Poseł PiS Andrzej Dera powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości dwa projekty ustaw w tej sprawie utrudnią lub uniemożliwią wydawanie niekorzystnych dla Polaków wyroków - takich, na mocy których nieruchomości są przekazywane byłym niemieckim właścicielom lub ich spadkobiercom.

Według Dery, pierwszy projekt zobowiązuje skarb państwa i samorządy terytorialne do tego, aby w ciągu 6 miesięcy uporządkowały zapisy w księgach wieczystych (tych nieruchomości, które należą do nich), tak by odpowiadały one stanowi faktycznemu; drugi projekt mówi o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego domów i mieszkań w prawo własności.

Jak mówił, do dziś złożono 32 pozwów o odzyskanie nieruchomości - w większości na ziemiach odzyskanych.

Poseł chciałby, aby prace nad nowymi przepisami zostały zakończone do jesieni.

Przed konferencją, na forum Sejmu, w części poświęconej pytaniom w sprawach bieżących, Dera pytał o tę sprawę sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości Beatę Kempę.

Wiceminister zwróciła uwagę, że zmiany w księgach wieczystych dokonywane są zawsze na wniosek strony zainteresowanej (np. sądy nie mają takiego obowiązku z urzędu), dlatego jeden z projektów resortu dotyczący uporządkowania ksiąg wieczystych dotyczy tych nieruchomości, które należą do skarbu państwa lub jednostek samorządu.

"Należy przyznać, że w systemie ksiąg wieczystych zachowały się niezgodne z rzeczywistym stanem prawnym wpisy własności na rzecz obywateli czy instytucji niemieckich, jednak nie wynika to z braku regulacji prawnych, a tym samym nieprawidłowości w funkcjonowaniu ksiąg wieczystych, lecz istotnych i wieloletnich zaniedbań, a wręcz bezczynności władzy publicznej" - mówiła.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!