Menu

„Farmer” w Kętrzynie

Specyficzne rolnictwo, szczególni uczestnicy kolejnej konferencji „Farmera”, zorganizowanej w Kętrzynie 25 lutego.

„Farmer” w Kętrzynie „Farmer” w Kętrzynie

Długa lista uczestników naszej kolejnej regionalnej konferencji, ale i trzycyfrowe wpisy słuchaczy w rubryce zgłoszeń, pokazującej liczbę hektarów uprawianych w gospodarstwie. To obrazuje specyfikę naszego ostatniego regionalnego spotkania z czytelnikami.

„Farmer” wybrał się na swoją kolejną konferencję „Przez innowacyjność do sukcesu” w rejony o dobrej ziemi i do rolników, którzy znają możliwości swojego regionu. Nasi prelegenci dostosowali swoje wykłady do potrzeb i sytuacji słuchaczy. A ci chcieli u progu wiosny przede wszystkim usłyszeć o tym, jak zasiać i nawozić, aby zebrać dobry plon.

Rzepak to roślina chętnie uprawiana w okolicach Kętrzyna, stąd wykład „Technologia nawożenia rzepaku ozimego i ocena aktualnej sytuacji” dr.  Witolda Szczepaniaka z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, został wysłuchany z wielką uwagą. Podobnie było z drugim wykładem tego autora, poświęconym pszenicy.

Rolnicy wiedzą, że rośliny potrzebują magnezu. Michał Laszczyński – marketing manager, K+S Polska Sp. z o.o. wyjaśniał, jaki preparat wybrać, aby plon był jak najwyższy.

Marcin Oleszczak z firmy Kazgod omówił fazy krytycznego zapotrzebowania rzepaku i pszenicy ozimej na poszczeglne mikroelementy. Wiosenne nawożenie zbóż i rzepaku w oparciu o nawozy Grupy Azoty przedstawił Paweł Grabowski. Z kolei Wiesław Ciecierski reprezentujący firmę Intermag, skoncentrował się na wpływie krzemu podawanego nalistnie na zdrowie i plon kilku gatunków roślin rolniczych i ogrodniczych.

Wreszcie ochrona roślin – o problemach z nią związanych powiedzieli specjaliści z Instytutu Ochrony Roślin z Poznania. Jakub Danielewicz skoncentrował się na zapobieganiu powstawania odporności grzybów, na substancje czynne fungicydów. Kolejne zagadnienie: kiedy wejść z ochroną chemiczną, aby była uzasadniona ekonomicznie, omówił Henryk Wachowiak. Wreszcie problem jak łączyć substancje czynne, aby osiągnąć oczekiwany efekt przybliżył Adam Paradowski.

Innowacyjne rozwiązania maszyn, podnoszące jakość plonów -  to temat wystąpienia Damiana Adamczaka z firmy John Deere Polska. Z kolei dr Adam Ekielski z Wydziału Inżynierii Produkcji, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przekonywał: „Kombajn musi na siebie zarabiać – niezbędne innowacyjne rozwiązania”.

Rolnicy nie tylko z uwagą wysłuchali wykładów, ale i wykorzystali spotkanie do zadawania pytań prelegentom i do wymiany zdań z kolegami. 

Następna okazja 4 marca w Kamieniu Śląskim.

 

×