PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dzierżawcy chcą oddać ok. 79 tys. ha

Dzierżawcy chcą oddać ok. 79 tys. ha

Dzierżawcy ziemi z państwowych zasobów zadeklarowali zwrot ok. 79 tys. hektarów gruntów - poinformował o wstępnych wyliczeniach prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski. Ziemia ta ma być sprzedana rolnikom.Zgodnie z nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa, dzierżawcy, którzy mają ponad 300 ha ziemi będą musieli oddać do zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych 30 proc. dzierżawionej powierzchni. Zostanie ona sprzedana rolnikom indywidualnym na powiększenie gospodarstw.

Agencja, zgodnie z nowymi przepisami, wysłała zawiadomienia do dzierżawców (1103 umów dzierżawy), proponując im zwrot łącznie ponad 136 tys. ha użytków rolnych.

Prezes zaznaczył, że przepisy dotyczą osób i spółek, które dzierżawią ponad 428 hektarów, czyli w sumie 550 podmiotów. Natomiast ziemię od Agencji dzierżawi kilkadziesiąt tysięcy podmiotów.

Jak mówił prezes, ponad połowa dzierżawców zgodziła się na wyłączenie części gruntów. Pozostali, którzy nie zgadzają się na to, będą mogli dalej dzierżawić grunty do czasu wygaśnięcia umowy, ale w ten sposób tracą prawo pierwszeństwa zakupu ziemi i ponadto nie będą mogli przedłużyć umowy dzierżawy - podkreślił Świętochowski.

Ziemia, która zostanie oddana przez dzierżawców, czyli w sumie ok. 79 tys. ha, w ciągu roku zostanie w większości przejęta przez ANR. Podobnie stanie się z gruntami dzierżawców, które wrócą do ANR po wygaśnięciu umów. Agencja szacuje, że może to być nawet ponad 200 tys. ha.

Ustawodawca zakładał, że w wyniku zmniejszenia części dzierżawionych gospodarstw na rynek trafi 150 tys. ha, teraz może to być ok. 250 tys. ha.

Świętochowski dodał, że podaż gruntów będzie rozłożona w czasie, bo niektóre umowy zawarto nawet na 30 lat, do ich wygaśnięcia pozostało np. jeszcze 20 lat.

Jak mówił szef Agencji, przejmowane nieruchomości zostaną podzielone na mniejsze działki. Zgodnie z przepisami, będą to gospodarstwa nie mniejsze niż wynosi średnie gospodarstwo w kraju (10 ha) powiększone o 50 proc., czyli w praktyce ANR będzie sprzedawała minimum 15-hektarowe działki. Ale np. w województwie zachodniopomorskim będzie to 45 ha.

Prezes podał też, że Agencja będzie sprzedawała mniejsze działki np. na przetargach nieograniczonych, w których mogą uczestniczyć także osoby, które nie są rolnikami.

- Będziemy przygotowywać ofertę dla danego środowiska rolników, czyli w rejonach, gdzie są mniejsze gospodarstwa o mniejszej sile ekonomicznej. Działki będą odpowiednio mniejsze - powiedział prezes.

W tym roku zainteresowanie zakupem ziemi przez rolników jest wyjątkowo duże. Do końca września ANR sprzedała 87,5 tys. ha wobec 80,6 tys. ha w analogicznym okresie 2011 r.

Świętochowski przypomniał, że Agencja ma możliwości rozłożenia na raty spłaty należności za ziemię. Wystarczy wpłacić 10 proc. wartości działki, a resztę można spłacać przez 15 lat przy oprocentowaniu 2 proc. w skali roku.

Według prezesa, jeżeli rolnik decyduje się na gospodarowanie na wsi, to nie ma lepszego czasu i warunków na zakup ziemi.

Przypomniał, że preferencyjne warunki zakupu ziemi będą obowiązywały maksymalnie do końca 2013 r. A od 1 maja 2016 r. ziemię będą mogli kupować także obywatele innych krajów, co znacznie zwiększy konkurencję i trzeba się liczyć ze wzrostem cen ziemi.

Świętochowski zapewnił, że w tym roku Agencja nie będzie mieć problemów z realizacją planu finansowego. Zaplanowano, że ANR wpłaci do budżetu i na Fundusz Rekompensacyjny 1,8 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • ukasz 2012-10-08 10:04:07
  to niech se kupią te ziemie i bedą włascicielami a dzierżawa to nie ich własnosc tylko panstwa wiec nie mają nic do gadania jak tego wymaga racja stanu bo według konstytucji RP Polskie rolnictwo powinno sie opierać na gospodarstwach rodzinnych
 • dik 2012-10-08 07:30:43
  Dzierżawcy chcą ?! Dzierżawcy są zmuszani ! tak poprawnie powinien brzmieć tytuł >
 • kmieć 2012-10-07 19:38:53
  6 021 zł za wagę żywą, ceny za 1kg już nie pamiętam bo poszedł pod topór z początkiem maja br.
 • jarki 2012-10-07 18:13:28
  pewnie że potrzebna są różne media
 • Johny_Bravo 2012-10-07 17:53:56
  Jarki
  Oczekujesz, że będę bronił TR?
  Nie będę dobrze, że jest takie małe radyjko bo POchwy nie miałyby się do czego doje_ać a tak mają co wypominać tylko, że te radyjko to jest taki mały pikuś przy innych ,,niezależnych''mediach TVN, GW, POLSat i TVP

 • jarki 2012-10-07 17:09:40
  @Johny jest w tym sporo racji sam na własne oczy widziałem podziękowanie z torunia za kasę jaką pewna babcia mu regularnie wysyłała zamiast dawać np.wnukom
 • arszczecin 2012-10-07 15:47:49
  słuchaj, przecież nic nie mówiłem aby ich wychwalać, uwielbiać itp.
  tylko pisałeś niżej że :
  2. Czy to Rydzyk blokuje wyrównanie dopłat dla krajów tzw. "Nowej Unii".
  , masz racje nie on, tylko że On był przeciwko wstąpieniu do UE.przeciwko dopłatom, On tego nie chciał. przestrzegał ciemny lud

  Tam gdzie w grę wchodzi gruby pieniądz kończą się skrupuły...
  pochfa(I)lony ide do roboty
  ps nie napisałeś po ile tego byka sprzedałeś :)
 • kmieć 2012-10-07 15:16:47
  A jesteś całkowicie przekonany, że Herman Van Rompuy albo Jose Barroso to na pewno Aniołowie Pańscy.
  Jak dla mnie są to co najmniej "niewybieralni przez społeczeństwa Europy" figuranci i bardziej obawiam się ich mocodawców, którzy nie pokazują się "w telewizorze".
 • arszczecin 2012-10-07 15:04:28
  kmiec, hola hola, z tego co ja pamietam ojciec dyrektor straszył wiernych "diabłem"przed wejsciem do unii
 • kmieć 2012-10-07 14:38:34
  Czas najwyższy włączyć mózg, "światli", "postępowi" ludzie.
  1. Czy to moherowe, zacofane babki od Rydzyka wywołały swoimi modłami kryzys w USA, osłabiający także gospodarkę Europy?
  2. Czy to Rydzyk blokuje wyrównanie dopłat dla krajów tzw. "Nowej Unii"?
  3. Czy to kółka Różańcowe lobbują za wprowadzeniem bajecznie dobroczynnych upraw GMO i i przez centrale nasienne szpiegują kto co sieje?
  Podobno, że myślenie nie boli.
  I na koniec: jeśli rzeczywiście jest takim bandziorem to jutro skoro świt wniosek do prokuratury i po sprawie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!