W 2011 roku Agencja zorganizowała 798 przetargów ograniczonych na sprzedaż 12,5 tys. ha (wszystkie dla rolników zamierzających powiększyć gospodarstwo rodzinne) i 70 przetargów na dzierżawę 1,3 tys. ha (wszystkie dla rolników zamierzających powiększyć gospodarstwo rodzinne). Rozstrzygnięto 604 przetargi na sprzedaż 9,7 tys. ha oraz 64 przetargi na dzierżawę 1,2 tys. ha. W tym roku odbędzie się zdecydowanie więcej przetargów ograniczonych niż w latach poprzednich – dowiadujemy się w ANR.

Nowy prezes ANR Leszek Świętochowski zapowiadał, że „sprzedaż państwowej ziemi rolnej będzie odbywała się głównie na przetargach ograniczonych, w których mogą brać udział tylko rolnicy zamieszkali w danej gminie”. Jak dotąd agencja nie jest w stanie ocenić, na ile jej zapowiedzi udaje się realizować.

Nowe zasady sprzedaży realizowane są przez Agencję od marca br. Dlatego dane statystyczne dotyczące liczby zorganizowanych przetargów ograniczonych i powierzchni na nich sprzedanych będą znane w sierpniu br. po zakończeniu okresu rozliczeniowego za pierwsze półrocze 2012 r. Natomiast tylko w maju br. ANR ogłosiła kilkaset przetargów ograniczonych na sprzedaż gruntów w całym kraju – wyjaśnia ANR.

Podobał się artykuł? Podziel się!