Rolnicy będą protestowali, ponieważ - ich zdaniem - nie są realizowane ustalenia dot. obrotu ziemią rolniczą zawarte na początku br. z ministrem rolnictwa; miały one zlikwidować nieprawidłowości w sprzedaży ziemi przez szczeciński oddział Agencji Nieruchomości Rolnych.

Kosmal zapowiedział, że ciągniki mają pojawić się w południe na drodze krajowej nr 10 w okolicach miejscowości Krąpiel i Suchań, na drodze nr 3 w okolicach Pyrzyc, na drodze nr 6 pod Koszalinem. - Maszyny będą poruszały się po drogach zgodnie z przepisami ruchu drogowego - zaznaczył.

- Rząd znowu nas oszukuje i okłamuje - powiedział Kosmal. - Prezes Świętochowski (prezes ANR) i Kalemba (minister rolnictwa) są zachwyceni, uważają, że stworzyli najlepsze warunki dla rolników, ale okazuje się, że tak nie jest - dodał i zapowiedział kolejny rolniczy protest - 14 czerwca br. w Szczecinie.

Rolnicy od 5 grudnia 2012 r. do 19 lutego 2013 r. protestowali w Szczecinie przed tamtejszym oddziałem ANR; protestujący dwukrotnie rozmawiali o swoich postulatach z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą.

18 stycznia br. prezes ANR zmienił przepisy dotyczące obrotu ziemią z zasobów Agencji, realizując ustalenia zawarte między Kalembą, kierownictwem ANR a protestującymi. Zmiany mają na celu uspołecznienie rozdysponowania gruntów rolnych na przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży. Skorzystać mają na nich rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć gospodarstwa rodzinne.

Zdaniem rolników wypracowane w styczniu rozwiązania mają charakter prowizoryczny. W lutym miały rozpocząć się także prace nad udoskonaleniem regulacji ws. obrotu nieruchomościami rolnymi, nie ruszyły jednak - twierdzą.

Rolnicy domagają się wejścia w życie rozwiązań prawnych gwarantujących skuteczną realizację podstawowego - według nich - zadania ANR, czyli tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych, i uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów z zasobu Skarbu Państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!