Temperatura jest jednych z tym elementów środowiska, które znacząco wpływają na wyniki chowu świń. W związku z tym w pomieszczeniach instaluje się różnego typu urządzenia pozwalające na dostarczeniu zwierzętom niezbędnej dla nich ilości ciepła. Gdy temperatura spadnie poniżej zalecanego poziomu, świnie potrzebują więcej energii, co przejawia się zwiększonym pobraniem paszy. U młodych zwierząt jest to niebezpieczne, gdyż może doprowadzić do pojawienia się biegunek, wywołanych właśnie nadmierną ilością zjedzonej paszy, której nie są w stanie prawidłowo strawić.

Prosięta muszą mieć bardzo ciepło

Po urodzeniu prosięta nie mają dostatecznie rozwiniętego systemu termoregulacji, dlatego w kojcach porodowych należy koniecznie zainstalować dodatkowe źródło ciepła. Umieszczone w części legowiskowej ma zapewnić im temperaturę ok. 30 st.C.

Najbardziej popularne jest zastosowanie promienników podczerwieni, które zawiesza się w oprawie ochronnej nad legowiskiem. Można też dodatkowo taki promiennik umieścić w specjalnie przygotowanej budce, mającej zapobiec szybkiemu rozchodzeniu się ciepła po całym kojcu. Budka zbudowana jest z materiału charakteryzujacego się niską ciepłochłonnością. W praktyce często jednak używa się do tego celu różnego typu płyt z tworzywa sztucznego, jakie są dostępne w danym gospodarstwie. W pokrywie takiej budki wywiercony jest otwór, w którym umieszcza się lampę promiennika. Ściany wykonuje się często z pasów foliowych – mają one utrudnić rozchodzenie się ciepła w płaszczyźnie poziomej. Cała konstrukcja zostaje przymocowana do ściany kojca, tak aby było możliwe jej uchylanie. Wtedy też do pokrywy doczepiany jest łańcuch bądź linka zawieszająca. Oczywiście na rynku są oferowane gotowe rozwiązania tego typu, które wykonuje się z lepszych materiałów niż te dostępne w gospodarstwie. Budki takie są szczelniejsze, a użyta folia grubsza, co czyni ją dużo bardziej odporną, przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne.

Zalecana temperatura w chlewni