PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Były rolne są budowlane jest VAT

Były rolne są budowlane jest VAT

Przekształcisz grunty rolne w budowlane i zapłacisz podatek VAT od ich sprzedaży - informuje dziennik Rzeczpospolita.Rolnik zakupił przed laty grunty rolne na powiększenie gospodarstwa. Pobierał płatności do gruntów rolnych wypłacanych przez ARiMR. Dwa lata temu rada miejska podjęła uchwałę o przekształceniu ich w grunty budowlane. Rolnik podzielił 25 ha na 153 działki budowlane, które sprzedaje.

Rolnik uznał, że wyżej wymienione czynności są zwykłym zarządem gruntów należących do osoby prywatnej. Uważał, że nie jest handlowcem. Dlatego też uznał, że nie musi pacić podatku VAT od sprzedaży poszczególnych gruntów (działek) budowlanych. Rolnik jest podatnikiem VAT z tytułu wynajmu nieruchomności.

Innego zdania jest dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.  Uznał on, że sprzedaż działek nie jest zwykłym zarządem nieruchomości, a sprzedawca gruntów będzie miał stały dochód. Uznał także, że działania sprzedającego będą miały charakter profesjonalny, mimo, że on nie zamierzał prowadzić działań marketingowych wobec sprzdawanych działek budowlanych. 

Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że sprzedający grunty wypełnia definicję prowadzenia działalności gospodarczej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • QUETZALCOATL 2012-08-15 21:27:57
    Sprawa wcale nie jest tak jednoznaczna, jakby wynikało z tytułu. Otóż każdy przypadek sprzedaży działek budowlanych przez rolnika podlega indywidualnej ocenie izby skarbowej co do obowiązku - lub jego braku - odprowadzenia podatku VAT. Stwierdzenie tegoż obowiązku przez tego czy innego dyrektora również sprawy nie przesądza. Sprzedającemu służy odwołanie do WSA i dalej NSA, które w wielu przypadkach decyzje izb skarbowych uchylają. Nie miejsce tu na szczegółowe omawianie problemu, dość powiedzieć, że w większości przypadków VAT od sprzedaży działek budowlanych przez rolników się NIE NALEŻY. Polecam zapoznanie się z wyrokiem NSA z dn. 9 listopada 2011 r. sygn. akt I FSK 1655/11 oraz z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE z dn.15 września 2011r. w sprawach połączonych C- 180/10 i C- 181/10. Apeluję do rolników, których problem dotyczy i którzy spełniają kryteria podnoszone w wyrokach NSA, o odwoływanie się do sądów od niekorzystnych dla nich decyzji izb skarbowych dotyczących wspomnianego VAT.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!