Menu

Gościnne Sielinko dla Farmera

Kolejna konferencja Farmera za nami. Tym razem gościliśmy w Wielkopolsce, konkretnie w Sielinku. Rolnicy nie zawiedli, przybyło 250 osób.

Gościnne Sielinko dla Farmera Gościnne Sielinko dla Farmera

Wizyta w Sielinku to już czwarte spotkanie z II cyklu konferencji Farmera „Przez innowacyjność do sukcesu".

Jako pierwszy głos zabrał Bogdan Fleming - wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który zapowiedział, że już niedługo w regionie będą odbywały się przetargi na zakup ziemi rolnej z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Apelował do rolników, aby umieli się oni między sobą wówczas dogadać. - W Sejmie będzie składany też projekt ustawy, żeby po roku 2016 ziemia nie była jednak sprzedawana obcokrajowcom. Czy to się uda? Musi być na to wola polityków wszystkich opcji - dodał Fleming.

Następnie głos zabrał Ryszard Napierała - kierownik Centrum Szkoleniowo-Wystawienniczego w Sielinku i gospodarz miejsca w którym odbywała się konferencja. - Państwa obecność podkreśla to, że wszyscy ci, którzy upatrują w rolnictwie swoją przyszłość, ci rolę doradztwa i potrzebę zdobywania i rozwijania swojej wiedzy i rangę nowych wiadomości doskonale rozumieją - mówił na spotkaniu Napierała.

Prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu przybliżył temat stosowania środków ochrony roślin w uprawie zbóż i rzepaku w kontekście już bardzo bliskiego obowiązywania u nas przepisów integrowanej ochrony roślin. Skuteczność ochrony uwarunkowana jest bowiem umiejętnym doborem substancji czynnej, techniką wprowadzenia preparatu przy uwzględnieniu parametrów pogodowych. Te elementy należy połączyć z zasadami integrowanej ochrony, która przewiduje metodę chemiczną jako uzupełnienie, dając pierwszeństwo niechemicznym metodom. Prof. Korbas zapewnił rolników, że nie muszą się bać wejścia w życie obligatoryjnych przepisów dotyczących integrowanej ochrony. - Te działania, które już do tej pory wykonujecie, w zasadzie są w bardzo dużym procencie zgodne z koncepcją integrowanej ochrony roślin, które podaje nam rozporządzenie Unii Europejskiej - podkreślał prof. Korbas.

Po wystąpieniu naukowca przyszedł czas na prezentacje firm. Jako pierwszy głos zabrał Piotr Murat - zastępca dyrektora Działu Nawozów firmy Agrosimex. Omówił on jak poprawić żyzność i sprawność biologiczną gleby, a także jak wykonać nawożenie startowe. O nowych chelatach IDHA firmy ADOB z kolei mówił przedstawiciel firmy - Błażej Chudziński - dyrektor ds. sprzedaży. Myślą przewodnią jego wystąpienia było bezpieczeństwo środowiska glebowego, bo w odróżnieniu od większości związków chelatujących dostępnych obecnie na rynku, po aplikacji IDHA ulega on prawie całkowitej biodegradacji i jest alternatywę dla popularnego EDTA. Z kolei Jan Narkiewicz-Jodko - dyrektor ds. marketingu - firmy Intermag z 25-letnim stażem w branży - zaprezentował paletę nowych produktów na ten sezon, a paleta jest rozbudowana.

Wiele emocji i pytań wzbudziło wystąpienie dr Witolda Szczepaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który mówił o efektywności nawożenia zależnej od zróżnicowanego odżywiania roślin, ale i gleby. Punktem wyjścia jest uregulowany odczyn gleby. Przypomniał, że rośliny do właściwego wzrostu potrzebują wody, światła, dwutlenku węgla i temperatury, aby proces fotosyntezy zachodził. - Żeby to było efektywne musimy pamiętać o składnikach pokarmowych, czyli przede wszystkim o azocie, ale za nim kryją się wszystkie pozostałe makro i mikroskładniki - dodał dr Szczepaniak.

Po raz pierwszy w konferencjach Farmera wzięła udział firma zajmująca się mechanizacją rolnictwa - firma John Deere Polska. Mateusz Janicki - specjalista ds. kombajnów zbożowych zaprezentował właśnie rozwiązania w kombajnach zbożowych. Jeden z nich mogli na miejscu podziwiać uczestnicy spotkania, bo firma zaprezentował go i też inne maszyny przed Centrum Szkoleniowo-Wystawienniczego w Sielinku (również maszyny firmy Kuhn).

W drugiej części spotkania tematyka została nieco zmieniona. Dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki PIB mówił o dobrze zbilansowanej paszy dla trzody chlewnej. A Piotr Żuk - prezes ZG Polskiego Towarzystwa Energetycznego o budownictwie energooszczędnym, o tym jak zbudować dom i otrzymać 50 tys. dopłaty. - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program dopłat do kredytów zaciągniętych na budową domów energooszczędnych. W bankach kredyt z dopłatą powinien być dostępny w pierwszym kwartale 2013 r. Wdrożenie programu przewidziane jest na lata 2013-2018, a wydatkowanie środków z nim związane do 31 grudnia 2022 r. - mówił Żuk.

Następne konferencje Farmera odbędą się 26 lutego w Olsztynie i 28 lutego w Szepietowie.

 

×