PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

W Pyrzycach przetarg ograniczony ze słupem słupa?

W Pyrzycach przetarg ograniczony ze słupem słupa?

Spółka niby godzi się na wyłączenie ziemi z dzierżawy i oddanie jej do przetargu, ale ziemi nie oddaje – jesienią odda, a w zamian za wydanie tych 30 proc. areału pozostałe 70 proc. kupi po preferencyjnej cenie. O te 30 proc. okoliczni rolnicy powalczą w przetargu. Ograniczonym. Ograniczonym do nich – te przetargi to wielki sukces rządu, tyle że niektórzy z uczestników przetargu będą mieli kapitał większy niż inni, a zgromadzony w wyniku wcześniejszych ustawionych przetargów.Informowaliśmy o przyczynach niezadowolenia rolników protestujących w Pyrzycach.

Dziś mamy potwierdzenie: w Pyrzycach rzeczywiście ANR zgodziła się na przedłużenie umowy dzierżawy, gwarantując zarazem spółce zachowanie możliwości preferencyjnego zakupu ziemi.

ANR w Szczecinie potwierdza: zezwolono aneksem do umowy na dłuższą dzierżawę ziemi spółce „Zakład Rolny Obojno”. Jednocześnie zapewnia, że ziemia z wyłączenia we wrześniu trafi na przetargi:

„W oparciu o przepisy ustawy z dn. 16.09.2011r Spółka "Zakład Rolny Obojno" miała wyłączyć ok. 280 ha z dzierżawionych łącznie 860 ha. Wyłączenie, zgodnie z podpisanym aneksem nastąpi 31.08.2013r. Jednocześnie OT ANR zabezpieczyła swoje prawa co do odbioru wyłączonej nieruchomości tytułem egzekucyjnym. Przetargi ograniczone na te nieruchomości zostaną ogłoszone we wrześniu 2013 r.

Zgodnie z przepisami ustawy z dn. 16.09.2011 r. dzierżawca nabywa prawo pierwszeństwa w nabyciu pozostałych w dzierżawie gruntów, po wydaniu do Zasobu WRSP 30 proc. gruntów wyłączonych obustronnie podpisanym aneksem do umowy dzierżawy”.

Pozostaje jednak pytanie, dlaczego ANR zgodziła się na przedłużenie dzierżawy?

- Oni mają prawo zbioru zasiewów, to jest tylko tym powodowane – mówi Elżbieta Kurpiel z Sekcji Organizacyjno-Prawnej OT ANR w Szczecinie.

A dlaczego zasieli, skoro wiedzieli, że będą ziemię oddawali?

- Nie wiem, czy te zasiewy były przed wydaniem decyzji o wyłączeniu ziemi – mówi Elżbieta Kurpiel. I dodaje, że musiały być, bo jak inaczej to uzasadnić? – Warunkowy termin wydania tej ziemi: po zbiorach oziminy. Oni mają prawo zbioru zasiewów – to jest tylko tym powodowane. Nie możemy odebrać gruntu, na którym jest zasiew.

A czy nie należało tego czasu zasiewu ustalić przed wydaniem decyzji przedłużających termin wydania ziemi? Elżbieta Kurpiel przyznaje, że być może trzeba było – ale ona o tym nie ma wiedzy. Czekamy więc na dalsze wyjaśnienia.

Rolnicy protestujący w Pyrzycach mieli więc podstawy do oburzenia: liczyli na to, że ziemia od spółki "Zakład Rolny Obojno" trafi na przetargi. Teraz okazuje się, że jak poczekają jeszcze rok, w przetargu powalczą o 30 proc. tego areału.

Marek Olech, burmistrz Pyrzyc, przyznaje,  że ok. 900 ha z Obojna bardzo poprawiłoby sytuację.

- Około połowy areału ziemi uprawnej na terenie gminy Pyrzyce w tej chwili znajduje się w rękach kapitału obcego - mówi. - Gdyby rolnicy z gminy Pyrzyce i ościennych mogli tę ziemię kupić po cenach wywoławczych, albo jak byśmy mogli zrobić jedno postąpienie, to by nas to zadowalało i rozwiązywało problem ziemi na długie lata.

