PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • baca56 2017-11-27 19:27:31
  @Stan
  Z tym pojeniem ciepłą wodą to jest tak, że jeśli krowa pojona jest raz dziennie to wypija na raz kilkadziesiąt litrów - i wtedy musi to być woda ciepła. Jednak jeśli mają ciągły dostęp do wody, to piją wiele razy po kilka litrów i nie ma problemu z zimną. Ja mam na zewnątrz wodopoje przelewowe, nie zamarzają do końca w zimie, zresztą krowy pyskiem potrafią przebić lód 1-2 cm i się napić. Tylko muszą mieć do tej wody łatwy dostęp non-stop.
 • bolek 2017-11-27 17:04:55
  Kolesie z kliki POPSLu powiedzieli by ci : "co wolno unii to nie tobie smro,dzie.
  My mamy robić i żyć jak nam każą, a nie tak jak oni .
  Chronić drzewka, zwierzaczki,ptaszki i morda w kubeł, bo nie dostaniesz ojro, które sam wpłaciłeś do łunii!.
 • Realista 2017-11-27 09:12:51
  _@bolek
  Pracuję w UE i powiem tak,w oborach na zachodzie jest taki syf ,że u nas takiego nie zobaczyczysz.
 • Robert 2017-11-27 08:51:50
  NO WŁAŚNIE TU JEST RZĄDY ROBIA ROLNIKÓW BAŁWANÓW OBY WIĘCEJ BYLE JAKA OBORA ZŁE KARMIENIE, CHORE BYDŁO ,BRUDNE ITD.OBY DUŻO WYBUDUJ OBORE NA ILE CIĘ STAĆ KROWY NIECH MAJĄ CIEPŁO KOMFORT produkuj zdrową żywność ciesz się z tego co robisz jedz małą łyżką a stale .TO DUŻE MLECZARNIE KONCERNY WYMUSZAJĄ OBY ONI DUŻE DOCHODY MIAŁY OBROTY A TY GŁUPI RUB PRZEZ SIŁE KREDYTY BIESZ
 • bolek 2017-11-26 21:58:52
  Pan prezes czyta książki o zwierzaczkach i już zadbał o pieski. Na łańcuch -nie wolno, kojec ma mieć zaje,isty, buda z wygódkami, a kotkom należy łowić dwie myszki dziennie.
  Teraz weżmie się za was i zacniecie spełnieć normy EU!!!!. Obora ocieplona z klimą =15 niezależnie od pory roku, bieżąca woda, maty do spania, telewizja z muzą dipolo do oglądania. żarełko, sucho, ciepło. A co, krowa, to pies, żeby na dworzu spała?. O P_DĄ, psu też nie wolno!!!.
  Skończy się wam zimny wychów, jak się prezes za was weżmie!.
 • Stan. 2017-11-26 20:55:05
  @baca56, edukacyjnie - majstersztyk . Potwierdzam; przypadkiem kupiłem 25 jałówek i ulokowałem je w garażach (bez przegród). Z tym, że poiłem je ciepłą wodą, podobnie krowy utrzymywane pod wiata (pisaliśmy - niektórzy internauci) już o tym , przed dwoma miesiącami ?
 • baca56 2017-11-26 14:39:59
  @jasiu
  Moje zachodzą do wiat żeby zobaczyć czy nie ma tam czegoś do żarcia. Pojedzą, i wychodzą na noc w krzaki, byle było w miarę sucho. Faktycznie, we wiatach nocują gdy pi*dzi, deszcz ze śniegiem itp.
  Tak jak napisałeś - ma być sucho i bez przeciągów. I w miarę pościelone. Do tego żarcie - muszą mieć objętościowe do woli. Ale na tym lista potrzeb się kończy. Prawda, że na mrozie więcej paszy przerabiają na ciepło - ale za to odpłacają lepszym zdrowiem, odpornością.
  Przy intensywnym tuczu młodzieży to może minus - ale przy utrzymaniu krów plus.
  Lepsze mniejsze urodzeniowo cielę - ale zdrowe, odporne, od "zaradnej" matki, zahartowane niż tłusty, wychuchany "maminsynek" który co rusz wymaga pomocy - przy porodzie, przy ssaniu, biegunki, infekcje itd.
