PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Blisko 15 proc. gruntów rolnych bez właścicieli

Około 15 proc. gruntów rolnych w Portugalii nie posiada właściciela - wynika z raportu pozarządowej Fundacji Francisco Manuela dos Santosa (FFMS). Najwięcej "ziemi niczyjej" znajduje się w środkowej i północnej części kraju.Jak poinformował profesor Rodrigo Sarmento de Beires, koordynator badania pt. "Własność ziemi uprawnej w Portugalii", jego autorzy skierowali już do rządu Pedra Passosa Coelho wniosek o utworzenie rejestru gruntów rolnych nie posiadających właściciela i przejęcie ich w uprawę przez fundusz publiczny.

- Nasze badanie dowodzi, że państwo dysponuje wartościowym obszarem, który nie jest w żaden sposób wykorzystywany. Należałoby przejąć te grunty pod uprawę, a dodatkowo stale aktualizować elektroniczny spis właścicieli gruntów rolnych - stwierdził Sarmento de Beires.

- Nasze badanie wykazało również brak właścicieli w przypadku wielu terenów zalesionych. Pilną sprawą wydaje się być utworzenie przez państwo elektronicznego spisu takich obszarów - odnotowali autorzy studium.

W podsumowaniu raportu stwierdzono, że wysoki odsetek tzw. ziemi niczyjej wynika z nasilonego zjawiska migracji ludności wiejskiej do miast. Przypomniano też, iż brak właścicieli gruntów rolnych utrudnia prace przy przeciwdziałaniu powszechnym w Portugalii pożarom.

Zdaniem profesora Portugalia posiada również bardzo nieaktualny spis inwentarza gospodarstw rolnych, co skutkuje niskimi wpływami z tytułu tzw. podatku od nieruchomości (IMI).

- Co roku fiskus pozyskuje z tego źródła około 8 mln euro, czyli zdecydowanie za mało w porównaniu z aktualnym stanem znajdujących się na portugalskiej wsi nieruchomości. Do państwowej kasy wpływa zaledwie 65 proc. kwoty, jaka jest mu należna z tego tytułu - dodał naukowiec.

Na terenie Portugalii znajduje się blisko 8,4 mln hektarów terenów rolnych. Według raportu FFMS tylko 37 proc. gruntów rolnych tego kraju znajduje się pod regularną uprawą, zaś 38 proc. porośniętych jest drzewostanami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Kolodziej 2014-01-11 00:36:06
  Masz dziś dobry humor :)
 • s 2014-01-11 00:25:19
  Dawajcie mi tych bogatych napaleńców, co płacą po 100tys/ha. Opitolę glebę i wieję z tego rabunkowego kraju wygrzewać (...),,o w Portugalii. Tam nawet nie wiedzą ile mają ziemi. Złożę wniosek o dopłatę na całość jako użytkownik bezumowny i po roku kupię sobie "polski sejm" na własność
 • Kolodziej 2014-01-10 23:58:12
  38 proc. gruntów zarośnięte krzakami??? U nas płacą po 100 tys. a tam darmo nikt nie chce.
 • baca56 2014-01-10 23:48:59
  Dziś Portugalia, jutro Polska.
  Tylko nie mamy takich plaż i słońca. W zimie mrozy, a i wiatr, jakbyś się nie obrócił - zawsze w mordę.
  Ale i tak - nie rzucim ziemi...
 • DomNadOceanem.pl 2014-01-10 23:39:02
  Dzień dobry,

  Zapraszamy Państwa na naszą stronę http://DomNadOceanem.pl gdzie oferujemy Państwu szereg atrakcyjnych nieruchomości na sprzedaż i na wynajem. Na naszą ciągle uzupełnianą ofertę, przygotowaną we współpracy z renomowanymi biurami nieruchomości i deweloperami, składają się zarówno luksusowe wille, domy i apartamenty w najwspanialszych zakątkach Portugalii, jak również działki budowlane oraz propozycje inwestycji w nieruchomości, które stosunkowo niewielkim nakładem kosztów można łatwo przekształcić w atrakcyjne hotele, czy gospodarstwa agroturystyczne. Gwarantujemy profesjonalną, kompetentną obsługę przy i po zakupie, zapewniając Państwu komfort i bezpieczeństwo transakcji oraz satysfakcję z podjętej decyzji.
  Pomożemy Państwu od strony formalnej również przy zakupie dowolnej nieruchomości wskazanej przez Państwa, również spoza naszego katalogu.

  Portugalia, jako kraj o największej liczbie słonecznych dni w Europie ma kolosalny potencjał turystyczny. Kupno nieruchomości, czy to na własny użytek, czy na wynajem, szczególnie teraz, gdy ceny spadły od kilku do kilkudziesięciu procent, to szansa udanej inwestycji.

  Zapraszamy!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!