Menu

Szepietowo na zielono

30-31 maja 2015  •  Szepietowo  • 

Jak najlepiej uprawiać, zbierać i przechowywać zielonkę? Jaką wybrać kosiarkę, czy prasę? Na te i wiele innych pytań związanych z technologią produkcji pasz zielonych, poznasz odpowiedź 30 i 31 maja w Szepietowie. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego po raz dziesiąty organizuje Zieloną Galę. Imprezie towarzyszą Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego pod znakiem energii odnawialnej.

Zielona Gala

Zielona Gala to największa w Polsce północno-wschodniej impreza poświęcona technologii produkcji pasz z użytków zielonych. Do Szepietowa, już po raz dziesiąty przyjadą liczący się producenci maszyn i urządzeń zielonkowych. Rolnicy będą mieli okazję dokonać przeglądu maszyn, kosztami ich eksploatacji i ich wydajności, a także zapoznają się z technologią zbioru.

Najbardziej oczekiwany punkt każdej Zielonej Gali to widowiskowy pokazy pracy maszyn. Początek 31 maja o godzinie 12.00. Na 8 hektarach swoje możliwości techniczne zademonstruje prawie 200 maszyn i urządzeń, w tym: kosiarki, przetrząsarki, zgrabiarki, prasy, prasoowijarki, przyczepy zbierające, sieczkarnie polowe oraz owijarki do bel.

Teoretyczna część gali upłynie pod znakiem seminariów i wykładów. Będą one dotyczyć racjonalnego użytkowania łąk i pastwisk. Można będzie się dowiedzieć, jak przedłużyć żywotność użytków zielonych i na co zwrócić uwagę przy produkcji pasz objętościowych. Zielona Gala to również okazja do skorzystania z fachowego doradztwa, swoje stoiska będą miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Ponadto prezentowane będą poletka doświadczalne PODR w Szepietowie.

Zielona energia i targi budowlane

Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego przyciągną do Szepietowa kilkudziesięciu wystawców, prezentujących szeroką ofertę produktów dla budownictwa inwentarskiego oraz nowoczesne rozwiązania dla domu.

Tegoroczna edycja targów poświęcona będzie systemom energooszczędnym – 30 maja odbędzie się „Dzień z odnawialnymi źródłami energii”. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z korzyściami płynącymi z zastosowania systemów energooszczędnych i wymogami niezbędnymi przy ich instalacji. Firma Optima Polska przygotowuje blok tematyczny. Eksperci udzielą szczegółowych informacji na temat istniejących rozwiązań, kosztów inwestycji i możliwości dofinansowania. Na zainteresowanych czekają liczne pokazy. Będzie okazja obejrzeć pracę instalacji fotowoltaicznej i systemów solarnych. Jako jedni z pierwszych zaprezentujemy na żywo pracę wiertnicy geotermalnej.

Zapraszamy do Szepietowa!