  Oczywiście, warto mieć dobry przepęd z poskromem do zabiegów, możliwość zamknięcia
  w izolatce na kilka dni przy problemach z cielakiem itp. - ale co do zasady krowom wystarczy od biedy dostatek paszy i trochę krzaków do osłony przed wiatrem przez całą zimę. Więc wiaty Pawła czy moje są naprawdę doskonałym rozwiązaniem.
  A jak Ci zimno - walnij sobie setkę przed obrządkiem :)
 • putin 2017-11-26 14:04:19
  Panie Pawle inicjatywa i koncepcja bardzo dobra i na pewno jeszcze kilka ulepszeń będzie ewoluować na plus , baca też dobrze gada .
 • marcin00 2017-11-26 12:12:41
  @jasiu gdybyś przeczytał artukuł ze zrozumieniem wiedział byś, że uduj odbywa się w starej oborze do której dołączony jest ten obiekt. Jeśli chodzi o zabiegi weterynaryjne i inseminacja, to wiele tych czynności można wykonać w tym miejscu,lub w udojni jeśli inne krowy utrudniają. Legowiska są ścielone słomą jak w każdej oborze, więc krowy są czyste i suche. Co do ,,pokrzywionej" osoby która przy tym interesie chodzi, to tak się składa, że między innymi ja tym się zajmuje, to są to pokrzywienia spowodowane ręcznym rozdawaniem paszy i ścieleniem. Gdy jest zimno po prostu trzeba się cieplej ubrać, zamiast wydawać fortunę na ciepły budynek
 • jasiu 2017-11-26 11:53:52
  Wiadome jest że bydło ciepła nie potrzebuje zima , ale wypadało by zeby było sucho żeby się połozyć i bez przeciągów . Jak w tym szałasie karmić doić poić cielic inseminować leczyć itd ?????? to bydło tez żeby się ogrzać więcej musi zjeść i ten co przy nim chodzi tez się pokrzywi od tej foli Wiadomo że bydło sierścią porośnie [ taką że nawet w mrozy jak nie wieje to do tej budy nawet nie wlezie ] Pewnie napisane nie wszystko i doi w jednym garażu w drugim cieli w trzecim leczy , a do tej budy wleza jak piżdzi
 • Robert 2017-11-26 11:24:42
  Ja mam sąsiada który w szopie bydło mleczne jest postawione prawie jak na otwartym polu w zimie wszystko zamarza pod nimi .Mleko dają ale ciągle odwiedza weterynarz stado przez lato co miesiąc 1 sztukę bo upadła z konieczności wywoził .W zimie przeziębione w lecie chore .OKROPNE WARUNKI
 • baca56 2017-11-26 11:14:57
  Na "wsparcie hodowli" wydatkuje się duże środki, poświęca mnóstwo pracy i uwagi w ramach różnych "linii pomocowych", funduszy unijnych, krajowych, grantów-srantów itd.
  W większości to zmarnowane środki. Zainteresowane instytucje organizują kolejne konferencje, panele dyskusyjne, szkolenia z zakresu anatomii krowich rogów i ogona.
  Czego potrzebują rolnicy?
  1. Łatwo dostępne projekty kilku prostych wiat dla bydła do realizacji systemem gospodarczym - tanie, z uproszczoną procedurą zgody na budowę albo wręcz na podstawie tylko zgłoszenia.
  2. Doradztwo - dziś zajmuje się jedynie pomocą w "pozyskaniu dotacji" - a przydatne było by
  realne doradztwo praktyczno - ekonomiczne, jak tanio zbudować, jak żywić, aby przyrastało bydło, a nie zyski firm paszowych, jak zorganizować produkcję, współpracę z sąsiadami.
  Nie w idealnych, książkowych warunkach, ale w realnym świecie. Tu brak kompetentnych doradców.
