Menu

Jak wspomóc regenerację rzepaku?

W tym roku rzepaki wyglądają bardzo różnie i każdorazowo trzeba zanalizować stan własnej plantacji. Część liści rośliny stracą w wyniku przemarznięcia i dlatego trzeba będzie zadziałać tak, by wspomóc roślinę w jej odbudowie.

Jak wspomóc regenerację rzepaku? Dr Witold Szczepaniak z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Fot. Katarzyna Szulc

- Przede wszystkim jak najszybciej trzeba podać potas i fosfor, gdyż oba składniki są niezbędne do uruchomienia azotanów i regeneracji roślin po zimie. Jeśli tylko można wjechać w pole zachęcam by zastosować nawozy potasowe – mówił dr Witold Szczepaniak z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ta sugestia prelegenta wywołała poruszenie wśród bardzo licznie zgromadzonych na konferencji Farmera „Przez innowacyjność do sukcesu” w Dolsku. Jednakże dr Szczepaniak zaznaczył, że nie należy obawiać się wymycia składników. Dotychczas wystąpiły bardzo niewielkie ilości opadów śniegu, a w niektórych regionach nie było ich wcale, w glebie występuje deficyt wody. Ponadto stosowanie tych nawozów jest zgodne z przepisami prawa. Rolnicy będący na OSN mogą aplikować nawozy od 1. marca, ale dotyczy to nawozów azotowych.

- Efektywne pobieranie jest wówczas, gdy składnik jest rozpuszczony i znajduje się przy systemie korzeniowym. Opady spowodują rozpuszczenie i przemieszczenie nawozów w kierunku systemu korzeniowego i dzięki temu roślina będzie mogła z nich szybciej skorzystać. Zastosować można, np. sole, Korn-Kali. W momencie aplikacji nawozu azotowego do (najlepiej szybko działającego, czyli w formie azotanowej NO3-) rośliny będą zaopatrzone w potas i fosfor, szybciej uaktywni się uruchamianie azotu z nawozu – dodał dr Szczepaniak.