Menu

X Warszawskie Święto Chleba, 7 października, Warszawa

07 października 2012  •  Warszawa  • 

Warszawskie Święto Chleba organizowane jest od 2003 roku. Honorowy patronat nad nim objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik. Te coroczne warszawskie dożynki wpisały się na stałe do kalendarza imprez odbywających się w stolicy i mają na celu popularyzację tradycji wsi mazowieckiej, promowanie tradycyjnych polskich wypieków i wyrobów artystów ludowych, pokazanie mieszkańcom miasta obrzędów związanych z chlebem oraz zachęcenie warszawiaków do zabawy przy muzyce zespołów ludowych.

Kulminacyjnym punktem Święta jest korowód wieńców dożynkowych. W korowodzie, przy akompaniamencie kapel, idą zespoły ludowe niosąc barwne wieńce i chleby obrzędowe. Na estradzie chleby wręczane są gospodarzom i gości. Do późnych godzin popołudniowych na estradzie występują zespoły ludowe z Mazowsza, Kurpi i Podlasia prezentując przyśpiewki, pieśni tańce charakterystyczne dla tych regionów Polski.

Na mieszkańców Warszawy oraz licznych turystów czekają stoiska piekarzy i twórców ludowych.

W największych namiotach prezentują swoje wyroby warszawscy, i nie tylko, mistrzowie piekarstwa. Bogactwo pokazywanych wypieków wprawia w zdumienie tych, którzy biorą udział w Święcie. Nie brakuje też atrakcji nawiązujących do przeszłości – chętni mogą spróbować mielenia ziarna na żarnach. Piekarze pokazują jak formuje się ozdobne bochny chleba dożynkowego. Dzieci mogą spróbować także swoich sił w tej dziedzinie, ale przede wszystkim zająć się lepieniem figurek z ciasta.

Nie brakuje również słynnych polskich produktów pszczelich - przeróżnych gatunków miodów, spadzi, miodów pitnych i świec woskowych. Twórcy ludowi prezentują różne rodzaje haftów, frywolitek,  wycinanek, jak również wytwory kurpiowskiej obróbki bursztynu. Obok  na straganach królują kwiaty suszone barwione na różne kolory, robione z kłosów zbóż i papieru. Rzeźby drewniane, wyroby z wikliny, gliny i białego drewna dopełniają barwny obraz kiermaszu.    

Więcej informacji: www.cbr.edu.pl

Organizator:
Centralna Biblioteka Rolnicza
im. Michała Oczapowskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-950 Warszawa, skrytka pocztowa 360
Tel.: 22/ 826 6041
Faks: 22/ 826 0157