janicki 

Opis: dr Janicki

Dr Czesław Janicki, który jest prezesem gospodarstwa podkreśla, że dzisiaj ponosi koszty na maksymalne plony. Co roku produkuje ponad 8 ton zbóż, 4 tony rzepaku, 60 ton buraków. Czuje pewien żal do prasy, gdyż jego zdaniem gazety źle piszą o dużych firmach. – Jeżeli chcemy być konkurencyjni, to nie można dyskryminować wielkoobszarowych gospodarstw – mówi.

W Chodowie pracuje od 80 do 100 pracowników – wszystko zależy od sezonu. Na etapie prywatyzacji przedsiębiorstwa nikogo nie zwolniono, ale tez nikogo nowego nie przyjęto do pracy. Szefem fermy jest Władysław Bartłomiejczak, który zawiaduje wszystkim już od 30 lat. To on regularnie dogląda setek krów, które rocznie dają 6 tysięcy litrów mleka.

Miks dla krów składa się z pięciu pasz objętościowych i pięciu pasz treściwych. Są one wyprodukowane w Chodowie. Z tutejszych buraków, jęczmienia… Sianokiszonka i kiszonka przechowywane są w okazałych silosach. Wśród chodowskich zabudowań są i XIX wieczne budynki.

kiszonka

Średnio jednak krowa daje kilkadziesiąt litrów mleka. Ostatnio zdarzyła się taka, która dała 62 litry. Lepiej jednak tak wydajnych krów mieć jak najmniej ze względu na ich krótką żywotność. Obecnie na ukończeniu jest obora na 340 krów. – Będzie to prawdziwa perełka, najpiękniejsza obora w Polsce – opowiada z dumą prezes Janicki.

Mleko sprzedawane jest wyłącznie dla Bakomy, „Bovinas” w dużym stopniu produkuje jogurty naturalne. Do ich wytworzenia potrzebne jest mleko bardzo czyste. Nie powinno być w nim 50 tysięcy bakterii. Ciekawostką jest to, że odzyskiwane ciepło z mleka jest wykorzystywane do mycia wszystkich urządzeń. Od 1 maja spółka sprzedaje mleko po ok. 1,25 za l. – Obawiam się, że cena ta będzie spadać, a koszty produkcji wzrosną – martwi się prezes.

udojnia