Jeszcze niedawno dostosowanie gospodarstw do unijnych standardów dla większości rolników było równoznaczne z wybudowaniem płyt obornikowych i zbiorników do przechowywania gnojowicy. Na ten cel można było nawet dostać dotacje. Jednak, aby nie zwracać unijnych funduszy, rolnicy muszą zrealizować inwestycje do końca lipca tego roku.

W międzyczasie przepisy się zmieniły i obowiązek posiadania zbiorników do przechowywania gnojowicy obowiązuje tylko gospodarstwa wielkotowarowe.

Kinga Rosłon, Ministerstwo Rolnictwa: - pozostałe podmioty ten obowiązek przechowywania gnojówki i gnojowicy będą miały dopiero od 1 stycznia 2011 r.

Oznacza to, że nie wszystkie gospodarstwa prowadzące produkcje zwierzęcą będą musiały mieć płyty obornikowe.

Kinga Rosłon, Ministerstwo Rolnictwa: - tylko te podmioty wielkotowarowe maja obowiązek posiadania płyt obornikowych, szczelnych, żeby się nie dostawały wycieki do gleby.

Zupełnie innym przepisom podlegają gospodarstwa, które leżą na tak zwanych OSN-ach czyli terenach szczególnie narażonych na działanie azotu. Tam wszyscy rolnicy mają obowiązek posiadania zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!