PRZEGLĄD PRASY: Agencja Nieruchomości Rolnych, która dysponuje ziemią skarbu państwa nadal włada 2 mln. 700 tys. ha, z czego 1 mln. 900 tys. ha. oddała w dzierżawę. Najwięcej nieruchomości rolnych do rozdysponowania znajduje się w województwach: zachodniopomorskim, warmińsko – mazurskim i lubuskim, a najmniej w województwach – małopolskim, kujawsko – pomorskim oraz opolskim – pisze Irena Boguszewska.

Przetarg za przetargiem

Od początku działalności ANR sprzedała w całym kraju ponad 1 mln. 600 tys. ha gruntów, a przez cztery pierwsze miesiące tego roku – ponad 40 tys. ha. gruntów, czyli 40 proc. tegorocznego planu. Dlaczego sprzedaż odnotowały oddziały terenowe agencji w Szczecinie, Rzeszowie, Olsztynie, Bydgoszczy i we Wrocławiu. Agencja sprzedaje i dzierżawi ziemię wyłącznie na przetargach, w latach 1992 – 2006 przeprowadziła ich ponad 570 tysięcy.

Im mniejsza tym droższa

W pierwszym kwartale tego roku najwyższe ceny ziemia osiągnęła w województwach: kujawsko – pomorskim (ponad 11 tys. za ha.), warmińsko – mazurskie (ponad 10 tys. za ha.), dolnośląskim (ponad 9 tys. za ha.). W całym kraju w tym roku za 1 ha. ziemi ze skarbu państwa trzeba było zapłacić średnio 8.977 zł., czyli prawie 2,5 tys. zł. więcej niż rok wcześniej. Najdroższe są małe działki, o wielkości do 1 ha. Średnio cena takich w przeliczeniu na ha. to 11,8 tys. zł.

Ceny w Unii

W większości krajów Unii Europejskiej ziemia drożeje systematycznie od 1999 r. Średnio wzrosła o 30 proc. Wyjątek stanowią Niemcy, gdzie po przyłączeniu wschodnich landów ceny ziemi nieznacznie spadły. Z koli najwyższy wzrost cen ziemi odnotowano w Danii, Irlandii i Szwecji (nawet o 40 – 50 proc.), nie co mniejszy w Belgii i Anglii (o 10 – 20 proc.).

Źródło: Głos Koszaliński

Podobał się artykuł? Podziel się!