Wiceszef resortu rolnictwa dodał, że ponadto Agencja nieodpłatnie przekazała na rzecz samorządów 3,8 tys. ha.

- Staraliśmy się, aby plan rzeczowy i finansowy był realizowany zgodnie z założeniami. Wyniki pierwszego półrocza potwierdzają naszą determinację i zaangażowanie w to, by zasilać budżet państwa i dążyć do tego, żeby sprzedaż gruntów była jak największa - mówił podczas konferencji prezes ANR Tomasz Nawrocki.

- W pierwszych dwóch kwartałach sprzedaliśmy tyle ziemi, ile zamierzaliśmy, ponad 51 tys. ha, czyli o prawie 40 proc. więcej niż w latach ubiegłych. Chcemy w tym roku sprzedać dużo powyżej 100 tys. ha, a jest to związane z tym, że mamy spore oczekiwania ze strony budżetu państwa. Jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia 2,5 mld zł i 260 mln do Funduszu Rekompensacyjnego - powiedział szef ANR.

Jak zaznaczył, plan półroczny został wykonany w prawie w 100 procentach, a wpływy były o 30 proc. większe niż w latach ubiegłych. Wynika to z tego, że w Agencji podjęto działania, które usprawniły jej funkcjonowanie - wyjaśnił Nawrocki. Poinformował, że dwukrotnie została zwiększona liczba przetargów. W tym roku odbyło się ich prawie 50 tys., co oznacza, że Agencja organizuje ok. 500 przetargów dziennie. Ponadto znacznie została zwiększona podaż państwowych gruntów. W tym roku ANR przygotowała do sprzedaży ok. 200 tys. hektarów.

Dodał, że dzięki zwiększeniu podaży cena gruntów nie rośnie. W I kwartale tego roku średnio za hektar państwowej ziemi trzeba było zapłacić 15 tys. zł, podczas gdy w tzw. obrocie prywatnym 1 ha kosztował 19 tys. zł.

Według stanu na koniec czerwca 2011 r. w zasobie ANR jest trochę ponad 2 mln ha gruntów, z tego w dzierżawie jest ok. 1 mln 550 tys., czyli 75 proc zasobu. Najwięcej dzierżawionej ziemi znajduje się w woj. dolnośląskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim.

Jeżeli rolnicy będą nabywali ziemię, tak jak dotychczas, uda się zrealizować wszystkie zamierzenia Agencji - zapewnił Nawrocki. Podkreślił, że Agencja realizuje pomyślnie plan finansowy. Do końca lipca do budżetu trafi ze sprzedaży ziemi 300 mln zł, w październiku - kolejne 350 mln zł, a w grudniu br. - 700 mln zł. W sumie w II półroczu wpłaty wyniosą 1 mld 350 mln zł. W pierwszym półroczu br. ANR przekazała do państwowej kasy 1 mld 173 mln zł. W sumie od 2005 r. Agencja zasiliła budżet kwotą ponad 6 mld zł.

Agencja ponadto ma obowiązek wpłat na Fundusz Rekompensacyjny, z którego wypłacane są odszkodowania dla tzw. zabużan. W 2011 r. na ten cel zostanie przekazane ponad 264 mln zł, z tego w pierwszym półroczu - ok. 240 mln zł. Od 2006 r. do końca 2010 r. do Funduszu trafi w sumie prawie 2,8 mld zł. Podobał się artykuł? Podziel się!