PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Kolego życzliwy popatrz tylko na poziom włókna w każdym innym substytucie śruty hi pro - nawet na śrutę makuch sojowy ale np z Ukrainy, gdzie mamy go powyżej 4proc, a właśnie to włókno mówi nam o przyswajalności i efektywności trawienia . problem z białkowymi z naszej szerokości geograficznej jest nie ten klimat gleba jaki w Ameryce. Makuch rzepakowy dla świń w ilości więcej niż 4 - 5 proc w mieszance to często problem biegunek i efekt podobny do dezynterii. Ponad to gdy będziesz chciał zbilansować mieszankę na poziomie aminokwasów strawnych musisz uzupełnić całość lizyną sntetyczną, gdzie metionina z rzepaku ledwie wyrówna finansowo dodatkowy nakład lizyny. I ostatni argument: każdy nawet najprostszy rolnik wie, że na "ciemnym koncentracie" - dla oszczędnośći przez mieszalnie chrzczonego śrutą rzepakową tucznik rośnie zdecydowanie wolniej .
Pytanie: czy w takim razie musimy dobudowywać dodatkowe chlewnie na te dwa tygodnie tuczu? Kto to sfinansuje? A jeszcze lepiej kto da pozwolenia, których załatwienie dziś jest prawie niemożliwe? Już właśnie wprowadzają ustawę azotynową, oczywiście zapłaci za wszystko hodowca. Dlatego w pełni podtrzymuję swoją argumentację i nie mogę pogodzić się, że po raz kolejny jakaś grupa żeruje na efektywności produkcji trzody. A tak jeszcze na logikę: skoro część ziemi przeznaczyliśmy na qq i rzepak pod biopaliwa a do tego dołożymy jeszcze dodatkowe pod np sugerowany groch, łubin albo polską soję, to z automatu zmniejszymy areał zbóż do skarmienia

Hodowca, 2017-12-09 07:54:02

Gdyby różnica w cenie za 1 kg białka była 1 zł a nie 0,5 zł to może byłoby więcej chętnych na rzepakowa

debrzyna, 2017-12-08 17:31:03

hodowca, całkiem soi nie da się zastąpić rzepakiem ale przynajmniej część już się da więc nie pisz w ten sposób bo wielu hodowców właśnie część zastępuje. Nawet dużo osób coraz częściej sięga po groch biały.

życzliwy, 2017-12-08 16:25:28

to wmawianie, że rzepak jest dobry w żywieniu świń, to jak twierdzenie, że 2+2 =5, albo 3 albo jeszcze coś innego. Tej mafii wciskającej hodowcom śrutę/ makuch rzepakowy mówimy NIE!!!! Niech sami zajmą się hodowlą to zrozumieją. Właściwie to oni to wiedzą, ale ich partykularnym interesem i ekstra zyskiem będzie zakaz śruty sojowej. mam Nadzieję, że jednak lobby braci starszych w wierze na dzień przed zakazem, wykona telefon gdzie trzeba i będzie po staremu. I tak będzie!

Hodowca, 2017-12-08 09:52:24BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Baranowo rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

miwigos

Do mnie jeszcze nie dojechali,bo to już wielkopolska ,ale są juz blisko