Jest to najwyższa kwota w 20-letniej historii Agencji, jaką ANR ma wpłacić do budżetu w ciągu zaledwie 12 miesięcy. - Jeszcze bardziej intensyfikujemy proces prywatyzacji. W tym roku procedurom sprzedażowym (ale nie sprzedaży) poddamy ok. 300 tys. ha – powiedział Tomasz Nawrocki, prezes ANR.

Kolejne środki w formie zaliczek ANR wpłaci w trzech kwartalnych ratach: 300 mln zł do końca lipca; 350 mln zł do końca października i 700 mln zł do 10 grudnia br. Warto zaznaczyć, że od 2005 r. do końca maja 2011 r. Agencja przekazała do budżetu państwa już 5 mld zł.

Ponadto ANR na bieżąco zasila Fundusz Rekompensacyjny, z którego wypłacane są rekompensaty dla Zabużan. Na ten cel Agencja, w latach 2006–2010, wpłaciła już ponad 2,5 miliarda złotych. W tym roku będzie to kwota ok. 265 mln zł.

- Uprościliśmy procedury sprzedaży, organizujemy więcej przetargów – ich liczba wzrosła dwukrotnie w ciągu 3 lat, zwiększyliśmy liczbę oferowanych gruntów do sprzedaży na przetargach oraz odblokowaliśmy sprzedaż nieruchomości dotychczas zablokowanych ze względu na zastrzeżenia reprywatyzacyjne – mówi Nawrocki.

Prezes ANR zwraca uwagę na fakt ograniczenia przedłużania umów dzierżawy i systematycznie urynkawiane czynsze dzierżawne.

- Ważnym czynnikiem było również zintensyfikowanie promocji i sprzedaż terenów inwestycyjnych – dzięki temu przychody z ich sprzedaży wzrosły, po kryzysowym dla tego rynku 2009 roku, o  ponad 100 mln zł do 287 mln zł w 2010 r. – dodaje Nawrocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!