- Dzisiaj mamy już pewność, że tę ustawę trzeba znowelizować. Znam wypowiedzi wiceministrów rolnictwa, wypowiedzi prasowe co prawda, że trzeba zmienić ten projekt ustawy, tam pewne rzeczy nie zostały dopowiedziane – mówił poseł Romuald Ajchler (SLD) i zwrócił się do obecnego na posiedzeniu komisji prezesa ANR Leszka Świętochowskiego:  - Ale jest faktem jedna koncepcja, z którą chyba kiedyś pan się zgodził ze mną, co prawda, w rozmowie telefonicznej, aby umożliwić rolnikom wykupywanie gruntów dzierżawionych, niekoniecznie 100 proc. w danym roku, tylko żeby rozłożyć tę sprzedaż. Nie na raty, ale w okresach czasowych na lata po to, aby nie doprowadzić tych gospodarstw do niewypłacalności albo do zagrożenia utratą płynności finansowej, bo takie niebezpieczeństwo istnieje. Ba, dać szansę, aby mogli jeszcze oprócz spłaty rat, którymi by byli obciążeni, inwestować w innym kontekście. I muszę powiedzieć, że to stanowisko bardzo mi się spodobało, zresztą jest ono zbieżne z tym, co mówiłem w przeszłości, bo rzeczywiście dałoby to oddech z jednej strony rolnikom – kupiliby to gospodarstwo w czasach ewentualnie późniejszych także, część powiedzmy, wtedy, kiedy „wychodzi” umowa. Ale dałoby także jednocześnie stabilność zwrotu czy zapłaty za wykupione grunty. Bo dzisiaj gdyby ktokolwiek z nas wziął rachunek i dokonał zakupu gruntów rolnych, to mimo to, że są preferencje i rozłożenie na raty i tak dalej, i tak dalej, nie byłby w stanie wygenerować takiego dochodu. Mam na myśli gospodarstwo rolne, które zajmuje się klasyczną produkcją rolniczą. Nie mówię o tych, którzy mają działy specjalne albo oprócz tego norki i jeszcze coś innego. Ci, być może, tak. Ale myślę przede wszystkim o tych, którzy zajmują się klasyczną produkcją rolną.

Poseł nie uzyskał jednak odpowiedzi od prezesa. Na taką odpowiedź nie doczekało się też jego kolejne pytanie, dotyczące lepszego umocowania w systemie prawnym instytucji dzierżawy, skierowane do wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka:

- I ostatnie pytanie. Co pan sądzi – zwracam się do pana ministra, bo z kręgów ministerialnych słyszałem taką informację – o wprowadzeniu jednak projektu ustawy o dzierżawie gruntów, aby przywrócić tę instytucję i dać taką wielotorową możliwość obrotu ziemią w Polsce?

Teraz sprawozdanie przedyskutuje Sejm.

Podobał się artykuł? Podziel się!