Jak twierdzi burmistrz, o mechanizmie podkupowania ziemi „na słupa” rozmawiał z przedstawicielami CBA, którzy odebrali stosowne dokumenty notarialne, potwierdzające proceder. Jak na razie – reakcji nie ma. Co więcej: akcja kupowania „na słupa” bez przeszkód przechodzi na młodsze pokolenie. 

Jak mówi burmistrz, do udziału w organizowanych teraz przetargach, zapowiedzianych na najbliższe dni, też są podstawiane osoby.

- Teraz robią to, jak to rolnicy określili, „na rodzinę”, czyli np. pani N ma syna i teraz syn, a nie pani N startuje w przetargu. Syn ma owszem udokumentowane, że jest rolnikiem, ale on nigdy tego nie robił, nie ma zielonego pojęcia o tym, maszyny są na matkę, a on wykazuje w dokumentach, że to jest jego. I znowu, jeżeli nie poszło to na te osoby podstawione przez kapitał zagraniczny, to teraz nasi kupują na słupy.

Czyli mamy słupy słupów, albo drugie pokolenie słupów…

Czy zadziała CBA? Czy też okaże się, że nic się nie da zrobić – a rolnicy za rok powalczą o 30 proc. ziemi wydanej przez spółkę, oczywiście w przetargu ograniczonym – tyle tylko, że udział niektórych z nich będzie „wzmocniony” przez kapitał powstały na dotychczas czynionych niejasnych interesach?

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • saszeta 2013-07-19 22:37:51
  a wystarczy powalczyć o zniesienie dopłat w uni. Ziemi będzie opór jak parę lat do tyłu
 • rolnik 2013-07-19 14:33:53
  przetargi będą wstrzymane do momentu, aż ziemię zakupi klika, która ma na celu wypranie nieuczciwie zarobionych pieniędzy. "pozdrawiam" Komitet protestacyjny - zero skrupułów dla układów i kolesiostwa... jesteś w komitecie to należy sie ziemia za darmo, bo komitet i koledzy mają jedynie futro w kieszeni....
 • golf 2013-07-18 09:02:58
  sprzedadzą polske za kilka nedznikow moim zdaniem ziemia rolna powinna być tylko dla polskich rolnikow i przez nich uprawiana niemiec co najwyżej może sobie dzialke kupic 30 arow i to wszystko
 • rolnik 2013-07-17 21:21:40
  TERAZ MODNA JEST METODA NA POTOMKA JAK KTOŚ JEST SPALONY BO HANDLOWAŁ ZIEMIĄ ,A POTOMEK W DOMU TO NIC NIE WIE WIĘC KILKA HEKTARKÓW RODZIC PRZEPISZE I LECIMY DALEJ Z ZAKUPEM.
 • wład 2013-07-17 17:17:42
  Panowie Chłopi, najlepiej byłoby żeby, tak jak po wojnie,rozdawali te ziemie, co ? W Polsce jeszcze nie urodzili się ci co potrafią, tak jak Niemcy, czy inne mądre nacje, obwarować zakup gruntów prawnie tak by kupili Polacy, bo my zawsze głupi po szkodzie. O tym co przed szkodą, szkoda mówić.
 • ukasz 2013-07-17 17:06:17
  dajcie spokój już z ta ziemią bo jak tak bedziecie sie napalać to i tak jej nie kupicie a na koniec was w ziemi pochowaja i wtedy bedziecie mieli jej pod dostatkiem
 • chlop z wlkp 2013-07-17 16:18:21
  "Syn ma owszem udokumentowane, że jest rolnikiem, ale on nigdy tego nie robił, nie ma zielonego pojęcia o tym"

  cos zaczyna to za bardzo smierdziec, ze przetargi beda dobre tylko jezeli wygraja "nasi" kandydaci, a nie inni, chocby posiadali odpowiednie kwalifikcje bo zawsze mozna je podwazyc

  efekt - niemal calkowite wstrzymanie przetargow w zach.pom., na zasadzie "Nie pozwalam!"

 • Ala 2013-07-17 16:01:13
  PSL = stonka
  polska wieś = kartoflisko
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!