- Ceny gruntów wynikają z sytuacji rynkowej, zależą od popytu i podaży. Wyliczaniem wartości ziemi sprzedawanej, zarówno korzystającym z pierwszeństwa dzierżawcom, jak i na przetargach, zajmują się biegli rzeczoznawcy, którzy są wyłaniani w drodze przetargów. Wpływ na cenę ma wiele czynników, m.in. klasy gruntów - powiedział rzecznik Oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych w Bydgoszczy Ryszard Kołodziejczyk.

Zainteresowanie sprzedawaną ziemią jest zróżnicowane. Często na przetargach zdarza się, że jest wielu chętnych i końcowe ceny są znacznie wyższe od wywoławczych. Nieraz bywa tak, że ze względu na brak ofert obniża się ceny wywoławcze. Rozpiętość cen za hektar ziemi w regionie sięga od 6,5 tys. zł do nawet 89 tys. zł.

Generalnie centy gruntów rolnych drożeją. W województwie kujawsko-pomorskim w pierwszym kwartale hektar ziemi sprzedawanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych średnio kosztował 21,039 tys. zł, w drugim kwartale - 24,122 tys. zł, a w trzecim - wzrósł jeszcze o 1,278 tys. zł.

Według danych za trzeci kwartał średnia cena gruntów w kraju wynosi 17,114 zł za hektar. Województwo kujawsko-pomorskie pod względem cen ziemi wyprzedza województwo śląskie (24,3 tys. zł) i opolskie (22,9 tys. zł). Najniższe ceny zanotowano w regionie lubelskim (11 tys. zł), podkarpackim - 11,4 tys. zł) i lubuskim (11,9 tys. zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!