13:38:35

Jak są dwa psy w ogrodzeniu, to jeden szczeka na złodzieja , a drugi na pierwszego psa. Dlaczego? Bo tego psa obok - ma w zasięgu wzroku.
Dlaczego są dopłaty , jaki interes maja państwa (rządy) by utrzymywać i rozszerzać (modyfikować ) system dopłat ?
Decydują o tym wydatki budżetowe (nie ma inflacji , to nie ma podwyżek płac w budżetówce), stabilność cen (nie ma nakręcania inflacji ponad kontrolę NBP) , spokój wśród pracowników ( mniejszy nacisk na podwyżki płac w gospodarce) , zachowanie wartości kapitału banków (akcjonariuszy) itp. Rolnik jest tylko "odpryskiem" w tym systemie i nie on decyduje o strategii, taktyce, zadaniach, przedsięwzięciach i czynnościach podejmowanych wobec niego. Rolnik - aby zachować majątek i go pomnożyć) musi umieć wpasować się w ten system (i codziennie kontrolować czy nie jest wyrzucany na aut).
Na terenach popegeerowskich jest szansa na zdobycie gruntów aby stworzyć folwarki (dziedzic na mojej wsi miał zaledwie 206 mórg (po 56 arów - morga) .Przyszła "dobra zmiana" w 45 r. i dziedzic został mieszczaninem (50 km od folwarku). Ci co zostali na folwarcznych gruntach są ... no różnie , a wnuk dziedzica jest deweloperem i takich wsi mógłby dzisiaj kupić kilka. On nie kopał się z koniem "dobrej zmiany" , ....już jego ojciec (dziedzic) myślał jak wykorzystać ciąg zdarzeń.

taka wieś (z której kapitan Dunin-Wąsowicz "holował" Napoleona spod Moskwy), 2017-10-11 13:22:04

Greg . Przejrzałeś mnie też ci współczuje .

putin, 2017-10-11 10:23:28

Do Putin................ z tego co piszesz to wnioskuję, że jesteś zwykłym Trolem co albo ma płacone za napędzanie tematów, albo nie ma co z sobą zrobić i udziela się na forum, albo jesteś kolejnym idiota co zazdrości innym. Forma pisania i rozumowanie to chyba nie łapiesz się na Gimnazjum. Twoje gospodarstwo ma pewnie areał z Symulator Farmy i zapewne jesteś na etapie kończenia siewów ?

Do Gienek.......... masz człowieku rację, ale nie nam decydować czy to ma być jak piszesz, choć wolał bym aby za moje płody rolne zapłacono mi uczciwie jak to płaci się innym producentom w innych dziedzinach produkcji. Temat rzeka.

Greg, 2017-10-11 10:18:44

Gienek . Tacy jak my co myślimy realnie i wiemy o co chodzi jesteśmy mniejszością mniejszości dlatego robimy swoje i innym wypierdal.ć od mego . Wszystko co mamy zawdzięczamy swojej pracy ,pomysłowości i uporowi .

putin, 2017-10-11 10:13:18BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Na końcu nam zmarznie w lutym i tabelki do archiwum

mieto35

Ja mam coś takiego , trochę się różni od tego co dodał @przem  , co źródło to inne dane .