Menu

Nadmierne krzewienie zbóż może być niekorzystne

Ciepła jesień i łagodna zima wpłynęły na silne rozkrzewienie zbóż ozimych. Zbyt duża liczba źdźbeł nie wpływa dobrze na wielkość plonu. Można to niwelować odpowiednim dawkowaniem azotu – powiedział dr Witold Szczepaniak podczas konferencji Farmera „Przez innowacyjność do sukcesu” w Zamościu.

Nadmierne krzewienie zbóż może być niekorzystne Nadmierne krzewienie zbóż może być niekorzystne

Ciepła jesień po 10 października i dostateczna wilgotność sprawiły, że pszenica ozima silnie się rozkrzewiła. Nadmierne rozkrzewienie nie jest korzystne. Na dobrych glebach Zamojszczyzny z 300 ziarniaków na metrze kwadratowym wystarczy uzyskać 600-650 kłosów - uważa dr Witold Szczepaniak.

Przy zbyt silnym rozkrzewieniu rośliny odznaczają się dobrym piętrem górnym kłosów, ale kłosy są krótsze, odznaczają się większą ilością pośladu, są bardziej podatne na choroby. Generalnie z takiego stanu rzeczy jest więcej szkód niż korzyści - mówił podczas prelekcji nt nawożenia pszenicy ozimej i aktualnej sytuacji w uprawach.

Liczbę źdźbeł można próbować redukować przez opóźnienie i zmniejszenie dawki azotu podczas pierwszego wiosennego nawożenia azotem.

- Trzeba przy tym bardzo uważać. Zbyt mała i zbyt późna dawka azotu może zredukować również ilość źdźbeł najbardziej plonotwórczych - tych,na których najbardziej nam zależy. Na pewno rozkrzewienie jesienne jest zdecydowanie bardziej korzystne niż wiosenne. Warto też pamiętać, że pierwsza dawka nie jest tylko na start, ale też na zabezpieczenie dalszego okresu rozwoju - wyjaśnił naukowiec.

Wiosenna dawka azotu powinna zawierać się w granicy 28-32 kg na tonę plonu ziarna.

W wielu uprawach już jesienią rozpoczęło się krzewienie. W dobrze prowadzonym łanie jest to korzystne zjawisko, gdyż w tej fazie silnie rozwijają się korzenie, dzięki czemu zmniejsza się stres wiosenny związany z niedoborem wody.

Dr Szczepaniak przypomniał również o istotnej roli siarki, która zwiększa przyswajalność azotu i podwyższa jakość plonu. Sugerowana dawka siarki to ok. 4,5 kg na tonę przewidywanego plonu (6-7 część dawki azotu). Z kolei magnez wspomaga transport azotu ze słomy do kłosów podczas kwitnienia.

×