PRZEGLĄD PRASY: W pierwszym półroczu Agencja sprzedała 57 tys. ha gruntów, najwięcej w Zachodniopomorskiem (12,8 tys. ha) i Warmińsko-Mazurskiem (12 tys. ha) – pisze Iwona Trusiewicz. W tych dwóch województwach wciąż jest najwięcej ziemi do zagospodarowania (odpowiednio 63 tys. ha i 53 tys. ha). W trzecim w kolejności oddziale dolnośląskim ANR sprzedano 6tys.ha

Zainteresowanie przetargami jest ogromne. W pierwszym półroczu do kupna hektarowej działki ziemi rolnej w Klebarku pod Olsztynem stanęło 38 chętnych - opowiada Kazimierz Polkowski, kierownik sekcji gospodarowania zasobem oddziału ANR w Olsztynie.

Koniunkturę na ziemię napędzają dzierżawcy, którzy, korzystając z prawa pierwokupu, coraz liczniej chcą przechodzić z dzierżawy na własność. Powodem są rosnące czynsze dzierżawne. W I kwartale 2007 r. były wyższe od tych sprzed roku o 41 proc. W Olsztynie połowę sprzedanej w tym roku ziemi kupili dzierżawcy. Obserwujemy duże zainteresowanie słabą ziemią, która w gminnych planach przeznaczona jest pod zalesianie - dodaje Kazimierz Polkowski. Kto staje do organizowanych przez Agencję przetargów w Olsztynie Biznesmeni, deweloperzy, osoby prywatne, przede wszystkim mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Poznania wreszcie rolnicy. Dla nich Agencja przygotowuje przetargi ograniczone. W pierwszym półroczu 15 proc. ziemi sprzedano w Olsztynie właśnie w ten sposób.

W oddziale w Szczecinie jedynie 5 proc. ze sprzedanych 12,8 tys. ha poszło na przetargach ograniczonych. Zdaniem kierownika Ryszarda Laski ze szczecińskiego oddziału Agencji, rekordowe ceny osiągają nieduże kawałki gruntu nierolnego położone blisko Szczecina Maksymalną cenę zapłacono w tym roku za działkę o powierzchni 663 mkw. Zwycięzca wylicytował ją na 180 tys. zł, co daje cenę 2,3 mln zł za ha Najdroższą działkę ziemi rolniczej (1,67 ha) sprzedano w cenie 300 tys. zł za ha. Średnia cena rolnej ziemi sprzedawanej przez Agencję w Szczecinie sięgnęła 9360 zł/ha Przed rokiem wynosiła 7850 zł/ha.

Panuje przetargowa gorączka, a ceny, które gotowi są płacić kupujący, czasami bywają irracjonalne. Ta gorączka ogarnia też rolników. Coraz śmielej stają do przetargów nieograniczonych i licytują do niebotycznych wysokości.

W ciągu pół roku Agencja Nieruchomości Rolnych wydzierżawiła prawie 27 tys. ha W rym czasie odbyło się niecałe 28 tys. przetargów - 244 tys. na sprzedaż nieruchomości rolnych i 3,3 tys. na dzierżawę.
W zasobach ANR znajduje się 2,25 mln ha ziemi, w rym w dzierżawie pozostaje prawie 1,9 mln ha a do rozdysponowania jest jeszcze 350 tys. ha W 2006 roku agencja sprzedała 107 tys. ha gruntów.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!