Menu

Nasza wizja przyszłości

„Farmer” realizuje cykl spotkań dla nowoczesnych rolników.

Nasza wizja przyszłości Nasza wizja przyszłości

8 listopada 2012 w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbyło się spotkanie dla producentów rolnych „Rolnictwo - wizja przyszłości".

Projekt „Rolnictwo - Wizja Przyszłości" skupił się na trzech elementach produkcyjnych. Ochronie roślin w integrowanej produkcji, która zbliża się wielki krokami, nawożeniu w integrowanej ochronie oraz na przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2014 - 2020, ryzyku produkcyjnym i zarządzaniu nim, zmiennościach cenowych i wykorzystywaniu instrumentów pochodnych w ograniczaniu ryzyka cenowego.

- Żyjemy w bardzo dynamicznie zmieniającym się świecie. Żyjemy w ciekawych czasach - co do tego nie ma wątpliwości. Jednakże wspomniane wątpliwości nastręczają zmiany, które dzieją się wokół nas. Dlatego też Farmer chce jak najlepiej przygotować rolników na nadchodzące zmiany. Chcemy, żebyśmy wszyscy czuli się pewnie - w trudnym ekonomicznie świecie - mówił Radosław Iwański, redaktor naczelny Farmera, podczas otwarcia konferencji.

Doradzaliśmy w produkcji roślinnej. Jak powinni zachowywać się producenci w integrowanej ochronie roślin. Magdalena Januszewska z Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa poinformowała o Krajowym Planie Działania na rzecz ograniczania ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin na lata 2013-2017. Do 26 listopada br. resort rolnictwa ma ten plan złożyć w Komisji Europejskiej. Dotyczy on m.in. zasad stsowania integrowanej ochrony roślin.

Prof. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podpowiadał rolnikom, jak mają postępować stosując się do integrowanej ochrony. Profesor wskazał na miejsce chemicznej ochrony w zasadach Krajowego Planu Działania. Przypomniał, że efekty działania herbicydów uzyskujemy najczęściej znikomą dawką substancji czynnej.

Jakub Danielewicz z Instytutu Ochrony Roślin instruował producentów o fungicydowej ochronie w nowych warunkach prawnych.

Remigiusz Waligóra poinformował o ochronie roślin oferowanej przez Makhteshim-Agan. Waligóra zauważył, że Makhtesim-Agan oferuje szeroką paletę produktów (w Polsce 60, na świecie - 120) od pojedynczych molekuł do złożonych substancji. Makhteshim-Agan to już nie tylko firma generyczna, ale także oferująca własne substancje i inwestująca w rozwój i badania.

W II części spotkania z rolnikami także poświęconej produkcji roślinnej, udział wzięli dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodni czego w Poznaniu oraz Jan Narkiewicz-Jodko z firmy Intermag oraz Błażej Chudziński z ADOB. Goście mówili o nawożeniu jako elemencie integrowanej ochrony roślin oraz o ciągle rozwijającym się i zdobywającym rolników nawożeniu dolistnym.

Dr Witold Szczepaniak zwracał uwagę rolników na możliwość stymulacji odporności roślin poprzez odpowiednie nawożenie. Nie ma wątpliwości, że nawożenie musi być kompleksowe. Jan Narkiewicz-Jodko z Intermagu w naukowym wystąpieniu, zwrócił uwagę na praktyczne zastosowanie fosforu, który jest niezbędny do funkcjonowania każdej komórki roślinnej. Z kolei Błażej Chudziński z ADOB obronił tezę, że biorozkładalne chelaty IDHA są rewolucją w nawożeniu dolistnym.

Spotkanie z producentami pod hasłem „ekonomia w gospodarstwie rolnym" rozpoczął Marek Pawłowski z Grupy Osadkowski, która oferuje rolnikom kompleksowe wsparcie od 1990 r. - Skupiamy wokół siebie ludzi, dla których wyzwaniem jest tworzenie otaczającej rzeczywistości, nadając jej nowe kierunki - mówił Pawłowski.

W ostatniej - III części - dotyczącej zarządzania finansami w gospodarstwie rolnym udział wzięli prof. Edward Majewski, dr Piotr Sulewski i dr Mirosław Hamulczuk z SGGW w Warszawie oraz Sławomir Dudziak z Europejskiego Funduszu Leasingowego i Tomasz Roszkowski - dziennikarz Farmera.

Cześć III spotkania „Rolnictwo - Wizja Przyszłości" była poświęcona „kasie" - zarządzaniu, cenom, ryzyku produkcyjnemu i przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej.

Prof. Edward Majewski pokazał producentom mocne i słabe strony Wspólnej Polityki Rolnej, która będzie obowiązywała w Unii Europejskiej w latach 2014-2020.

Dr Piotr Sulewski przedstawił wykład o ryzyku produkcyjnym i powiedział jak sobie z nim radzić, natomiast dr Mariusz Hamulczuk mjówił m.in. o globalizacji cenowej i zmiennościach cen i uczulał producentów na „funkcjonowanie schematów cenowych i produkcyjnych" które powinny być wykorzystywane w planowaniu produkcji. Tomek Roszkowski, dziennikarz „Farmera" na konkretnych przykładach pokazał jak można ograniczyć ryzyko cenowe przy wykorzystaniu instrumentów pochodnych. Mówił, czym one są, przekonywał, żeby się ich nie bać. Sławomir Dudziak z Europejskiego Funduszu Leasingowego przedstawił kompleksowe narzędzia finansowania inwestycji, jako element wsparcia rozwoju rynku Agro.

Po każdej części konferencji do głosu dochodzili rolnicy. To był najlepszy czas na zadanie pytań i rozwianie wątpliwości.

- Każda podpowiedź - o ile jest dobra - liczy się. Dobre decyzje zarządcze przekładają się na oszczędności i większy zysk. Jak postępować, żeby ciężka praca miała ekonomiczny sens? Na to pytanie odpowiadamy podczas spotkań z nowoczesnymi rolnikami, poszukującymi eksperckich porad, ceniącymi wiedzę i doświadczenie. To także z myślą o nich, ze świadomością zaufania, jakim darzą ukazujący się od ponad 80 lat tytuł, tworzymy miesięcznik Farmer i stale udoskonalamy portal farmer.pl - dodaje Radosław Iwański, redaktor naczelny „Farmera".

Relacje, porady i komentarze ze spotkania z rolnikami w Ossie koło Rawy Mazowieckiej można przeczytać na portalu farmer.pl w zakładce - konferencje, a także w poszczególnych działach produkcyjnych.

W styczniu i lutym 2013 roku odbędzie się druga edycja regionalnych konferencji skierowanych do rolników „Przez innowacyjność do sukcesu". Spotkania zaplanowano w województwach: pomorskim (Stare Pole), wielkopolskim (Sielinko), podlaskim (Szepietowo), lubelskim (Sitno), dolnośląskim (Wrocław) oraz warmińsko-mazurskim (Olsztyn).