PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ANR: 2012 najlepszy, jeśli chodzi o trwałe rozdysponowanie

ANR: 2012 najlepszy, jeśli chodzi o trwałe rozdysponowanie

ANR jest zadowolona z realizacji znowelizowanej ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.Postulaty rolników protestujących w Szczecinie zostały w 100 proc. zrealizowane – stwierdził prezes ANR Leszek Świętochowski, relacjonując dziś w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Znowelizowano rozporządzenia, uspołeczniono przetargi, stosowane są przetargi ograniczone – licytacyjne lub ofertowe. W efekcie udało się wyeliminować z przetargów osoby kupujące ziemię na cele spekulacyjne. Z przetargów wykluczane są osoby, które nabyły już 300 ha.  W umowach określane są sankcje na wypadek nieprzestrzegania umowy sprzedaży, agencja ma prawo odkupu.

Jak podkreślił Leszek Świętochowski, przy przetargach ofertowych nie można ustawiać kryteriów pod konkretnego nabywcę – aby tego uniknąć, stosowane ujednolicenie kryteriów w całym województwie, a przetarg taki zatwierdza prezes. Na 56 przetargów ofertowych 50 odbyło się w oddziale szczecińskim.

Jak zapewnia prezes, nowelizacja ustawy przewidująca sprzedaż 30 proc. ziemi pochodzącej z dzierżaw została wdrożona. Agencja przesłała 1085 zawiadomień, aneksy zawarło 675 dzierżawców, odmówiło – 410. Powierzchnia gruntów trafiająca do sprzedaży po wyłączeniach jest różna w różnych województwach. Różny jest też termin wyłączenia, grunty będą sukcesywnie wydawane. Najwięcej ziemi do sprzedaży trafi w województwach: zachodniopomorskim – 16 656 ha, wielkopolskim – 11 208 ha, na kolejnym miejscu jest warmińsko-mazurskie. Ale są też województwa, w których ziemi z tego tytułu nie ma wcale: świętokrzyskie, śląskie, podlaskie, lub jest niewiele, jak np. w mazowieckim.

- Rok 2012 był najlepszy, jeśli chodzi o trwałe rozdysponowanie – stwierdził prezes Świętochowski. – Sprzedano 132 tys. ha, zawarto 13 tys. umów, średnia cena 1 ha wyniosła 19 300 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • arszczecin 2013-09-01 20:00:12
  rolass, te ekolochy wyślą prawnika na postępowanie arimrowskie ( a byłem na takim co było tych prawników 3 ) i wsadza bajkę iż to nie było koszenie właściwe a jedynie eliminowanie chwastów, przy użyciu rebaka

  @ krzak, jeśli już to tylko 1 :) , chociaż wielu rolników nie chce giemo. co do anr to najwieksza urwa , banda darmozjadow. ponoć szeregowy prac anr zarabia więcej niż kier biura powiat arimr
 • rolass 2013-09-01 18:10:52
  To kumpel Sawickiego! Opowiada głodne kawałki. ANR to sitwa, prezes ANR niedawno był dyrektorem ANR vw Lublinie z p[ensja 22 tys. złotych, a teraz pewnie ma ponad 30 tys. zł. Nie dostał sie na posła więc mu posadę załatwił kumpel z PSL. To były nauczyciel, widocznie był kiepski więc p;oszedł w politykę....Szkoda, że ANR nie jest rozliczana z gruntów rolnych, które od 9 lat zgłaszane sa przez róznych cwaniaków do dopłat bezpośrednich, rolnośrodowiskowych. Wiedza o tym, ale nie potrafią nawet wymienić się danymi z ARIMR. To ci sami ludzie więc wszystko wg nich jest O.K. Teraz powinna się ANR i ARIMR przyjrzeć trwałym uzytkom zielonym w dopłatach ornitologicznych. Och jak pieknie orkanami i dykowymi sa cięte łaki i po raz kolejny wyłudzane sa dopłaty przez cwaniaków ze stolicy. Polecam podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie. Patologia po całości! Pewnie Komisja Europejska i UE się ucieszą jak im prześle materiał dowodowy w postaci nagrań za kilka ostatnich lat. Niech wiedza jak ANR i ARiMR z cwaniakami okradaja UE.
 • Krzak 2013-08-29 08:12:40
  Niektóre postulaty protestujących w Szczecinie były chyba dyktowane przez firmy chemiczne zainteresowane aby nie wprowadzać GMO. Tym, którzy wypisują głupoty o GMO też przydała by się nauka!
  ANR jest największym PASEREM współczesnego świata! Zarządza i sprzedaje kradzione mienie! Pierwsza ustawa przewidywała krótką żywotność tej Instytucji,ALE szybko się zoriętowano, że na tym można ,,kręcić niezłe lody". I dzisiaj ,,zielona mafia" opanowała całkowicie tą firmę i jest to doskonała przechowalnia dla wiernych ,,pretorianów". Tak szybko nie odpuszczą! Opanowali niemal wszystkie instytucje związane z rolnictwm i są pasożytami rolnika!
 • ekojajo 2013-08-28 17:14:58
  To jest chyba ziomek min Sawickiego,bo wyczuwam ten sam nad burzański akcent,styl,szyk i prezencję.....
 • arszczecin 2013-08-28 16:12:34
  Postulaty rolników protestujących w Szczecinie zostały w 100 proc. zrealizowane – stwierdził prezes ANR Leszek Świętochowski.
  ..
  Was w tym psl trzeba do szkoły wysłać jeśli czytać nie potraficie. Jakie postulaty zostały spełnione?
  Dla przypomnienia :