  3. Pomoc finansowa. Dziś jest tak, że dostępne wsparcie obwarowane jest całym szeregiem
  FORMALNYCH uwarunkowań - trzeba umieć się podpiąć pod aktualne programy wsparcia, we właściwym miejscu postawić przecinki - w efekcie kasa trafia do tych, którzy potrafią (czasem karkołomnie) wpasować się w wymogi formalne, a nie do tych, którzy wykorzystali by wsparcie najbardziej efektywnie. Postulat: MERYTORYCZNA, a nie formalna ocena sensowności wsparcia. Btw., rozbudowane nadmiernie niejednoznaczne formalne procedury służą głównie zamaskowaniu kumoterstwa, nepotyzmu i zwykłej korupcji.
 • baca56 2017-11-26 10:19:40
  C.d.
  5. Ściany. Od zewnątrz dołem decha nieobrzynana na mijankę, ale najpierw kilka warstw starych plandek przeciwko przewiewaniu - wentylacja ma być górą, dołem ma być zacisznie.
  6. Okna - w górnej części (powyżej zasięgu rogów) pas zbrojonej folii dachowej na ramkach z łaty dachowej 4x6. Trzeba wymieniać co 2 - 3 lata. Rolka folii 150zł + jedna dniówka.
  Wewnątrz jakiekolwiek dechy do zasięgu rogów - im solidniejsze, tym mniej corocznych napraw.
  7. Wentylacja. W ścianach szczytowych górą niezamknięte otwory +- 1m2, do tego otwarta szczelina w ścianach bocznych w grubości krokwi. Ważne: wiatr górą, zacisze dołem.
  8. Zimą w silne mrozy głęboki obornik nie zamarza - ale pojawiają się "gówniane kamienie" na powierzchni - trzeba wtedy więcej ścielić i odrzucać "kamienie" gdzieś na bok.
  9. Unikam inwestycji z PROW - co z tego, że zwrócą (być może...!) połowę, jeśli będę musiał wydać pięć razy więcej - procenty w banku, kontrole, mitręga biurokratyczna, ryzyko.
  9. Rolniku! Pamiętaj: najpierw PROW, potem PROVIDENT!
 • Rolnik z opolskiego 2017-11-26 09:22:02
  Wyniki mówią same za siebie. Jak by było im tam źle na pewno nie udało by się osiągnąć takiej mleczności. Tylko pogratulować a nie zazdrościć!!!
 • baca56 2017-11-26 09:11:35
  Brawo Paweł, brawo "Farmer" - obory za miliony służą do tuczenia banków i ewentualnie zaspokajania pychy rolnika. Krowy zdecydowanie preferują prostsze rozwiązania.
  Od 9 lat utrzymuję bydło w tego typu wiatach wzniesionych bardzo tanio, systemem gospodarczym. Hoduję mięsne, ale jak widać na przykładzie Pawła mleczne też dają radę... Kilka rad dla ewentualnych naśladowców:
  1. Konstrukcja - warto zasięgnąć rady fachowca, dobrego cieśli, albo nawet konstruktora.
  Można w ten sposób sporo zaoszczędzić na drewnie i robociznie, a wiata wytrzyma śnieg i wiatry. Niekoniecznie drogi projekt - po prostu dobra rada.
  2. Dobrze przemyśleć układ wiaty w aspekcie ergonomicznym - jak ułatwić pracę, jak maksymalnie umożliwić mechanizację obsługi (pasza, obornik itp)
  3. Moje wiaty są bez fundamentów - słupy wkopane w ziemię. Ważne, aby BARDZO SOLIDNIE zaimpregnować wszystko, co styka się z gruntem - tu najszybciej może dojść do zniszczeń - drewno gnije :), a naprawy są pracochłonne. Jeśli to możliwe - zdrenować teren.
  4. Doskonałym i taniutkim pokryciem dachowym są bannery reklamowe. U mnie najstarszy dach ma 9 lat i ciągle jest dobry. Nachylenie połaci min. 30%, krokwie co max. 90 cm, od góry listwy mocujące banner (takie kontrłaty) na całej długości krokwi. Należy tylko zwracać uwagę na merytoryczną treść bannera - np. te z kampanii wyborczych się nie nadają, bo do obrazki na zewnątrz irytują sąsiadów, do wewnątrz - mogą krowom odebrać mleko :). Ja mam "palmiarnię" (wakacje) i "raty 0%

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.82.73.21
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!