W domu mieszkalnym pomieszczenia chroni się przed chłodem. W przechowalni warzyw równie ważne jest uzyskanie efektu odwrotnego – ochrony przed ciepłem. Izolacja ścian i dachu stanowi w tym wypadku skuteczną ochronę w ciepłe dni, które zdarzają się również zimą. Optymalna temperatura w przechowalni nie może przekraczać kilku stopni powyżej zera. Dlatego przechowalnia bez sztucznego schładzania powietrza może funkcjonować od późnej jesieni do wczesnej wiosny,  gdy temperatura, przynajmniej nocą i o świcie, jest zwykle dość niska. W ciągu doby jest więc możliwość doprowadzenia zimnego powietrza z zewnątrz do schłodzenia pryzmy warzyw. Zastosowana izolacja ścian i dachu powinna być na tyle skuteczna, aby chłód utrzymać co najmniej przez następne kilkanaście godzin, do czasu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie na tyle, że możliwe będzie ponowne przewietrzenie przechowalni.

Zimne z gruntu
Najpewniejszą izolacją jest gruba warstwa gruntu. Obiekt przechowalniczy, na wzór starych piwnic, można wpuścić w grunt, a stojący na powierzchni – obsypać warstwą ziemi, o grubości co najmniej 1,5 m. Naturalna temperatura w gruncie na takiej głębokości nie przekracza bowiem 10 st.C i taka sama będzie panować również w pomieszczeniach magazynowych. Wówczas znacznie łatwiej jest obniżyć temperaturę jeszcze o kilka stopni, doprowadzając chłodne powietrze z zewnątrz. Przy takiej izolacji nigdy nie ma obawy o przemarznięcie warzyw, jak i niebezpieczny wzrost temperatury, która na pewno nie przekroczy 10 stopni.

W wielu wypadkach dla potrzeb przechowalniczych adaptuje się istniejące, niewykorzystane budynki. Nawet jeśli ściany starego budynku są grube, zwykle nie mają zalecanego współczynnika przenikania ciepła „u” dla tego rodzaju obiektów, czyli innymi słowy – ciepło zbyt szybko przez nie przenika.

Rozwiązaniem jest położenie dodatkowej izolacji. Dla obiektów murowanych wymagana warstwa styropianu to 15–20 cm dla stropu i 15 cm dla ścian zewnętrznych. Wartość izolacyjna wełny mineralnej różni się od izolacyjności styropianu nieznacznie, stąd grubości warstw pozostaną takie same.