  1. Wprowadzenia moratorium na sprzedaż ziemi z Zasobu WRSP w woj. zachodniopomorskim do czasu wejścia w życie rozwiązań prawnych gwarantujących skuteczną realizację podstawowego zadania ANR tj. tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych.

  2. Uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów z Zasobu WRSP oraz zagwarantowanie możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych.

  3. Objęcie tarczą antykorupcyjną procesu gospodarowania gruntami z Zasobu WRSP oraz aktywnego udziału instytucji i organów państwowych w zwalczaniu patologii związanych z procesem rozdysponowania gruntów.

  4. Przygotowania rozwiązań prawnych wzorowanych na innych krajach UE ograniczających pełną swobodę obrotu ziemią rolniczą i wspierających rodzinny charakter gospodarstw rolnych.

  5. Zdecydowanie sprzeciwiamy się wprowadzeniu podatku dochodowego w rolnictwie. Naszym zdaniem będzie on dodatkowym obciążeniem finansowym w momencie kryzysu na wsi i pogłębi niekonkurencyjność polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej.

  6. Domagamy się kompleksowych działań Rządu RP w kwestii wyrównania warunków konkurencji polskich rolników wobec rolników starej „Piętnastki” poprzez wyrównanie poziomu dopłat bezpośrednich oraz zapewnienie odpowiednich środków finansowych w nowej perspektywie finansowej.

  7. Sprzeciwiamy się wprowadzeniu tzw. programu zazielenienia (7 % wyłączeń z uprawy) szczególnie w kontekście zalegalizowania upraw GMO w naszym kraju.

  8. Żądamy wyraźnego i zdecydowanego sprzeciwu polskiej delegacji w kwestii cięć środków finansowych na Wspólną Politykę Rolną w ramach negocjacji najnowszej propozycji Budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020.

  9. Domagamy się zaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzji Komisji Europejskiej o potrąceniu rolnikom części krajowych płatności UPO, w ramach systemu modulacji dla gospodarstw o płatnościach całkowitych ponad 5000 €. Redukcja szczególnie negatywnie wpłynie na sytuację ekonomiczną gospodarstw i obszarów wiejskich woj. zachodniopomorskiego.

  10. Żądamy wstrzymania procesu prywatyzacji spółek sektora rolno-spożywczego które są obecnie prywatyzowane bez czynnego udziału rolników.

  11. Wnosimy o utrzymanie obecnego systemu ubezpieczeń społecznych w ramach KRUS i zmiany niesprawiedliwych zapisów ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

  12. Domaga się zwiększenia limitów zużycia paliwa rolniczego do 120 l/hektar i zwrotu pełnej akcyzy.

  13. Domagamy się wprowadzenia przepisów umożliwiających rolnikom przetwarzanie własnych surowców gospodarczych i ich sprzedaży. Przepisy sanitarne dotyczące takiej działalności powinny być dostosowane do skali oraz sezonowości produkcji. Obecny stan prawny skutecznie uniemożliwia rolnikom prowadzenie działalności przetwórczej, która mogłaby polepszyć kondycję finansową gospodarstw i umożliwić konsumentom dostęp do lokalnych produktów.

  14. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec próby zalegalizowania upraw GMO w naszym kraju poprzez nową ustawę o nasiennictwie uchylającą zakaz obrotu nasionami GMO. Gwarancję na zakaz upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych GMO może jedynie dać zapis ustawowy pozostający pod kontrolą Parlamentu, a nie rozporządzenie o nieznanej treści, które ma być wprowadzone w przyszłości.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!